Ana içeriğe atla

apti

İŞ BANKASI, KOBİ’LERİN İHTİYAÇLARINI ÇOK İYİ BİLİYOR

10.04.2019 - 15:16

TÜRKİYE İŞ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ŞAHİSMAİL ŞİMŞEK: “ESNAF VE KOBİ’LERİMİZİN TİCARET HAYATLARINDA KARŞILAŞTIKLARI ZORLUKLARI, GEÇTİKLERİ SÜREÇLERİ ÇOK YAKINDAN BİLİYORUZ. BİZİM GİBİ BÜYÜK KURUMLARIN GÖREVİ, BU SÜREÇLERDE YOL GÖSTERMEK VE DESTEKLEMEK OLMALI.” 

İş Bankası olarak esnaf ve KOBİ’lere ne tür kolaylıklar sunuyorsunuz?
“Türkiye’nin Bankası” olarak esnaf ve KOBİ müşterilerimize üretim, kalite ve verimliliklerini artırmalarına destek olacak programlar hazırlıyor, uluslararası ticarette onlara güvenilir ödeme yöntemleri sunuyor, bilgi teknolojisinin olanaklarıyla müşterilerimize özel, işlevsel, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak çözümler geliştiriyoruz. 2018 itibarıyla bilançomuzun yüzde 62,5’i nakdi kredi, toplam kredilerimizin ise yüzde 77,6’sı ticari kredi. Bu oran, Türkiye’ye duyduğumuz güvenin ve ticaret-sanayi hayatına verdiğimiz desteğin açık bir göstergesi.

Esnaf ve KOBİ’lere yönelik stratejiniz nedir?
Ülkemizin her köşesindeki ve her büyüklükteki esnaf ve KOBİ müşterilerimize yönelik stratejimiz, uzun soluklu işbirliği ve finansal çözüm ortaklığı temeli üzerine kurulu. Esnafımızın bireysel ihtiyaçlarından makine yatırımlarına kadar satın alma, üretim, pazarlama, satış gibi iş süreçlerinin tamamında yüzlerce ürün ve hizmetimiz, 1.300’ün üzerinde şubemiz, 6 binin üzerinde Bankamatiğimiz, üye işyeri hizmetlerimiz ve dijital kanallarımızla finansal çözümler sunuyoruz. Yaygınlığımızın doğal bir sonucu olarak birbirinden farklı ihtiyaçlara sahip geniş bir müşteri kitlesine hizmet veriyor ve tüm saha örgütümüzle birlikte proaktif bir yapıda çalışmaya gayret gösteriyoruz.

Dolayısıyla KOBİ’lerin ihtiyaçlarını çok iyi biliyorsunuz. Bu kapsamda yakın zamanda geliştirdiğiniz Anında Ticari Kredi ürününüzden bahsedebilir misiniz?
Esnafımızın, KOBİ’lerimizin ticaret hayatlarındaki dinamiği, karşılaştıkları zorlukları, geçtikleri süreçleri çok yakından biliyoruz, tanıyoruz. İş Bankası olarak müşterilerimizle kurduğumuz ilişki yalnızca finansal değil. Bizim gibi büyük kurumların görevi, bir boyutuyla da bu süreçlerde yol göstermek ve desteklemek olmalı. Dijitalleşmenin elimizdeki telefonlardan çıkıp işyerlerine, bütün süreçlerin, ilişkilerin tam merkezine yerleşmeye başlaması yeni değil. Dijitalleşme bir anlamda yeni bir lens takmak, tüm denklemi yeniden oluşturmak demek. Bizler de KOBİ’lerin en yakınında olan kurumlar olarak tam bu noktada bu yolculuğu birlikte yapıyoruz. Örneğin çok yakın bir zamanda Anında Ticari Kredi ürünümüzü geliştirdik. Burada  uçtan uca dijitalleştirdiğimiz bir süreç var. Ticari kredi başvurusunu İşCep ve İnternet Şubemiz üzerinden 7 gün 24 saat boyunca yapabiliyorsunuz. Bir esnafımız 50.000 TL’ye kadar taksitli ticari krediye ihtiyaç duyduğunda, kurduğumuz bu dijital yapı ile başvurusu otomatik olarak değerlendiriliyor ve mevduat hesabına anında aktarılıyor. Böylece esnafımıza, KOBİ’mize ticari kredi kullandırım işlemi hiç şubeye uğramasına gerek olmadan, yazılı talimat, belge veya evrak gerekmeden hızlı bir şekilde anında tamamlanıyor. Esnafımız, tüccarımız anlık kredi ihtiyacını Pazartesi gününü beklemeden, mesai saatleri içerisinde başvurma telaşı olmadan karşılayabiliyorlar. bu uygulamamızın yanı sıra esnafımıza, KOBİ’lerimize yönelik sürekli kampanyalar düzenliyor, çözümler sunuyoruz. 

TÜRKONFED ile birlikte KOBİ’ler için gerçekleştirdiniz iş birliğinden bahsedebilir misiniz?
İş Bankası olarak dijitalleşme ile gelen değişimi Anadolu’da yaygınlaştırmak amacıyla, değerli iş ortağımız TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) ile birlikte 2018’de yola çıktık. Birçok sektör liderinin katılımıyla Antalya, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Adana’da toplantılar yaptık. 2019’da da dijitalleşmenin önemini anlatmak için Anadolu’da olmaya devam edeceğiz. 

ghjjh

Yukarı