Ana içeriğe atla

ayos

“KOBİ’lerde derinleşmeyi hedefliyoruz”

06.09.2017 - 11:15

İş LeasIng’in halka açık en büyük leasIng şirketi olup, güçlü iş ortağı olarak yatırımcının yanında yer aldığını belirten İş LeasIng Genel Müdürü Mehmet Karakılıç, müşterilere sağladıkları hizmetin kalitesini artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Şirketinizi kısaca tanıtıp, leasing sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
İş Leasing 1988 yılında Türkiye İş Bankası iştiraki olarak faaliyete başladı. Türkiye’de faaliyet gösteren halka açık en büyük leasing şirketi olan İş Leasing, kuruluşundan bugüne yatırım projelerini hızlı, doğru ve verimli bir şekilde değerlendirmek isteyen her yatırımcının güçlü iş ortağı olarak yanında yer almaya, her sektörde faaliyet gösteren yatırımcının değer yaratan projelerini finanse etmeye devam ediyor. Bu çerçevede; kurumsal segmentteki firmaların yatırım projeleri, yenilenebilir enerji projeleri ve özellikle İş ve İnşaat Makinaları ile imalat makinaları gibi ürünlerin temel alıcısı olan KOBİ’lerde derinleşmeyi hedefliyoruz. 

Firmanız açısından 2017 yılının ilk yarısı nasıl geçti? Rakamsal verilerle açıklar mısınız? 
İlk yarıyıl itibariyle bütçe hedefimizin yaklaşık yüzde 4 üzerinde bir işlem hacmi ile yatırımcılara geniş bir yelpazede finansman desteği sağlamaya devam ettik. Bu dönemde 57.7 milyon TL konsolide net kar elde ederken, konsolide aktif büyüklüğümüzü yıl sonuna kıyasla yüzde 15 artırarak 8.6 milyar TL’ye, konsolide öz kaynaklarımızı da yüzde 8 arttırarak 898 milyon TL’ye yükselttik. Aynı dönemde leasing portföyümüz ise 2016 yıl sonuna göre yüzde 8 oranında artarak 4,3 milyar TL’ye ulaştı. Tabana yaygın, KOBİ odaklı büyüme stratejimiz çerçevesinde müşteri sayısında da istikrarlı seyrimiz devam etmektedir. Yılın ilk yarısı itibariyle müşteri sayısı açısından sektördeki pazar payımız yüzde 10,8’e yükseldi. 

Sektörel ilgi alanlarınız, İş Leasing’in yeni uygulamaları ve ürünleriniz var mıdır? 
Özellikle KOBİ’lere yönelik iş ve inşaat makinaları, metal işleme-ağaç işleme makinaları, tekstil makinaları gibi doğrudan üretimi hedefleyen ve yeni istihdam alanları yaratan projeleri finanse ediyoruz. Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji projelerine de önem veriyoruz. Yılın ilk yarısında Türk Eximbank ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde ihracatçı firmalarımızın yatırım ekipmanı alımlarını finanse ettik. Diğer taraftan, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde, başta kobiler olmak üzere uygun koşulları sağlayan tüm firmalara KGF teminatı ile finansman desteği vermeyi sürdürüyoruz. Bütün bunların yanı sıra; daha kaliteli ve hızlı hizmet sunabilmek amacıyla devreye aldığımız yeni online şube uygulamamız ile müşterilerimizin İş Leasing aracılığı ile gerçekleştirdikleri projelerle ilgili teminat, ödeme, cari hesap ve ekipman bilgilerini kolaylıkla görebilmelerini sağladık. Bu tür yeni uygulamalarımız ile müşterilerimize sağladığımız hizmetin kalitesini artırmaya devam edeceğiz.

dfg

Yukarı