Ana içeriğe atla

apti

KATILIM EMEKLİLİK, GELECEĞİ GÜVENCE ALTINA ALIYOR

09.05.2022 - 16:54

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) alanında Katılım Emeklilik olarak hayata geçirdikleri çalışmaların sonucunda, Türkiye genelinde 244 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan sistemin büyümesine önemli katkıları bulunduğunu ifade etti.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek 13,3 milyon katılımcıya ve 244 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan BES ile ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Faizsiz BES ve katılım sigortacılığın öncü markası Katılım Emeklilik olarak, bizim bu büyümeye önemli katkılarımız oluyor, sektörün faiz hassasiyeti olan daha geniş kesimlere ulaşması ve derinleşmesini sağlıyoruz. Katılımcılarımızın geleceklerini güvence altına almanın yanı sıra tasarruflarına şimdiden yüksek getiri sağlıyoruz. Örnek olarak; EGM tüm endeks verilerine göre Katılım Emeklilik fonları geçen sene, yüzde 39,6 getirisi ile enflasyonun üzerinde getiri sağladı. Zaman periyodunu son 5 yıllık perspektife aldığımızda ise yüzde 208,5’lik getiri ile sektörde katılımcısına en fazla getiri sağlayan şirket olmanın da ayrı gururunu yaşıyoruz. Aynı dönem aralığında yüzde 134’lük enfl asyonun üzerinde katılımcımıza yine reel getiri sunma başarısını gösterdik.”

 

En iddialı 18 yaş altı BES paketi

872 bin BES sözleşmesine, 230 bin sigorta sözleşmesine ve 6,7 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan Katılım Emeklilik’in BES’te 18 yaş altı segmentinin de en iddialı oyuncularından biri olduğunu ifade eden Sincek, “Erken BES adını verdiğimiz avantajlı ürünümüzle üretimin yaklaşık yüzde 8’ini gerçekleştiriyor, ilk 5’te yer alıyoruz. EGM verilerine göre 18 yaş altı BES’li sayısı 300 bini aştı, bu kategorideki fon tutarı da devlet katkısı dahil 650 milyon TL’ye ulaştı. Bu kategoride, Katılım Emeklilik olarak 18 yaş altı BES katılımcı sayımız 20 bini geçti. Herkesin yararlanabilmesi amacıyla Erken BES planımıza minimum 100 TL’lik bir katkı payıyla dahil olmak mümkün. Giriş aidatını başlangıçta almıyor, sistemden çıkışa erteliyoruz. Ayrıca beş yıl sistemde kalan katılımcılar için giriş aidatını hiç almıyoruz. Bunlara ilave olarak katkı payını düzenli yatıran katılımcılara da yönetim gider kesintisi yapılmıyor. Ayrıca yüzde 30 devlet katkısı Erken BES planımızda da bulunuyor. Erken BES’e giren çocukların yaşlarına uygun olarak sunduğumuz paketlerle çocuklarımızın diş ve göz sağlığına yönelik check up’lar, oyun terapisi, psikolojik ve eğitim danışmanlığı gibi büyüme döneminde ihtiyaç duydukları pek çok hizmete erişimlerini kolaylaştırıyoruz. 18 yaş altı BES’te de Katılım Emeklilik’in farkını net olarak gösteriyoruz.” dedi.

Gençlere yönelik tematik fon

Gençlere yönelik tematik fon ile ilgili de konuşan Sincek; “Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. Gençlere Yönelik Atak Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu katılımcılara sunulmasının ardından geçen kısa sürede başarılı sonuçlar elde etti. Gençlere yönelik tematik sektördeki tek fon olan fonumuz, dinamik fon yönetimiyle hız seven gençlerin tüm ihtiyaçlarına yönelik özellikler taşıyor.” ifadelerini kullanırken Katılım Emeklilik olarak faizsiz BES’in yanı sıra katılım sigortacılığı tarafında da yaşamın her alanına dokunan sigortacılık ürünleriyle gelişmeyi sürdürdüklerini söyledi. 

ghjjh

Yukarı