Ana içeriğe atla

apti

YORGLAS ÜRÜNLERİNİ 60’TAN FAZLA ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR

10.05.2019 - 10:55

YORGLAS CEO’SU SEMAVİ YORGANCILAR: “5 KITADA 60’TAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ. 2018’DE İHRACATIMIZI YÜZDE 20 ARTIRARAK TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ’NİN İLK 1000 İHRACATÇI FİRMA SIRALAMASINDA DÜZCAM SEKTÖRÜNDE 2. OLDUK.”

Yorglas CEO’su Semavi Yorgancılar, sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle Yorglas’ın hikâyesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
Yorglas, İsmet Yorgancılar tarafından 1974’te kuruldu. 1945’te İzmir’de iş hayatına yorgan dikerek başlayan İsmet Yorgancılar, 1968’de sanayiciliğe adım atarak Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi İzeltaş’ı kurdu. Sanayicilikteki başarılarına yıllar içinde yenilerini ekleyip Dövsa, Elburg ve Elpaş markalarını yarattı.  1974’te sanayicilikteki tecrübesiyle cam sektörüne adım atıp Cam Merkezi San ve Tic. AŞ’ye bağlı Yorim, Yorglas, Yorsan markalarını oluşturdu. Türkiye’nin 6 farklı şehrinde binlerce insana istihdam sağlayan güçlü bir şirketin temelleri de bu yıllarda atıldı. 1987’de Türkiye’de ilk dekoratif cam üretimi gerçekleştirildi. 1988’de Ege Bölgesi’ndeki ilk ısıcam tesisi kuruldu. Bugün düzcam ticaretinde, endüstriyel cam işleme sektörünün dekoratif cam, ticari soğutucu ve beyaz eşya kollarında faaliyet gösteriyoruz. Şu an 4 üretim tesisimiz bulunuyor.

Bu üretim tesisleriniz nerede? 
Ticari soğutucu üretimimizi Manisa ve Gebze tesisimizde, beyaz eşya faaliyetlerini Bolu ve Eskişehir’de bulunan üretim tesislerimizde, dekoratif cam üretim faaliyetlerini ise yine Manisa OSB’deki akıllı fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. 

Yorglas çatısı altındaki Yorim ve Yorsan markalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Bugüne kadar Cam Merkezi adıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize yeni ismimiz Yorglas çatı markasıyla devam ediyoruz. Marka adımız tamamen Yorglas olmakla birlikte; ticaret, ticari soğutucu, dekoratif cam ve ev aletleri-beyaz eşya alanındaki çalışmalarımızı Yorglas Ticaret, Yorglas Satina, Yorglas Ticari Soğutucu ve Yorglas Beyaz Eşya alt markalarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda Yorim ve Yorsan markalarımız Yorglas Ticari Soğutucu ve Yorglas Beyaz Eşya olarak değişti. Yorglas Ticari Soğutucu iş ünitemizin ürün gamında ticari buzdolapları için izolasyonlu cam ve kapı çözümleri bulunuyor. Yorglas Beyaz Eşya iş ünitemizle de beyaz eşya sektörünün devleri için fırın ön kapak camları, fırın iç kapak camları, fırın üst kapak camları, pano camları, ocak camı (bek tablası) üretiyoruz.

Ürünlerinizi hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz?
Yorglas olarak 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2018’de ihracatımızı yüzde 20 artırarak Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin İlk 1000 İhracatçı Firma sıralamasında düzcam sektöründe 2. sırada yer aldık. Yorglas Satina ürünlerinin yaklaşık yüzde 60’ını dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyoruz. Yorglas Ticari Soğutucu ürünlerinin yüzde 55’i 30’dan fazla ülkeye, Yorglas Beyaz Eşya kapsamında üretilen ürünler ise 3 kıtada 20’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Biz endüstriyel cam işleme faaliyetlerimizi ihracat pazarlarını dikkate alarak yapıyoruz. Bu bağlamda daha fazla üretmek ve ülke ekonomisine de katkı sağlamak amacıyla üretim ve yatırım stratejilerimizi belirliyoruz. 2019 ihracat hedefimizde ise yeni pazarlar var.

rrr

ghjjh

Yukarı