Ana içeriğe atla

apti

DİJİTAL VARLIKLAR VE KRİPTO SEKTÖRÜ İÇİN 2021 DÖNÜM NOKTASI OLDU

14.02.2022 - 14:06

2021 yılında blockchain, kripto para, NFT, metaverse gündemde en çok yer alan kelimeler arasına girdi. Türkiye’deki Googlearama trendlerine baktığımızda, “bitcoin” terimi aramalarının 2020 yılına göre %300’den fazla olduğunu görüyoruz. Özellikle yılın ilk aylarında sık sık duymaya başladığımız ve “benzersiz, değiştirilemeyen dijital varlıklar” anlamına gelen NFT’ler sanat dünyasında dijitalleşmenin yolunu açarken birçok farklı kullanım alanının ortaya çıkmasıyla yerini sağlamlaştırdı.

 Özellikle yılın son aylarında hayatımıza giren ve internetin sanal gerçeklik katmanı olarak nitelendirilen “metaverse” ise her sektörden dünyanın önde gelen şirketlerinin yatırım yaptığı bir alan haline geldi. Yıl boyunca metaverse dışında en çok duyulan kavramlardan biri de DeFi oldu. Geleceğin bankacılık sektörü olarak tanımlanan DeFi’daki büyüme, 2020’de 600 milyon dolardan 2021’nin sonunda 300 milyar dolara yaklaştı.

j

Metaverse'ün ise 2022 yılının en büyük teknoloji trendi olması bekleniyor

 Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, 2022 yılına ilişkin beklentileri ise şu sözlerle dile getirdi: “2022'de kripto para sektöründeki dikkat çekici gelişmelerin sadece Bitcoin fi yatlamasıyla kalmayacağını düşünüyorum. NFT, DeFi ve GameFi gibi gelişmekte olan alanlardaki fırsatlar 2021'ye göre çok daha dikkat çekici olabilir. NFT'ler, 3 milyar dolarlık bir pazar yarattı. NFT'lere olan bu ilginin 2022'de de hem yatırımcılar hem de sanatçılar tarafından tercih edilirliği yakından takip edilecek. Kurumsal şirketlerin ödeme aracı olarak kripto para birimleriyle arasındaki mesafeyi azaltması ve ülke düzeyinde El Salvador ve Myanmar'ın, Bitcoin ve Tether'i yasal para birimi haline getirmesi 2022'de de etkilerini gösterecektir. Metaverse'ün ise 2022 yılının en büyük teknoloji trendi olması bekleniyor. Bu alandaki gelişmeler elbette kriptolar için de pozitif gelişmeler sunabilir. Günümüzde finans alanındaki tartışmasız en heyecan verici kavram olan DeFi, artan potansiyeliyle, uygulama çeşitliliği ve yaygın olarak benimsenmesiyle yükselişe geçti. Yatırımcılar için DeFi devrim niteliğinde bir yenilik. DeFi yatırımlarındaki büyümeye rağmen, kurumsal ilginin hala düşük kalması önemli bir büyüme potansiyeline işaret ediyor. DeFi, bireysel yatırımcılar için finansal piyasalara kolaylıkla giriş imkanı sunarken; finans sektörü açısından tartışmasız en heyecan verici kavramlardan biri olmaya devam edecek.”

h

ghjjh

Yukarı