Ana içeriğe atla

bridgestone

TEPE, 25 YILDIR GÜVENİ PAYLAŞIYOR

21.01.2019 - 10:44

TEPE SAVUNMA VE GÜVENLİK GENEL MÜDÜRÜ BORA DOĞUALP: “KENDİMİZİ SADECE BİR GÜVENLİK ŞİRKETİ OLARAK GÖRMÜYORUZ. MÜŞTERİLERİMİZİN HAYATLARININ MERKEZİNDE YER ALIP BİRLİKTE İLERLEMEK VE GÜVENİ PAYLAŞMAK İSTİYORUZ. 25. KURULUŞ YILIMIZ ŞEREFİNE DÜZENLEDİĞİNİZ KONFERANSIN TEMASINI DA ‘GÜVENİ PAYLAŞANLAR’ OLARAK BELİRLEDİK.”

Tepe Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Bora Doğualp, 25. yılla ilgili sorularımızı cevapladı.

Öncelikle 25. yılınızı tebrik ediyoruz. Çeyrek asrı kısaca özetleyebilir misiniz? 
25 yıl önce vizyoner bir bakış açısıyla yola çıkarak kurulan Tepe Savunma ve Güvenlik, Türkiye’de güvenlik sektörünün kurumsal yapıya sahip ilk yüzde yüz Türk sermayeli oyuncusu. Başlangıçta sadece bağlı olduğu Bilkent Holding bünyesinde güvenlik hizmeti sağlayan şirket, 1997’de anonim şirket hüviyeti kazanarak dış piyasaya da açıldı. Bugün sektör ayrımı olmaksızın, ihtiyaç duyan işletmelere özel güvenlik hizmeti ve güvenlik danışmanlığı hizmeti sunmaktayız. Türkiye’nin tamamında faaliyet gösterdiğimiz gibi yurt dışında da güvenlik danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Yapılan başarılı çalışmalarla ülke genelinde her biri kendi sektöründe lider kuruluşlar tarafından tercih edilen, tecrübesi çeyrek yüzyıla yayılan güvenilir bir güvenlik firması haline geldik. 25 yıldır Türk ekonomisine ve faaliyet gösterdiğimiz güvenlik sektörüne büyük katkılar sağlamakta, bireylerin olduğu kadar toplumun güvenliğini de hassas sorumluluklarla üstlenmekteyiz. 

Başarınızın temelinde neler var?
Tepe Savunma, 25 yıllık geçmişinde sağlıklı gelişim ve büyümede süreklilik sağlamış, bunu gerçekleştirirken de kurumsal çalışma ortamını ve bütünlüğünü sağlamış köklü bir firmadır. Başarımızın temelinde güçlü ‘yönetişim yaklaşımımız’ bulunmaktadır. Operasyonlarımızın ve uygulamalarımızın sürdürülebilirliği, yönetişim uygulamalarımızın etkinliğiyle doğrudan ilişkilidir. Bu bilinçle hareket etmekte, süreçlerimizi modern, etkin ve örnek yönetişim modelleriyle devam ettirmekteyiz. Şeffaf, sorumlu, inovatif, aktif katılımcı ve stratejik bir yönetim anlayışını kendimize ilke edinmekteyiz.

KENDİNİ SÜREKLİ YENİLEYEN BİR ŞİRKETİZ
Şirketinizin sürdürülebilirliğiyle ilgili ilkeleriniz nelerdir?

Paydaşlarımız için yarattığımız değeri en üst seviyede tutmak ve şirketimizin sürdürülebilirliğini sağlamak için kurumsal risk yönetim ilkelerini benimsiyoruz. Şirketimizin varlığını, gelişmesini ve devamını tehlikeye düşürecek stratejik, operasyonel, finansal, uyum ve sair her türlü riskin erken teşhisi ve önlem yönetimi, risk yönetimi çerçevesinde yönetilmektedir.

Tepe, kendini ne kadar yenileyebilen bir şirket? 
Sahip olduğumuz iş etiği kuralları ve ahlak anlayışımız, iş yapış biçimimizin en önemli göstergesidir. Yenilenme, yaratıcı düşünce olmadan büyüme olmaz. Biz böyle düşünüyoruz. Bu anlayışla eski değil, köklü ve kendini sürekli yenileyen bir şirket olduk. Bugün ve gelecekte güvenliği daha etkili yöntemlerle sağlamak için kendimizi geliştirmeye devam edip ileri teknolojileri ve onu kullanabilecek yetkin insanı bilgi ile harmanlayarak kullanmak durumundayız.

Şu an Tepe Savunma ve Güvenlik’in sektördeki yeri nedir? 
Türkiye’de özel güvenlik hizmetleri sektörü, 2017’de 11.5 milyar TL (3,1 milyar dolar) ciro ve 285 bin aktif çalışanla, güvenlik hizmetleri alanında çalışan sayısı itibariyle yüzde 40’a yakın bir paya sahip. Sektör 2009-2017 arasında ciro olarak dolar bazında yüzde 7,8, aktif çalışan sayısı olarak ise aynı dönemde yüzde 9,4 yıllık bileşik büyüme oranı elde etmiştir. Sektörün lider kuruluşlarından Tepe Savunma ve Güvenlik, 2017’de yaklaşık 13 bin aktif çalışanla sektörden yaklaşık yüzde 4,6 pay almakta, 131 milyon dolar cirosuyla yine sektör cirosunun yüzde 4,3’ünü gerçekleştirmektedir.

UZMANLIĞIMIZA KAMU HASTANELERİNİ DE EKLEDİK  
Hangi alanlarda güvenlik hizmeti veriyorsunuz?

AVM’ler, muhtelif sanayi tesisleri,  oteller,  konut ve yaşam alanları, hizmet verdiğimiz ana ilgi alanlarımız.  Yurtiçinde ziyadesiyle önemli pek çok deniz limanında fiziki güvenliği sağlıyor olmakla birlikte aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 80 adet deniz limanı ve marinanın uluslararası kriterlere uygun şekilde güvenlik danışmanlığını yapmaktayız. Banka, otel, sanayi tesisi, deniz ve liman güvenliğindeki uzmanlığımıza kamu hastanelerini de ekledik. Önümüzdeki dönemde son yıllarda üzerinde hassasiyetle durduğumuz entegre ve kişisel güvenlik çözümleri sistemimizi yaygınlaştırarak büyüme gayretinde olacağız.

Fiziki güvenliği sağlayan personeliniz nasıl bir eğitimden geçiyor? Denetimlerini nasıl yapıyorsunuz?
Verdiğimiz hizmetin sürekli denetim ve eğitim gereksinimi taşıdığını bilerek sadece bu işe odaklanmış eğitim ve denetim direktörlüğümüz bulunmaktadır. Bu birim ise ülkenin her yerindeki projelerin ve de güvenlik ekiplerinin 24 saat sürekli denetlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu birim, ihtiyaç olduğu düşünülen eğitimlerin yıllık planlamasını yaparak tüm güvenlik ekiplerine deneyimli eğitmenlerle sınıf ortamında ya da bizzat görev yaptıkları mahallerde eğitimlerin verilmesini sağlamakta, eğitimlerin geri beslemesini de farklı zamanlarda denetimler yaparak almaktadır. Bunların yanı sıra kurguladığımız bir e-learning platformu üzerinden hem mesleki hem de kişisel gelişim eğitimleri çalışanlarımıza atanmakta ve performansları takip edilmektedir.

t

dfs

Yukarı