Ana içeriğe atla

ayos

BANKACILIĞIN SON 10 YILI BİR BAŞARI TABLOSU

12.06.2017 - 10:55

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, bankacılık sektörünün son 10 yılına bakıldığında karşımıza çıkan tablonun bir başarı tablosu olduğunu kaydetti.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, bankacılık sektörünün son 10 yılına baktığımızda karşımıza çıkan tablonun bir başarı tablosu olduğunu ifade ederek, “Bankalarımız son 10 yılda hem çok daha büyük tecrübeler edindiler hem de uluslararası piyasalarla bağlarını önemli ölçüde geliştirdiler. Son 10 yıl içinde oldukça büyük şoklar yaşamış olmalarına rağmen bankalarımız güçlü duruşu krizleri atlatabilmişlerdir. Örneğin sektör, 2008 küresel krizi ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi büyük sarsıntılardan etkilenmeden çıkmıştır” dedi. 
Bankacılık sektörünün finansal açıdan da büyük başarılar elde ettiğini kaydeden Utku, “2007’nin başlarında sektörün aktif büyüklüğü 500 milyar TL civarında iken bugün geldiğimiz noktada 3 trilyon TL’ye yakın bir aktif büyüklük mevcut. Gerek komşularımızda yaşanan problemlere gerekse içerde yaşanılan politik gerginliklere rağmen bankacılık sektörünün bu başarısı yüksek risklerin bulunduğu bir ortamda dahi sağlam temellere sahip olduğumuzu kanıtlıyor. Bu noktada kamunun da gerek yasal düzenlemelerle gerekse de mali ve ekonomik tedbirlerle süreci desteklediğini belirtmek gerekiyor” diye konuştu.

“DİJİTALLEŞME TEMEL YETİ OLACAK”
Dijitalleşmenin geleceğin bankacılığında temel yeti olacağına ve dijital altyapısını geliştiren bankaların pozitif ayrışacağına inandığını belirten Utku, “Özellikle finans ve teknolojiyi bir araya getiren, tüketici ve kurumların ihtiyacına hızlı cevap veren Fintech dediğimiz bir ekosistem oluşuyor. Müşterilere çok farklı fırsatlar ve olanaklar sunan finansal teknoloji girişimleri (Fintech) orta ve uzun vadede finans sektörü için büyük fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuştu.
Albaraka Türk olarak gelecekte yaşanacak gelişimlere karşı hazırlıklarını tüm hızıyla devam ettirdiklerine değinen Utku, “Bir yandan müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler getirecek teknolojileri/uygulamaları araştırıp, değerlendirip, test edip hayata geçirirken; açık inovasyon ve birlikte çalışma prensibi çerçevesinde, ekosistemde yer alan diğer kurumlarla birlikte farklı işbirlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla Dünya’da ilk defa bir katılım bankası himayesinde bulunan Albaraka Garaj Startup Hızlandırma Merkezimizi açıyoruz. Girişimcilerin ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleri tek bir çatı altında sunacağız.  Hayallerini gerçekleştirecek motivasyona sahip tutkulu girişimcileri ve yenilikçi, teknoloji tabanlı  ve ölçeklenebilir  girişimleri destekleyeceğiz. Albaraka Garaj ile inovasyon fırsatlarını değerlendiriyor, değişimlere karşı  hızlı pozisyon alma yetilerimizi geliştiriyor ve yeni işbirlikleri ile FinTech startup’larını destekleyecek modeller geliştiriyoruz” dedi.

“TEKNOLOJİ, EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİLERDEN BİRİSİ”
Albaraka Türk olarak bankacılık sektörünün geleceğinde teknolojinin en önemli belirleyicilerden birisi olacağına dikkat çeken Utku, “Aslında buna uzun süredir hazırlık da yapıyoruz. Bununla alakalı önemli mesafeler kat ettiğimizi söylemek de mümkün. Hazırlığımıza 2013’te Simurg dönüşüm programı ile başladık. Bu değişim programıyla bankamızın hemen hemen her alanında kapsamlı geliştirmelere ve yenilemelere gittik. Bu dönüşümün meyvelerini toplamaya başladık, önümüzdeki dönem de daha fazla verim alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. 
Dijital bankacılığın gelişimi ile birlikte operasyonel verimliliğin ve müşteri memnuniyetinin arttığını ifade eden Utku, “Albaraka Türk olarak verimliliği artırma adına özellikle analitik modelleme ve iş algoritmaları ve dijital bankacılık alanlarına yatırım yapıyoruz. Bununla birlikte teknoloji yatırımları, üretkenliği artırmaya yarayan bir araç olarak da kullanılıyor. Örneğin; bankamız satış personelinin verimliliğini artırmak için hayata geçirdiğimiz tablet projesi ile birlikte pazarlama personelinin mobilize edilmesi sağlanıp, şubede geçirdikleri vakit en aza indirildi ve müşteri ile geçirdiği vakit maksimize edildi. Bir diğer açıdan 2009 yılından beri kartlı ödeme sistemleri sektörü büyümeye devam ediyor. Teknolojik altyapılar, yatırımlarla daha da güçlendi, yeni uygulamaların hayata geçirilmesinin önünü açtı. Temassız kart kullanımı artarken, NFC projeleri de hız kazandı. Bu bağlamda, Albaraka Türk olarak mobil cüzdan uygulamamızı Android cihaza sahip müşterilerimizin kullanımına sunduk” açıklamasını yaptı. 

“KOBİ’LER EN ÖNEMLİ MÜŞTERİ SEGMENTİ”
Albaraka Türk olarak müşteri ve ürün çeşitliliğini artırmak ve tabana yayılmanın ana stratejik odaklarından olduğunun altını çizen Utku, “KOBİ’leri bu çeşitliliği sağlayacak en önemli müşteri segmenti olarak görüyoruz. Dolayısıyla KOBİ’lere sunduğumuz ürünlerin farklılığını ve rekabetçiliğini artırabilmek için yoğun gayret içerisindeyiz. Albaraka Türk olarak KOBİ’lerin finansal ihtiyaçlarının yanı sıra şirket işleyişlerinde yer alan tüm değer unsurları için destekleyici hizmet ve ürünleri önümüzdeki dönemler içerisinde de artarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda üretimin ve ticaretin finansmanı misyonunu en etkin şekilde KOBİ’lerimizin faaliyetlerine yansıtmaktadır. KOBİ’lerimize büyük avantaj sağlayan KGF, Portföy Garanti Sistemini Türkiye’ de faaliyete geçiren ilk katılım bankası olduk. Bu sayede daha fazla KOBİ’ye hitap ederek, ihtiyacı olan kaynağı yaratmış bulunuyoruz. İlerleyen dönemlerde de artan hacimlerle birlikte daha fazla KOBİ’ye ulaşmak istiyoruz. Albaraka Türk her daim dinamik ve yenilikçi olan ürün ve hizmetlerimiz ile diğer bankalardan farklılaşarak daha fazla KOBİ’ye ulaşmaya ve inovatif ürünler ile hizmet vermeye devam ediyor olacağız” diye konuştu.

DÜNYANIN EN İYİ KATILIM BANKASI OLMA HEDEFİ
Albaraka Türk’ü dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefine ulaştırmak için teknoloji yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan Utku, “Önümüzdeki dönemde özellikle mobilite,  nesnelerin interneti, mikroservis mimarileri alanlarında yoğunlaşan projelerimizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.  Teknoloji kullanımında öncü bir kurum olmayı hedefliyoruz” dedi. 

dfg

Yukarı