Ana içeriğe atla

apti

BORSA İSTANBUL 1,5 AY SONRA 100 BİNİ AŞTI

27.04.2020 - 18:04

Küresel piyasaların iyimser bir başlangıç yaptığı haftanın ilk gününde Borsa İstanbul'da da işlemler yüzde 2'nin üzerinde primle gerçekleştiriliyor. Bu sabahki açılışla birlikte endeks 11 Mart'tan sonra ilk kez 100 bin puanın üzerini görmüş oldu.

Koronavirüs salgınına ilişkin dünyanın dört bir yanından gelen normalleşme haberleri yeni haftanın ilk gününde piyasalara moral veriyor. Haftanın açılışını yapan ABD vadelileri ve Asya  borsalarının tamamında yeşil ekranlar dikkat çekiyor. Dünya borsalarında oluşan iyimser havanın etkisiyle Borsa İstanbul'da da işlemler haftaya yükselişle başladı. BİST 100 Endeksi 11 Mart'tan sonra yeniden 100 bin puanın üzerine çıktı. Günün ilk bölümünde kazançların yüzde 2'yi aştığı BİST 100'de, öğleden sonra işlemler 101 bin puanın üzerinde gerçekleştiriliyor. Saat 15:40 itibarıyla BİST 100 Endeksi, yüzde 2,39 artışla 101 bin 135 puan seviyesindeydi.

DOLAR/TL YATAY BAŞLADI, ARTIŞA GEÇTİ

Dünya borsalarında gelişmelerin ve koronavirüs gündemine ilişkin haberlerin takip edileceği, açıklanacak önemli bir verinin bulunmadığı günde döviz piyasaları sakin başladı. Geçtiğimiz haftanın kapanış seviyeleri olan 6,95'ten haftaya başlayan Dolar/TL kuru, piyasalarda işlemlerin artmasıyla 6,98 seviyelerine çıktı. Euro ise güne 6,55 düzeyinde 'merhaba' demesinin ardından 7,58'e kadar yükseldi. Saat 15:40 itibarıyla dolar 6,9855 liradan; euro ise 7,5790'dan el değiştiriyor.

MERKEZ BANKASI HAFTASI JAPONYA İLE BAŞLADI

Japonya Merkez Bankası'nın varlık alımlarını artırma ve devlet tahvillerinde alım sınırını kaldırması sonrası yüzde 3'ün üzerinde değerlenen Japonya Nikkei Endeksi önderliğinde Asya borsalarının tümünde alıcılı bir seyir hakim. Küresel piyasalarda bugün Japonya ile başlayan merkez bankası haftasında çarşamba günü Fed'in faiz kararı, perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararları açıklanacak.

BOJ FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ, VARLIK ALIMLARINI ARTIRMA SÖZÜ VERDİ 

Japonya Merkez Bankası(BOJ), faiz oranını -%0,10 olarak korudu. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Politika Kurulu, beklentilere paralel olarak koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında riskli varlık alımlarını hızlandırma ve sınırsız miktarda devlet tahvili alma sözü verdi.  Öte yandan Çin'de açıklanan veriye göre, ülkede sanayi şirketlerinin karları Mart ayında yüzde 34,9 azaldı.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜYOR

Geçtiğimiz hafta yükselişe başlayan petrol fiyatları haftanın ilk gününde düşüşe geçti. Geçen hafta 23 doların üzerine tırmanın brent petrolün varili 20 dolar düzeyine gerilerken ABD ham petrolünün haziran vadesinde ise fiyatlar 15 doları gösteriyor. ABD'de artan petrol üretimi ve stokların artışı fiyatların düşüşündeki en önemli etken olarak görülüyor.

 

ghjjh

Yukarı