Ana içeriğe atla

bridgestone

SECURITAS, ‘ENTEGRE GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ’ İLE FARK YARATIYOR

10.05.2019 - 09:41

SECURITAS GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ KOORDİNATÖRÜ (CTO) EMRE ERDAL: “TEK ÇÖZÜM, TEK SÖZLEŞME, TEK MUHATAP BİLİNCİYLE GELİŞTİRDİĞİMİZ ENTEGRE GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ, İŞ ORTAKLARIMIZA UZMAN GÜVENLİK HİZMETİ, DANIŞMANLIK, RESEPSİYON, İTFAİYE, GÜVENLİK ALANINDAKİ TEKNOLOJİ YATIRIMLARI VE TEKNİK DESTEK KONULARINI TEK BİR ÇÖZÜMDE BİRLEŞTİREREK SUNUYOR.”

Securitas Güvenlik Teknolojileri Koordinatörü (CTO) Emre Erdal, firma ve hizmetleriyle ilgili sorularımızı cevapladı. 

Dünyada 85 yıllık bir geçmişi ve bilgi birikimi olan, birçok ülkede faaliyet gösteren Securitas’ı yakından biliyoruz ama bu global markanın Türkiye’ye gelişi ve faaliyetleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Securitas sizin de bahsettiğiniz gibi 54 ülkede 345 bin çalışanla hizmet sunan bir dünya devi. Türkiye pazarına  2006 yılında DAK ve Kare Güvenlik satın alarak girdi. Teknoloji ve bilgiyi hizmetlerine entegre ederek hızla büyüyen Securitas, pazar lideri olarak sektöre yön veren oyuncular arasında yer alıyor.  Ana hizmet alanımız, güvenlik görevlilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz güvenlik hizmetidir ki biz bunu insanlı güvenlik olarak adlandırıyoruz. Ayrıca bunu destekleyici uzaktan izleme hizmetleri, itfaiye, resepsiyon gibi bazı hizmetler veriyoruz. Rakiplerimizden en büyük farkımız sektöre ve segmente özel güvenlik çözümleri ve hizmetleri sunuyor olmamız.  Securitas kullandığı güvenlik metodolojisiyle riskleri doğru analiz edip, müşterilerine en optimum çözümleri sunmaktadır.

Şu an hangi sektörlerden firmalara kaç noktada kaç personelle hizmet veriyorsunuz?
Securitas Türkiye olarak halen telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 farklı sektörden 800 kurum ve kuruluşa, 75 ilde, 2900 hizmet noktasında güvenlik hizmeti veriyoruz.  Bu hizmetleri 11 bölge müdürlüğü, 70 şube müdürlüğü ve 20 bin çalışanımız ile gerçekleştiriyoruz.

HİÇBİR ZAMAN ODAK NOKTAMIZI DEĞİŞTİRMEK İSTEMEDİK
Türkiye’de sadece güvenlik, sadece temizlik, sadece catering işi yapan birçok firma, son dönemlerde, müşterilerinden gelen talep doğrultusunda entegre tesis yönetimi şirketi haline geldiklerini söylüyor. Siz ise hâlâ sadece güvenlik sektöründe hizmet veriyorsunuz. Bunun sebebini öğrenebilir miyiz? Size de müşterilerinizden bu yönde talep gelmiyor mu? 

Biz  Securitas olarak ana hizmet alanımızı güvenlik olarak belirledik ve bu konuda uzmanlaştık  Ana iş kolumuzda uzmanlığımızı pekiştirmek ana hedefimiz. Hiç bir zaman verdiğimiz hizmetleri farklı alanlarda çeşitlendirerek odak noktamızı değiştirmek istemedik.  Yatırımımızı teknoloji ve düzenli eğitimlerle desteklediğimiz insan gücümüze yapıyoruz. 

Securitas olarak güvenlik sektöründe kendinizi hangi alanda ‘en uzman’ görüyorsunuz?
Bizce ana uzmanlık alanımızı, teknoloji ve insanlı güvenliği bir araya getirerek müşterilerimize daha etkin ve ekonomik hizmetler sunduğumuz  “entegre güvenlik çözümleri’ olarak tanımlayabiliriz. 

‘Entegre güvenlik çözümleri’ kavramını biraz açabilir misiniz? 
Securitas, Türkiye ihtiyacına uygun  geliştirdiği  “Entegre Güvenlik Çözümleri” modeli ile daha güçlü ve daha uzun süreli iş birlikteliklerini hedefliyor. Tek çözüm, tek sözleşme, tek muhatap bilinciyle geliştirilen Entegre Güvelik Çözümleri; iş ortaklarımıza insanlı güvenlik hizmeti, danışmanlık, resepsiyon, itfaiye, güvenlik alanındaki teknoloji yatırımları ve teknik destek konularını tek bir çözümde birleştirerek sunmamızı sağlıyor. Böylece iş ortaklarımızın ihtiyaçları dışında bir yatırım yapmalarının önüne geçerek hem riskleri hem de maliyeti optimize etmiş oluyoruz.

Securitas olarak Türkiye’de faaliyet gösterdiğiniz sektörler ve referanslarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Daha önce bahsettiğimiz gibi telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 farklı sektörde 800’ün üzerinde firmaya hizmet veriyoruz. Sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme oranına sahibiz, müşteri portföyümüz sürekli genişliyor.

UZAKTAN İZLEME HİZMETİMİZE TALEP BÜYÜK
Uzaktan izleme hizmetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle güvenlik hizmetlerinde farklılıklar ortaya çıkıyor. Entegre Güvenlik Çözümleri içerisinde yer alan Uzaktan İzleme Hizmetleri’nde mekânlar özel yazılımlı akıllı kameralar tarafından izleniyor. Bu özel kameralar sıra dışı bir durum tespit ettiğinde ilgili görüntüyü anında Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne ulaştırıyor. Merkezdeki operatör de gerekli ihbarı ya da yönlendirmeyi yaparak olayı sonuçlandırıyor. Gereksiz müdahale ortadan kalkarken, erken uyarı ile pek çok olay daha gerçekleşmeden önleniyor. Proje maliyetlerini düşürerek riski azaltan bu sistemler müşterinin ihtiyacına göre Securitas tarafından projelendiriliyor, kuruluyor ve işletiliyor.

Uzaktan İzleme Hizmeti, projenin büyüklüğüne göre farklılaşıyor mu?
Uzaktan İzleme Hizmeti, projenin büyüklüğüne göre farklılaşıyor. AVM ler ya da büyük tesislerde izleme merkezi projenin içinde kurulabildiği gibi, daha küçük çaplı projelerde İstanbul ve Ankara’da yer alan Securitas Uzaktan İzleme Merkezleri aracılığıyla bu hizmet veriliyor. Böylece projelere yerleştirilen akıllı kameralar bu merkezlerde görev yapan uzaktan izleme operatörleri tarafından 7 gün 24 saat izlenerek, alarmlara anında müdahale ediliyor. Bu hizmete şirketler kadar siteler, plazalar ve müstakil evlerden de talep büyük.

‘GÜVENDEYİM’ UYGULAMAMIZ, KULLANICILARA GÜVENLİ BİR HAYAT SUNUYOR
Securitas Güvendeyim Uygulaması, bireylerin kendi güvenlikleri için tasarlanmış bir mobil uygulamadır. Bu uygulamayı akıllı telefonlarına indiren kullanıcılar, kişisel güvenliklerini tehdit edebilecek herhangi bir risk ile karşılaştıklarında telefonu hafifçe sallayarak uygulamayı aktif hale getiriyor ve yardım alabiliyorlar. Telefon sallandığında otomatik olarak alarm Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne iletiliyor ve  alarmın doğruluğu ile ilgili operatörler kullanıcıyı arıyor.  Eğer tehlikeli bir durum varsa kullanıcı telefonu ikinci kez sallıyor. Bu durumda uygulamalın ışıklı alarm sesi özelliği harekete geçiyor. Alarm ile birlikte, telefon otomatik olarak ses ve görüntü kaydı yapıyor ve bu görüntüyü konum bilgisiyle birlikte Merkeze iletiliyor. Uzaktan İzleme Merkezi bu bilgileri kullanarak kullanıcıya yardımcı oluyor. İhtiyaca göre polis ya da ambulans yönlendiriyor. 
Akıllı telefonlarda kullanılan “Securitas Güvendeyim” uygulaması telefonla veya web sitesi üzerinden gerçekleştirilen abonelik ile aktifleştiriliyor. Uygulama ücretsiz indiriliyor ve yıllık abonelik sistemi üzerinden kullanılıyor. Abonelik işlemleri sırasında oluşturulan şifre ile kullanıcılar akıllı telefonlarına indirdikleri uygulamaya istedikleri zaman giriş yapabiliyorlar. “Securitas Güvendeyim” uygulaması; geç saatte mesai çıkışında, şehir içi veya şehirlerarası seyahatlerde ve daha birçok risk durumunda, kullanıcılarına daha güvenli bir hayat sunuyor.     

dfs

Yukarı