Ana içeriğe atla

bridgestone

İLK GÜNDEN MALİYET AVANTAJI

16.09.2019 - 15:42

YAPI KREDİ LEASING GENEL MÜDÜRÜ FATİH TORUN, “LEASE KONUSU ÜRÜNLERİN BİRÇOĞUNUN TEMİNAT DEĞERLİLİĞİ TAŞIMASI VE TÜM MASRAFLARI 
KİRALARA YAYGIN ÖDEME İMKANI KOBİ’LERE BÜYÜK FAYDA SAĞLIYOR.” DİYOR.

Leasing’in iş hacmi içinde KOBİ'lerdeki yeri nedir ve leasing KOBİ’lere ne sağlar?
Leasing ile firmalar, uzun vadeli finansman ve kira vadesi boyunca sabit taksit ödeme olanağından faydalanabiliyor. Projenin kendini geri ödemesine ve/veya şirketin genel nakit akışına uygun esnek geri ödeme planı seçeneklerini tercih edebiliyor. Sözleşme süresince ekipman mülkiyetinin leasing şirketi üzerinde kalması sayesinde firmalar, asgari teminatlarla uzun vadeli finansman imkânından yararlanabiliyor. Diğer yandan leasing işlemine ilişkin tüm satın alma, ithalat, yükleme, akreditif, transfer gibi işlemlerin uzman kadrolar tarafından yönetilmesi sayesinde firmalar, operasyonel kolaylık imkanına kavuşuyor. Firmalar ayrıca kira süresi sonunda kiraladığı mal veya ekipmanı, dönem sonunda sembolik bir bedelle satın alabiliyor. Bununla birlikte leasing’i tercih eden firmalar, KDV avantajı sebebi ile yatırımın hemen ilk gününden itibaren maliyet avantajı sağlıyorlar. 
Leasing ürün olarak orta uzun vadede sabit faizli finansman sunuyor. Lease konusu ürünlerin birçoğunun teminat değerliliği taşıması ve tüm masrafları kiralara yaygın ödeme imkanı KOBİ’lere büyük fayda sağlıyor. Özellikle anahtar teslim ithal işlemlerde müşteriler, hiçbir sigorta, nakliye, gümrük, teşvik gibi operasyonel prosedürle uğraştırmadan makine edinebiliyor. 

KOBİ’lere özel avantajlı leasing paketlerinizden bahseder misiniz?
Leasing sektörünün 10 yıldır kesintisiz lideri Yapı Kredi Leasing olarak inşaattan tekstile pek çok sektörde faaliyetlerini yürüten firmaları leasingin tüm olanaklarıyla buluşturuyoruz. Türkiye geneline yayılmış 14 bölgemiz ve teknolojide yaptığımız yeniliklerle sektörün en fazla işlem yapan öncü leasing şirketiyiz. 
KOBİ’lerimizi uygun fon kaynaklarıyla yatırımlarında desteklemek üzere birçok çalışmamız mevcut. 2018 yılı içerisinde Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası üzerinden sağladığımız kaynakları KOBİ’lerimize sunduk. 2019 yılında ise sektör olarak ihracatçı KOBİ’leri desteklemek adına Eximbank ile bir paket üzerine çalışmaya başladık.  
Kredi Garanti Fonu’na (KGF) leasing şirketlerinin de dahil edilmesiyle birlikte sektörde ilk KGF kullandırımını biz gerçekleştirdik. Sektörde sahip olduğumuz yüzde 29,4 limit ile tüm KGF paketlerinde tutar ve adet olarak açık ara en çok işlemi yaptık. Bu alanda çalışmalarımızı artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.

KOBİ’ler neden leasing paketlerini tercih etmeli?
Leasing şirketlerinin en önemli partnerleri olan lease konusu ürünün satıcılarıyla uzun yıllara dayanan iş birliklerimiz mevcut. 
Yapı Kredi Leasing olarak satıcılarımızın da desteğini alarak belirlediğimiz ürünlerde KOBİ’lerimizi özel fiyatlamalar ve ödeme koşullarıyla destekliyoruz. KOBİ’lerimizin bu kapsamdaki leasing paket ve kampanyalarını takip etmelerini özellikle tavsiye ediyoruz. 
İş makinası ve metal işleme sektörü başta olmak üzere belli dönemlerde müşterilerimize özel kampanyalar oluşturuyoruz. Bunun yanında 2019’un 4. çeyreğinden itibaren özellikle KOBİ meslek gruplarına yönelik ürün bazlı leasing paketi ve kampanyalara da başlayacağız.

dfs

Yukarı