Ana içeriğe atla

bridgestone

KAYALAR MUTFAK'TAN YENİ ÜRÜN ÇALIŞMALARI

20.12.2019 - 15:14

Kayalar Çelik San. Ve Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya: “2020 yılı hedeflerimiz arasında önceliği daha fazla ülkeye ihracat yaparak, yüzde 50 olan ihracat oranımızı daha yukarılara taşımaya vereceğiz.”

Erol Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Yüksek öğrenimimi Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu olarak gerçekleştirdim. Aynı üniversitede yüksek lisansımı da yine Endüstri Ürünleri Tasarımı üzerine gerçekleştirdim. Lise yıllarımdan itibaren aile şirketimiz olan Kayalar Mutfak’ta birçok birimde çalıştıktan sonra 10 yılın üzerinde bir tecrübeyle bugün şirkette genel müdür yardımcılığı yapmaktayım. Aynı zamanda sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda ar-ge merkezimizle birlikte mevcut ürünlerimizde teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilikler yapılmasında ve yeni ürünler geliştirilmesinde etkin bir şekilde çalışmaktayım.

Kayalar Mutfak tan bahseder misiniz?
Kayalar Şirketler Grubu 1957 de kurulmuştur. Kuruluş tarihinden bu yana Endüstriyel Mutfak Sektöründe  faaliyet göstermekte olup yarım yüzyıllık tecrübesiyle sektörün lider kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Bugün 26 bin metrekare kapalı olmak üzere 45 bin metrekarelik alanda 500'den fazla personelle Endüstriyel Mutfak cihazları imalatı, mutfak ekipmanları imalatı, tasarımı, mutfak proje ve taahhüt konuları ile plastik ürünler imalatını kapsayan yaklaşık 2500 çeşit ürün ile sektöründe öncü olmaya devam etmektedir. Kuruluşumuz yurt içi ve yurt dışı proje ortaklarımızla yaptığı uyumlu çalışmalarla gerek sektörün tanıtımı gerekse yeni ürünlerin tüketicilerin hizmetine sunulması ile yapılan ihracat ve ülkemize sağlanan döviz girdileriyle de üstlenmiş olduğu misyonu yerine getirmektedir. Türkiye genelinde 8 adet satış mağazası ve 54 adet bayiimizle hizmet vermekteyiz. Yeni katılımlar ve yatırımlarla bu hizmet ağımızı daha da genişletmeye devam etmekteyiz. Kalite anlayışını sadece üretim ile sınırlamayıp satış öncesi ve satış sonrası faaliyetlerimizde de yaptığımız çalışmalarla müşteri memnuniyetini esas alan ilkelerimiz doğrultusunda çalışmaktayız. Yeni teknolojilere uyumlu olarak yapılan ürünleri tüketicilere fayda sağlayacak ergonomik tasarımları, uluslar arası standartlara uygun olarak gerçekleştirmek, insan kaynaklarımıza verdiğimiz önemle müşterilerimize verdiğimiz iyi hizmetlerimize devam etmiş ve çağımızın koşulları gereği misyonumuzu en iyi şekilde devam ettirmeye kararlıyız.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Otel, restaurant, cafe, fastfood, hastane, okul, askeri tesis gibi yeme-içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara ürün ve aksesuarları üretip, gerektiğinde ithal ederek müşterilerimize projeden anahtar teslimine  sayısız alternatifler sunuyoruz. Diğer yandan Kayalar olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarının ürünün teslim ve montajı ile sona ermediğinin bilincindeyiz. Bu nedenle müşterilerimizin ürünlerle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapmaktayız.

Horeca kanalındaki müşterileriniz daha çok hangi işletmeler oluyor, bunlarla ne gibi çalışmalarınız oluyor?
Horeca kanalında otel, restaurant, cafe gibi işletmeler müşteri kitlemizi oluşturuyor. Bu işletmelerin endüstriyel mutfak malzemeleri alanında ihtiyaç duydukları tüm ürünleri a dan z ye karşılayabiliyoruz. Gerektiğinde mutfak alanlarını projelendirerek kullanışlı ve fonksiyonel mutfaklar üretiyoruz. Bayii ve servis ağımızın yaygınlığı nedeniyle satış sonrası hizmetlerimiz de kusursuz bir şekilde devam etmektedir.

Türkiye’de endüstriyel mutfak sektörü şu an nerede? 
Türkiye’de birçok sektörde olduğu gibi endüstriyel mutfak sektöründe de artık dünya standartlarında ürünler üretilmektedir. Sektörde bundan 15 yıl öncesine kadar ithal ürünler yüzde 75-80 civarında iken günümüzde bu oran yüzde 15-20 civarındadır. Bu oranlar da endüstriyel mutfak sektöründe ülkemizdeki sanayileşmenin ve üretilen ekipmanların kalitesinin artışının en güzel göstergelerinden biridir. Günümüzde endüstriyel mutfak alanında ülkemizde Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar birçok noktaya ihracatlar gerçekleştirilmektedir. Biz de Kayalar Çelik A.Ş. Olarak üretimimizin yüzde 50’lik bölümünü ihraç etmekteyiz. 

2019 yılı sizin nasıl geçti? Değerlendirir misiniz?
2019 yılının ilk yarısında 2018 yılından süregelen iç piyasalardaki ekonomik durgunluk nedeniyle ihracata ağırlık verdik. İkinci yarı ile birlikte piyasalarda başlayan hareketlilik bizlere de olumlu yönde yansıdı. Özellikle faizlerde yaşanan düşüş yatırımcıları harekete geçirdi ve yatırımlarda bir artış yaşanması piyasaların hareketlenmesine ivme kazandırdı. Bizim gibi ağırlıklı olarak turizm sektörüne ürün ve hizmet sunan firmalar açısından turizm sezonunun iyi geçmesi, dolayısıyla renovasyon ve yeni yatırımların artması ekonomik açıdan olumlu gelişmelerin yaşanmasını sağladı. Bu olumlu gelişmeler doğrultusunda 2019 yılı bizler için oldukça verimli geçti.

2020 hedefleriniz nelerdir?
Kayalar Mutfak olarak üretim bandımızdan çıkan ürünlerin yüzde 50 gibi bir kısmını 80 ‘in üzerinde ülkeye ihraç etmekteyiz. 2020 yılı hedeflerimiz arasında önceliği daha fazla ülkeye ihracat yaparak, yüzde 50 olan ihracat oranımızı daha yukarılara taşımaya vereceğiz. Bu artışı sağlayabilmek adına Ar-Ge bölümümüzü güçlendirerek daha katma değerli ve yenilikçi ürünler üretme yolunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Aynı zamanda ihracat payımızı artırmak adına daha bakir bölgelere yönelerek çeşitli fuar ve organizasyonlarda yer alma çalışmalarımız da hızla devam etmektedir. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürün çalışmalarımız da aynı hızla ilerliyor.

kay

dfs

Yukarı