Ana içeriğe atla

ayos

KOBİ’LERE KEFALET DESTEĞİ...

08.03.2017 - 10:13

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, “Teminat yetersizliği nedeniyle finansmana ulaşamayan KOBİ’ler ile KOBİ tanımı dışında kalan; ihracatçılar, turizm işletmeleri ve seyahat acentaları, gemi inşa sektöründeki işletmeler ile tarifeli seferleri bulunan havayolu şirketlerine kefalet desteği sağlıyoruz” dedi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) olarak KOBİ’lere sunduğunuz çözümlerden kısaca bahseder misiniz?
Kredi Garanti Fonu olarak misyonumuz; umut vaad eden KOBİ’lerin finansmana erişimlerini sağlamak. Özkaynaklarımızdan verdiğimiz kefaletlerde bankaların teminat olarak kabul etmediği ticari işletme ve makine teçhizat gibi varlıkları teminat kabul ederek KOBİ’lere kefil oluyoruz.
Üstlendiğimiz kamusal hizmet misyonuyla Hazine destekli kefaletlerde bankaların aldığı teminatlara ortak olarak onların riskini düşürüyoruz ve KOBİ’lerin düşük maliyetlerle finansmana erişimlerini sağlıyoruz. 

KGF olarak kefalet çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Kefaletleriniz KOBİ’lere ne gibi avantajlar sağlıyor?
KOBİ’lerimiz kefalet türüne göre bize doğrudan başvurarak ya da banka aracılığıyla kefaletlerimizden yararlanabiliyor. 
Doğrudan Başvuru: KGF, ortağı olan bankaların yanı sıra bazı kurumların verdiği destelere de kefalet veriyor. Şöyle ki; KOSGEB, TÜBİTAK, Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bazı destekleri ile Eximbank kredileri için KOBİ’lerimiz web sayfamız aracılığıyla bize doğrudan başvuru yapabilirler. 
Bankalar Aracılığıyla Başvuru: Az önce bahsettiğim kurumlar dışındaki tüm kefalet talepleri için işletmelerimizin ortağımız olan bankalara başvurmaları yeterli. Banka kredi tahsisini yaptıktan sonra başvuruyu bize yönlendiriyor ve biz de değerlendirmeye alıyoruz.
Yeni sistemde getirilen en önemli değişiklik hazine kaynaklı kefaletlerde portföy garanti sisteminin uygulanması. Bununla birlikte işletmeler, bankanın talebi üzerine hiç beklemeksizin kendisine verilen kredi limiti içerisinde Hazine kefaletine sahip olabiliyor.
Banka firmaya kredi tahsisini uygun gördüğü anda Hazine kefaleti otomatikman doğuyor, bu nedenle bir gün içinde kefalet talebinin karşılanması mümkün hale geliyor. Böylece KOBİ’lerin kredi temin süreci hızlanıyor ve kefaletin daha düşük maliyetli olması sağlanıyor. Özkaynaklarımızdan verdiğimiz kefaletlerde talepleri maksimum 7 günde cevaplandırıyoruz.

KGF’ye başvuru şartları nelerdir? Kefaletlerinizde ne gibi kriterler arıyorsunuz?
KGF teminat yetersizliği nedeniyle finansmana ulaşamayan KOBİ’ler ile KOBİ tanımı dışında kalan; ihracatçılar, turizm işletmeleri ve seyahat acentaları, gemi inşa sektöründeki işletmeler ile tarifeli seferleri bulunan havayolu şirketlerine kefalet desteği sağlıyor. Bizim önceliğimiz kredibilitesi olan ancak teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sıkıntı yaşayan firmalar.
Ayrıca Hazine kaynaklı kefaletlerde, yararlanıcılarda Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen kriterleri aramak zorundayız. Bu kriterlere sahip olmayan firmalara kefalet veremiyoruz. Örneğin bankalarda donuk kredileri olan, iflas erteleme ve konkordato sürecindeki işletmeler KGF’nin kefaletinden yararlanamıyor.

dfg

Yukarı