Ana içeriğe atla

apti

ROTOWASH YÜZDE 100 TÜRK MALI

10.04.2019 - 12:24

ROTOWASH GENEL MÜDÜRÜ AHMET KÖKBAY: “PROFESYONEL TİP BASINÇLI YIKAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE ÜRETİM YAPAN BİR FİRMAYIZ. YERLİLİK ORANIMIZ YÜZDE 87. HEDEFİMİZ YÜZDE 100 TÜRK MALI OLMAK.”

Profesyonel tip basınçlı yıkama sistemleri üzerine üretim yapan İzmir merkezli Rotowash, sektörün yerli markalarından biri. Rotowash Genel Müdürü Ahmet Kökbay, sorularımızı cevapladı.

Rotowash hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Ne zaman kuruldu? Tesislerin özellikleri ve üretim kapasitesi ne? Kaç kişiye istihdam sağlıyor?
Firmamız İPS İzmir Petrol Sanayi Ticaret Limited Şirketi olarak 1990’da kuruldu. Faaliyet konusu sadece profesyonel tip basınçlı yıkama sistemleridir. Tesisimiz son teknoloji makinalarla 5 bin metrekare alana kurulu. 63 kişilik profesyonel kadromuzla yılda 14 bin adet makine imalat kapasitesine sahiptir. Rotowash markası altında bugüne kadar toplamda 425 adet ürün çeşidiyle teknolojiyi ve yenilikleri çok yakından takip ederek ürün sayısını ve kalitesini artırmaya devam etmektedir.

Rotowash, kendi kalıpları ve kendi teknolojisiyle yüksek basınç pompasını üreten dünyadaki 10 firmadan biri. Bu özelliğinizi biraz detaylandırabilir misiniz?
Geçen süreç içerisinde kalıp ve teknolojimize ciddi yatırımlar yaptık. Kendi pompa ve parçalarımızı imal edip sürekli geliştirdik. Pompalarımızı yurt dışına ihraç ederek dünyada kendi pompasını imal eden 10 firmadan biri olmayı da başardık. 

Son dönemlerde ‘yerli ve milli’ kavramları ön plana çıktı. Sizin ürünlerinizin yerlilik ve millilik oranı nedir? Bu oranı daha da artırmak için neler yapıyorsunuz?
Önceki sorunuzda da bahsettiğimiz gibi kurulduğumuzdan bugüne hiç durmadan çalışıp birikimlerimizi kendi teknolojimizi yaratabilmek adına sürekli yatırıma dönüştürüyoruz. Şuan itibariyle yüzde 87’lik yerlilik oranına ulaşmış bulunmaktayız. Hedefimiz daha çok çalışıp yüzde 100 Türk malı ve sermayesi ile daha çok istihdam yaratmak, ülkemize ve ekonomimize katma değer sağlamak, dünya genelinde bilinen, aranan ve tercih edilen bir marka olmaktır.

Rotowash hangi alanlara yönelik temizlik ürünleri üretiyor? 
Bahsettiğimiz gibi ürün portföyümüzde 425 çeşit makine bulunmaktadır. Dolayısı ile endüstriyel alanda hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlara hayatın her alanında kolaylıklar sağlayan ürün çeşidimiz bulunmaktadır.

Öne çıkan, çok talep gören ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Konu basınçlı yıkama olunca en çok talep tarım, gıda endüstrisi ve otomotiv sektöründen gelmektedir. Bunu diğer sektörlerde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar takip etmektedir.

İhracat çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Bugüne kadar münferit olarak birçok ülkeye ihracatımız oldu. Fakat 2019 yılı için yurt dışında distribütörlük çalışmalarımızı hızlandırmış bulunmaktayız. Birçok ülkeyle temaslarımız devam ediyor. Fakat biz ilk distribütörlük anlaşmamızı, makine imalatının kalbi diye bilinen Almanya’da oluşturmak için görüşmelerimizi son şekline getirmiş bulunmaktayız. Buda bizleri ayrıca gururlandırmaktadır. 

ghjjh

Yukarı