Ana içeriğe atla

apti

ISS YENİLİKÇİ UYGULAMALARIYLA ÇAPRAZ BULAŞMA RİSKİNİ ENGELLENİYOR

11.07.2019 - 16:51

Hastanelerde en önemli riskin çapraz bulaşma olduğuna değinen ISS Kalite Yöneticisi Berker Mustafa Gülsever, ‘Cleaning Excellence’ ve ‘DES’ temizlik sistemleri hakkında bilgi verdi.

Hastanelerde uyguladığınız temizlik hizmetlerinden bahseder misiniz? 
ISS olarak 4 adet şehir hastanesinde ve tüm Türkiye’de faaliyet gösteren farklı özel hastanelerde temizlik ve oda destek personeli olmak üzere birbirini tamamlayıcı temizlik hizmeti veriyoruz. 
Hastanelerde çapraz bulaşma en önemli risklerdendir. ISS olarak hizmet verdiğimiz hastanelerdeki hastalarımızın iyileşme sürecine destek olmak birinci önceliğimizdir. Bunu sağlarken ‘Cleaning Excellence’ ve ‘DES’ temizlik sistemlerini kullanıyoruz.
Cleaning Excellence temizlik sistemi ile hastanede enfeksiyonların yayılmasında en önemli faktör olan çapraz bulaşmayı minimize ediyoruz. Cleaning Excellence Çamaşırhanesinde özel olarak kimyasal ile nemlendirilen bez- moplarımızı her bir oda için tek sefer kullanıyor, kullandığımız bez-mopu başka bir odada kullanmamak üzere kirli kabul ediyor ve Cleaning Excellence Çamaşırhanemize temizlenmesi için geri yolluyoruz. Bezlerimizi ve moplarımızı renk kodlarına ayırarak oda içinde çapraz bulaşmaya sebep verebilecek alanları birbirinden ayırıyoruz.
DES sistemini ise ameliyathane ve yoğun Bakım gibi özellikli alanlar için kullanıyoruz. DES sistemi özellikle kapalı alanlarda, antibakteriyel çift yüzlü mopları ile önce zeminler ıslatılmakta ve daha sonrada kuru tarafı ile zeminler kurulanmaktadır. Bu iki aşamalı yapısı zeminde kimyasalın bir süre kalarak çalışmasına olanak vererek kirin daha etkin temizlenmesine olanak sağlamaktadır.  

Hastane temizliğinde en çok dikkat ettiğiniz noktalar neler? 
Hastane temizliğinde en çok dikkat ettiğimiz noktalar kapı kolu, hasta yatağı tutacağı, flowmetre, elektrik anahtarları gibi en çok temas edilen noktalar. Bu noktaların atlanmaması için personelimizi devamlı eğitmekteyiz ve bu eğitimleri swab analizi, 
VeriClean gibi yenilikçi uygulamalarla takip etmekteyiz.

Hastanelerde temiz, bakımlı ve hijyenik bir ortam sağlayabilmek için teknolojiden ne oranda yararlanıyorsunuz? 
Hastanelerde temiz ve bakımlı ortamı sağlamak için çeşitli uygulamalar kullanıyoruz. Bunların başlıcaları Swab Analizi, VeriClean uygulaması, temizlik otomatlarımızın performansını takip ettiğimiz Intellitrail uygulaması ve kendi geliştirdiğimiz ISS Mobil uygulaması içindeki sistemler. Bu sistemlerin de başlıcaları alanların NFC teknolojisinden yararlanarak kontrolü, Check-out oda kontrolü gibi uygulamalardır.
Vericlean uygulaması etkin temizlik testi için kullanılan bir yöntemdir. Kontrol edilmek istenilen noktaya kimyasalla işaretleme yapılarak, çalışanın bu alanı silip silmediğini kontrol etmekteyiz. Eğer doğru şekilde temizlik yapılmadıysa ultraviyole ışık altında renk vermektedir.
ISS Mobil uygulamamız üzerinden temizlik hizmeti şeflerimiz hasta odası, WC, yangın merdiveni gibi noktalara NFC etiketleri takarak bu noktaların form kullanmadan anlık kontrolünü sağlamaktayız ve bunları müşterilerimize anında raporlamaktayız.

İdeal hijyeni sağlama noktasında yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?  
Hastanelerde bir flora vardır. Çok fazla temizlik veya çok az temizlik bu floranın bozulmasına neden olmaktadır. ISS olarak Mükemmellik Merkezi ve tedarikçilerimizle yaptığımız çalışmalarla en doğru temizlik sıklığını tespit ediyoruz. Yaptığımız swab analizleriyle enfeksiyonu yüksek noktaları tespit edip bu noktaların temizlik sıklığını güncel olarak kontrol ediyoruz. 

ghjjh

Yukarı