Ana içeriğe atla

apti

TEKSAN, KOJENERASYON SİSTEMLERİYLE KESİNTİSİZ ENERJİ SAĞLIYOR

15.06.2022 - 16:41

Teksan’ın Türkiye’de ilk yerli üreticisi olduğu kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri başta hastaneler olmak üzere veri merkezi, fabrika, AVM gibi enerji ihtiyacının çok yüksek olduğu yerlerde tercih ediliyor. Enerji maliyetlerini önemli oranda düşüren kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlıyor.

Teksan, yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlarken elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını aynı anda karşılayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin Türkiye’deki ilk yerli üreticisi konumunda bulunuyor. Keşif, ihtiyaç analizi, fi zibilite çalışması ve enerji optimizasyonu gibi aşamaların doğru planlanması sistemin maksimum performans ile çalışması bakımından önem taşıyor. Uzman ve deneyimli ekibiyle müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri tasarlayan Teksan, bu sistemlerin kurulum ve montajının yanı sıra entegrasyon yazılımını da yapıyor.

Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin kaliteli ve ucuz elektriğin garantörü olduğunu söyleyen Teksan Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer şunları söyledi: “Yeni nesil kojenerasyon trijenerasyon sistemleri elektrik şebekesinden bağımsız olarak enerjinin tüketildiği yerde üretilmesi ve fazla enerjinin ısıtma ya da soğutma amaçlı kullanılması esasına dayanır. Kojenerasyonda sadece ısıtma sağlanırken, trijenerasyon sisteminde buna bir de soğutma özelliği eklenir. Yüzde 90’a varan enerji verimliliği sağlayan bu sistemler, özellikle hastane, veri merkezi, fabrika, AVM gibi enerji ihtiyacının çok yüksek olduğu alanlarda tercih ediliyor. Enerji maliyetlerini ciddi oranda düşüren kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri çevreci olduğu kadar ekonomik bir yatırım olarak da dikkat çekiyor.”

200’ün üzerinde yatak kapasiteli devlet hastanelerinde kojenerasyon-trijenarasyon sistemlerinin kullanılmasının zorunlu olduğunu belirten Ebru Ata Tuncer: “7/24 aktif olarak hizmet veren hastanelerde ciddi bir enerji tüketimi söz konusu. Yazın soğutma kışın ısıtma için ekstra yüklü elektrik bedelleri ödeniyor. Bu sistemler sayesinde şebeke elektriğine kıyasla daha az maliyetle elektrik üretildiği için ısıtma veya soğutma giderlerinde ciddi bir tasarruf sağlanmış oluyor. Teksan olarak uzun yıllara dayanan tecrübemiz, proje deneyimimiz, mühendislik gücümüz ve uzman ekibimizle kojenerasyon-trijenerasyon sistemlerimizi birçok devlet hastanesinde başarıyla uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Bu alanda yurt dışında da önemli referanslara sahibiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

ghjjh

Yukarı