Ana içeriğe atla

apti

KOBİ’LERE ALTERNATİF VE YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER ÜRETEREK DEĞER KATIYORUZ

21.08.2019 - 11:08

KOBİ’LERİN YANINDAKİ GÜÇ OLDUKLARINI BELİRTEN VAKIFBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI M. LÜTFÜ ÇELEBİ, “KOBİ’LERİMİZE ALTERNATİF VE YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER ÜRETEREK DEĞER KATMA MİSYONUYLA HAREKET EDİYORUZ.”DEDİ.

KOBİ’lere değer katan bir banka olarak KOBİ’lerin ülkemizdeki yeri ve önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KOBİ’lerimiz değişen piyasa koşullarına hızlı uyum yetenekleri, esnek üretim yapıları, istihdam sağlanması ve yeni iş alanları açılmasındaki katkılarıyla ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında büyük önem taşıyor. KOBİ’ler ürün ve hizmetleriyle ekonomiye sadece katkı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda büyük şirketler için ‘yan sanayi’ görevi de üstleniyor.  İnovatif ve katma değerli ürünleri,  girişimci ve yenilikçi karakterleriyle hem sektörleri hem de büyük firmaları geliştiren bir rol üstleniyor.
Milli ekonomimizin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerimiz ve esnafımıza, nakdi ve gayri nakdi kredilerden tahsilat ve ödeme hizmetlerine kadar birçok finansal ürün ve hizmet sunuyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde 2 bin kişiyi aşan portföy yöneticimizle iş birliğimizi sadece ürün ve hizmetlerle sınırlandırmıyor, KOBİ'lerimizin “yanındaki güç” olarak onlara finansal danışmanlık da yapıyoruz. 

Türkiye ekonomisine katma değer sağlayan imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin finansman yükünü azaltmak adına nasıl çözümleriniz var? 
VakıfBank olarak sektörde var olan bütün kredi ürünlerini KOBİ’lerimizle buluşturuyoruz. Bu sene başında Türkiye ekonomisine katma değer sağlayan imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin nakit ihtiyacına çözüm üretmek amacıyla ‘Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi’ kampanyamızı başlattık. Uluslararası sermaye piyasalarını en aktif kullanan Türk bankası olarak ipotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programı kapsamında temin ettiğimiz uzun vadeli yeni kaynağı KOBİ’lerimizin kullanımına sunduk. Yıllık cirosu 25-40 milyon TL olan ve Yerli Malı Belgesine sahip imalatçı/ihracatçı şirketler 6 ay ödemesiz dönemli 60 aya kadar vadeyle bu krediyi kullandı. 
13 bankanın katılımıyla oluşturulan KOBİ Değer Kredisi’nde de en aktif bankalardan biriyiz. KGF destekli KOBİ Değer ve KOBİ Değer-2 Kredileri kapsamında 5 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandırımı gerçekleştirdik. 
2019 yılının ikinci yarısında İVME paketi reel sektörde heyecan yaratan önemli bir adım oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde kamu bankaları olarak 'İVME’ (İleri, Verimli, Milli Endüstri) adlı yeni finansman paketini açıkladık. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı sağlayan ve ihracat potansiyeli yüksek sektörler böylece hedefleri doğrultusunda potansiyelin altında kalan kapasitelerini canlandırabilecek. 
Yine aynı süreçte KOBİ’lere ve esnafa yönelik iki yeni kredi kampanyasını daha hayata geçirdik. Bu kapsamda hazırladığımız “Esnafa Tanışma Kredisi Kampanyası” ve “KOBİ’lere Tanışma Kredisi kampanyası” ile KOBİ’lerimize ödemesiz dönem fırsatı ve cazip faiz oranlarıyla finansal destek sağlamaya devam ediyoruz.
Bunların dışında Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’nde de yer alıyoruz. KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı ile ilgili destek veriyoruz. Ayrıca KOBİ’lerimize özel “KOBİdost” isimli, kampanyalarımıza, ürünlerimize, hizmetlerimize de ulaşabileceği bir platformumuz mevcut. Bu kanaldan KOBİ’lerimizin destek mekanizmaları,  devlet destek mekanizmaları, fuar takvimi, vergi takvimi, bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. VakıfBank olarak, KOBİ’lerimize alternatif ve yenilikçi çözümler üreterek değer katma misyonuyla hareket ediyoruz.

ghjjh

Yukarı