Ana içeriğe atla

apti

DOLAR HAFTAYA 7 TL'NİN ÜZERİNDE BAŞLADI

04.05.2020 - 10:30

Türkiye'de enflasyon verisinin yakından izleneceği haftanın ilk gününde dolar/TL güne 7,02'den başladı. Küresel piyasaların genelinde ise satıcılı bir gün başlangıcı yaşanıyor. Borsa İstanbul da yüzde 1,49 kayıpla 100.000 puanın altında açıldı.

Küresel piyasalarda, hafta karamsar bir şekilde başladı. ABD vadelilerinde yüzde 1'in üzerinde kayıplar yaşanırken; Çin'in ve Japonya'nın kapalı olduğu Asya borsalarında açık olan piyasalarda sert satışlar görülüyor. ABD'den Çin'e yöneltilen koronavirüs iddiaları, bu haftanın satıcılı başlamasında önemli bir rol oynuyor.

 

Yurt içi piyasalarda ise günün en önemli konu başlığı nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması olacak. Enflasyon verisi öncesinde dolar/TL kuru, 7,02 seviyelerinden güne başladı. Euro/TL ise 7,68'den el değiştiriyor.

 

Küresel piyasalarda oluşan satış baskısına paralel olarak Borsa İstanbul BİST-100 Endeksi de haftaya yüzde 1,49'luk kayıpla başladı. 100 bin puanın altına gerileyen endeks 99 bin 600 puana çekildi.

 

PETROL DÜŞÜŞLE BAŞLADI; ALTIN SAKİN

Geçen haftayı yükselişle kapatan petrol piyasaları haftaya düşüşle başladı. Brent petrolde fiyatlar 26 dolar; ABD ham petrolünde ise 18 dolar düzeyinde fiyatlanıyor. Spot altının ons fiyatı da 1700 doların hemen üzerinde yatay seyrediyor.

 

ABD'DEN GELEN AÇIKLAMALAR PİYASALARIN MORALİNİ BOZDU

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgının Wuhan'dan dünyaya yayılmasından Çin'i sorumlu tutmaya devam etti ve misilleme olarak tarife uygulanmasının bir seçenek olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, katıldığı bir televizyon programında, koronavirüs salgınının Çin'de bir laboratuvar kaynaklı yayıldığı iddiasını tekrarladı ve "Nereden çıktığı konusunda çok büyük kanıt var" dedi.

 

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Ekonominin her yerde korkunç bir daralma ve zorlanma döneminde olduğunu biliyoruz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Herhangi bir şeyi kabul etmek veya etmemek istemiyorum. Kongre’nin ileri gelenleriyle tartışma aşamasındayız” dedi.

 

ghjjh

Yukarı