Ana içeriğe atla

ayos

ALACAK RİSKİ EN AZA İNİYOR

28.02.2017 - 10:46

Karekodlu çek sistemine göre öncelikle bankalardan çek karnesi başvurusunda bulunan müşteriler, Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) Findeks sistemine kayıtlı hale geliyor. Yapı Kredi’nin KKB ile geliştirdiği entegrasyon ile çekini elinde bulunduran çek hamili, çek yaprakları üzerinde yer alan karekodu, akıllı cihazlar üzerindeki Findeks mobil uygulaması ile okutarak geçmiş çek ödeme performans özet raporuna hızlıca ulaşabiliyor. Sistem sayesinde böylece çek keşidecisi çek ödeme performansı hakkında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi sahibi olabiliyor ve çekin alındığı anda kontrolü sağlanabiliyor.

Yapı Kredi’den yapılan açıklama şöyle: “Yapılan yeni düzenlemelerle 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla tüm çek karnelerinde karekod olması zorunlu hale geldi. Bu düzenleme sayesinde piyasada dolaşan karekodlu çek oranının da hızla artmasını bekleniyor. Karekodlu çek uygulaması ile birlikte birçok çek hamili yeni bir çek kabul ettiğinde çekin keşidecisine ait ödeme performansını hemen sorgulayarak, alacak risklerini en aza indirecek. Diğer taraftan geçmiş ödeme performansı başarılı bir keşideci için düzenlediği çekin güvenilirliği ve itibarı da doğrudan artmış olacak.

Alacak riskinin doğru yönetilmesinin en önemli unsuru; çekini kabul ettiğiniz kişinin geçmişte ödemelerini zamanında yapıp yapmadığı, an itibarıyla ödenmemiş bir borcunun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak. Yayınlanan bu tebliğ ile birlikte yeni basılan çeklerde bu bilgi şeffaf hale geliyor.”

dfg

Yukarı