Ana içeriğe atla

apti

NESNELERİN İNTERNETİ OFİSLERİ DEĞİŞTİRİYOR

10.05.2019 - 09:46

72 ÜLKEDE HİZMET VEREN SODEXO, ‘İŞYERİ TRENDLERİ RAPORU 2018’İ YAYINLADI. RAPORA GÖRE, NESNELERİN İNTERNETİ (IOT), ÇALIŞMA ALANLARINI DEĞİŞTİRİYOR. NESNELERİN İNTERNETİYLE DAHA KONFORLU ALANLARDA ÇALIŞANLARIN VERİMLİLİK VE PERFORMANSLARI ARTIYOR.

Geleceği anlatan bilim kurgu filmlerindeki sahneler, ‘nesnelerin interneti’ (IoT) ile gerçeğe dönüşüyor. Bir komutla aydınlanan odalar, daha az trafiği tespit eden uygulamalar, sağlıklı bir yaşam adına her adımı izleyen bileklikler ve daha fazlası artık hayatımızın içinde. Nesnelerin interneti pazarının 2019 sonunda küresel ekonominin 1,5 trilyon dolarlık kısmını oluşturması bekleniyor. Bunun yanında 2020’ye kadar 50 milyar, 2030’a kadar da 200 milyardan fazla nesnenin birbirine internet aracılığıyla bağlanacağı tahmin ediliyor. Dünya çapında 72 ülkede hizmet veren Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’nda nesnelerin internetinin yükselişinin çalışma alanlarına etkisine dikkat çekiliyor. 

GÜVENLİK, MEMNUNİYET VE PERFORMANSI ARTIRIYOR
Nesnelerin interneti üzerine yoğunlaşan işletmeler, çalışanların memnuniyetini, güvenliğini ve performansını artırmayı hedefliyor. Yapay zekâyla donatılan sanal asistan botları ofislerde hayatı kolaylaştırıyor, sensör sistemleri çalışanlara güvenlik ve memnuniyet sunuyor. Sensörler aracılığıyla binanın belli bölümlerinde kaç kişinin çalıştığı, hangi bölümde yoğunluk yaşandığı gibi bilgiler elde edilip ısınma, aydınlatma ve temizlik konularında tasarruf sağlanabiliyor. Bunun yanında yeni teknolojiler, çalışan güvenliği de sunuyor. Endüstriyel alanda kullanılabilecek IoT ürünleriyle çalışanların yorgunlukları tespit edilip olası yaralanmaların önüne geçilebiliyor. Giyilebilir akıllı teknolojilerin kask ve emniyet kemerlerine bağlanması da planlanıyor.

‘SODEXO OLARAK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’
Sodexo’nun dünyanın 72 ülkesinde her gün yaklaşık 75 milyon kişiye hizmet verdiğini belirten Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “Nesnelerin interneti teknolojilerini yakından takip ediyor, çalışanlarımıza daha rahat bir çalışma ortamı sağlamak için çalışıyoruz.” dedi. Nesnelerin internetinin iş yaşamının yanı sıra günlük hayata da her geçen gün daha fazla entegre olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Günümüzde nefes aldığımız her saniyede, tahmini olarak 127 yeni cihaz internete bağlanıyor, sağladığı bilgi akışıyla hayatımızı kolaylaştırıyor. Dünya çapındaki özel şirketlerin 2017 ile 2025 yılları arasında nesnelerin interneti için 15 trilyon dolar harcayacağı tahmin ediliyor. Dünyayı değiştiren bu teknolojiye, dünyaya hizmet eden bir kuruluş olan Sodexo’nun da kayıtsız kalması düşünülemez.” dedi.

RAPORDA ÖNE ÇIKAN RAKAMLAR
Şirketlerin yüzde 65’i 2020 yılına kadar çalışmalarına IoT ürünlerini eklemeyi planlıyor.
2020 yılında dünya çapındaki şirketlerde 9,5 milyar dijital asistanın görev yapması bekleniyor.
Çalışanların yüzde 69’u, otomasyon ile asıl görevlerine daha çok yoğunlaşabiliyor.
Çalışanların yüzde 86’sı otomasyon ile yaratıcılığa daha çok vakit buluyor.
Şirketler IoT ürünleriyle güvenlik anlamında yüzde 20-50 arasında tasarruf yapabilir.
Şirketler, enerji takibi ile elektrik faturalarında yüzde 20’ye yakın tasarruf sağlayabilir.

ghjjh

Yukarı