Ana içeriğe atla

apti

SECURITAS, MUHTEMEL BİR OLAYI GERÇEKLEŞMEDEN ÖNLÜYOR

21.01.2019 - 10:47

SECURITAS UZAKTAN İZLEME HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ EMRE ERDAL: “BİR OLAY GERÇEKLEŞMEDEN DEVREYE GİREN ALARM KURGULARIMIZLA ŞÜPHELİ HAREKETLERDE BULUNAN BİR ŞAHSI, ARACI, ŞÜPHELİ BİR PAKETİ, SINIRI İHLAL ETMEK İSTEYEN BİR KİŞİYİ OLAY GERÇEKLEŞMEDEN TESPİT EDEBİLİYORUZ.” 

Securitas Uzaktan İzleme Hizmetleri Genel Müdürü Emre Erdal, sorularımızı cevapladı.

Öncelikle Securitas’ın alarm izleme merkezleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Securitas olarak Avrupa’da 26 ülkede alarm izleme faaliyeti gösteriyoruz. Standart bir alarm merkezinden farklı olarak Securitas’ın uzaktan güvenlik çözümlerini üreten Türkiye’de iki adet Securitas Uzaktan İzleme Merkezi bulunuyor. Bu birimler İstanbul ve Ankara’da operasyonları eş zamanlı yürütüyor. Sunucularımız ve cihazlarımız, iki farklı şehirde tam yedekli çalışıyor. Alarm izleme, araç-kişi-kargo takip, video ile uzaktan izleme, uzaktan giriş kontrol gibi birçok farklı alanda uzaktan izleme hizmeti veriyoruz.

Personelinizin çalışma sistemleri, konuyla ilgili eğitimleri ve uzmanlıkları neler?
40’ın üzerinde alarm izleme operatörümüz mevcut. Ekibimiz 2019’da büyümeye devam edecek. Birçok merkezden farklı olarak, yanlış alarmları yöneten kalabalık ekiplerden ziyade, kullandığımız akıllı teknolojiler vasıtasıyla daha az sayıda operatörle daha fazla abonemize hizmet verebilmekteyiz. Operatörlerimizin Securitas’ta çalıştığı süre ortalaması 5,8 yıl. Sektör ortalaması gözönüne alındığında bu gurur verici bir rakam. Securitas olarak farklı hizmet ve projelere imza atıyoruz. Standart alarm hizmeti dışında, video ve GPS tabanlı birçok farklı hizmet veriyoruz. Bu sebeple tüm operatörlerimiz aldıkları rutin işbaşı ve oryantasyon eğitimleri dışında, çok farklı teknik konularda periyodik eğitimler alıyorlar. Kalite süreçlerimizle de anlık ve periyodik müdahalelerle operatörlerimizin gelişimini sağlıyoruz. Securitas’ın vizyonu paralelinde ilerleyen ve uzaktan güvenlik çözümlerimizi yöneten operatörlerimizin; tecrübe, eğitim ve kabiliyetleriyle sektörde farklılaştıklarını samimiyetle söyleyebilirim.  

Bir olay olduğunda süreç nasıl ilerliyor?
Standart alarm izleme dışında akıllı sistemleri kullandığımızdan daha önce bahsetmiştik. Sorunuzu yanıtlamadan önce, akıllı video sistemlerinden bahsetmek isterim. Securitas; bir olay gerçekleşmeden devreye giren alarm kurguları üzerine çözümler geliştirmektedir. Biz buna öngörülebilir güvenlik diyoruz. Akıllı video sistemleriyle belirlediğimiz kurgu dahilinde, şüpheli hareketlerde bulunan bir şahsı ya da aracı, şüpheli bir paketi, sınırı ihlal etmek isteyen bir kişiyi olay gerçekleşmeden tespit edebiliyoruz. Operatörlerimiz akıllı video sistemlerinden gelen alarm görüntüleriyle olayı doğrulayarak, şahsın eşkalini belirterek anons yapabiliyor ve olay daha gerçekleşmeden engelleyebiliyorlar. Mesela, bir iş ortağımızın konut bahçesinin sınır hattını akıllı video sistemleriyle korumaktayız. İş ortağımız olayın gerçekleştiği saatlerde evinde uyuyor. 2 kişi bahçe sınır hattından giriş eyleminde bulunuyor. Akıllı video sistemlerimizin ürettiği alarmlar doğrultusunda, operatörümüz şahısları anons yaparak bölgeden uzaklaştırırken, eş zamanlı olarak da iş ortağımızı tedbir amaçlı bilgilendiriyor. Şahısların eşkallerini emniyet birimleriyle de paylaşıyor. Emniyet birimleri verdiğimiz bilgiler doğrultusunda şahısları yakalıyor. Böylece bir olumsuz olay, daha gerçekleşmeden önlenmiş oluyor.

Son olarak, 2018 Securitas açısından nasıl geçti? 2019 ile ilgili beklentileriniz neler?
2018 bizim açımızdan çok güzel geçti. Hedeflerimizi yakaladık ve geçtik. Yüzde 45 büyüdük. 2019’da da güvenlik sektörüne yön vermeyi sürdüreceğiz.

ghjjh

Yukarı