Ana içeriğe atla

ayos

KOBİ BANKACILIĞINDA ÖNCÜ ROL

08.03.2017 - 09:28

Yapı Kredi Grup Direktörü Aslı Düzenli, “Müşteri kitlemizin birbirinden farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve segment bazlı servis modelimiz sayesinde KOBİ bankacılığı alanında öncü bir rol üstlenmeye devam ediyoruz” dedi.

KOBİ’lere yönelik sunduğunuz KOBİ destek kredisi çeşitlerinizden kısaca bahseder misiniz? KOBİ destek kredilerinizin kullanım kriterleri ve kredi kullanan KOBİ’lere sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?
Yapı Kredi olarak esnaf ve KOBİ müşterilerimize hizmet verirken öncelikle müşterilerimizi tanımaya odaklanıyoruz. Müşteri kitlemizin birbirinden farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve segment bazlı servis modelimiz sayesinde KOBİ bankacılığı alanında öncü bir rol üstlenmeye devam ediyoruz. Hedefimiz KOBİ’lere sağladığımız finansal desteği artırarak hem firmaları hem de faaliyet gösterdikleri sektörleri en iyi şekilde desteklemek.
İmalat sektöründeki KOBİ’lere özel olarak İmalat Sektörü Destek Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ile metal ürünleri, makine teçhizatı, plastik, mobilya ve farklı imalat sanayi alt sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara pek çok imkan sunuyoruz. Program kapsamında oluşturduğumuz Temel Kredi Çözümlerimiz, imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların temel finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla iki farklı ana kredi ürününden oluşuyor. Ödemesiz Dönemli Yatırım Destek Kredisi ile işini büyütmek isteyen KOBİ’lerin, özellikle makine, üretim ekipmanı, hammadde ve ara mamül alımlarındaki finansman yükünün ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. AR-GE faaliyetleri için finansman ihtiyacı içinde olan imalatçı firmalara da Ödemesiz Dönemli ARGE - İnovasyon Destek Kredisi’ni oluşturduk. İmalatçı firmaların diğer finansman ihtiyaçlarının giderilmesi için de İhtiyaca Yönelik Diğer Kredi Çözümleri içerisinde yer alan 5 farklı kredi ürününü sunuyoruz. 
Kredi Harici Finansal Çözümler kapsamında ise müşterilerimiz Yapı Kredi Leasing’de özel fiyatlama, Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı Sedir ve Sedir Dış Ticaret Paketlerinde indirim, World Business Kart yıllık kart aidatı muafiyeti, indirimli senet avantajları, Self Servis World Ücretsiz Tanıtım Kampanyası gibi avantajları sunuyoruz. 
Teminat yetersizliği yaşayan KOBİ ve ihracatçı firmalara kefalet desteği sağlanması konusunda Kredi Garanti Fonu’yla (KGF) yaptığımız işbirliğimiz devam ediyor. 

“KOBİ MÜŞTERİ SAYIMIZ 1 MİLYONU AŞTI”
2016’da KOBİ’lere kullandırdığınız kredi miktarı ne kadar? 2017 yılında KOBİ’lere ne kadarlık destek kredisi kullandırmayı hedefliyorsunuz?

KOBİ müşteri sayımız 1 milyonu aştı. Ancak halen çalışma şansı bulamadığımız KOBİ’lerimize ulaşmak ve onları Yapı Kredi’nin ayrıcalıklı dünyası ile tanıştırmak en önemli önceliklerimizden biri. Bu yıl da ana hedefimiz, KOBİ ve esnaflara sağladığımız finansal desteği artırarak firmaları ve faaliyet gösterdikleri sektörleri en iyi şekilde desteklemek.

KREDİ GARANTİ FONU İŞBİRLİĞİ İLE KOBİ’LERE KREDİ İMKANI
Yapı Kredi Grup Direktörü Aslı Düzenli, Kredi Garanti Fonu (KGF)’nun ekonominin can damarı olan KOBİ’leri desteklemede önemli bir paya sahip olduğunu söyleyerek, “Yapı Kredi olarak teminat zorluğu yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere KGF kefaletiyle krediye kolay ulaşım imkanısunuyoruz.. Buna göre KOBİ’lerimizin, hem Hazine destekli kefalet programları hem de özkaynak kefaletprogramıyla, nakdi ve gayri nakdi kredilere erişimlerini kolaylaştırıyoruz” dedi. 
Düzenli, şöyle devam etti: “Yapı Kredi olarak KGF ile işbirliğimiz kapsamında teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişim güçlüğü çeken tüm KOBİ’lerimizin kredi ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyoruz. Kefalet desteğinden, KGF kefalet koşullarını sağlayan tüm girişimciler, esnaf ve KOBİ’ler, tarımsal işletmeler, çiftçiler ve serbest meslek mensupları, ihracatçı firmalar yararlanabiliyor. Firmalar, işletme sermayesi ihtiyacını finanse etmek, Ar-Ge yatırımlarıyla rekabet gücünü artırmak, yeni iş kurmak, işyerini taşımak gibi farklı ihtiyaçları için bankamız aracılığıyla KGF teminatına başvurabilir ve ihtiyacı olan finansmana rahatlıkla ulaşabilir.” 

dfg

Yukarı