Ana içeriğe atla

ayos

KOBİ’LERİN ÇÖZÜM ORTAĞI

08.03.2017 - 10:05

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç, “Ticari kredilerimizin yüzde 29’unu KOBİ kredileri oluşturuyor. 2016 yılsonu itibarıyla, KOBİ müşterilerimizin nakdi krediler toplamı 44,3 milyar  TL olup, bu segmentte takipteki kredi oranımız yüzde 3,5 seviyesinde” dedi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç, KOBİ’lere hem finansal anlamda hem de danışmanlık anlamında destek olduklarını belirterek, “KOBİ’lerin karar alma süreçlerinde zorlanmaması, doğru yatırım kararları alabilmeleri ve iş yapma süreçlerinde pratik çözümler üretmelerine yardımcı olabilmek için onların çözüm ortağı gibi hareket etmeye azami gayret gösteriyoruz” dedi.
2016 yılsonu verilerine göre 152,6 milyar TL ticari kredi büyüklüğü ile nakdi ticari kredilerde özel bankalar arasında ilk sırayı aldıklarını söyleyen Bilgiç, “Ticari kredilerimizin yüzde 29’unu KOBİ kredileri oluşturuyor. 2016 yılsonu itibarıyla, KOBİ müşterilerimizin nakdi krediler toplamı 44,3 milyar  TL olup, bu segmentte takipteki kredi oranımız yüzde 3,5 seviyesinde. Sözkonusu oran, yüzde 4,8 seviyesindeki sektör ortalamasından düşük. Başka bir deyişle, KOBİ’ler üzerindeki 44,3 milyar TL’lik nakdi ticari riskimiz, ülkenin en büyük bankalarından hemen sonra yer alan, bir nevi orta ölçekli banka diyebileceğimiz bankaların tüm ticari kesim üzerine aldıkları toplam riskin çok üzerinde olmasına rağmen, bu kredilerdeki takip oranımız sektör ortalamasının 1,3 puan altında” diye konuştu.

KOBİ’LERE ÖZEL ÜRÜN VE KAMPANYALAR
KOSGEB ile yaptıkları son anlaşma çerçevesinde, Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı ve Sıfır Faizli İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği Programı’na aracılık eden bankalardan biri olduklarını belirten Bilgiç, “Ayrıca, en fazla ticari kredi veren özel banka olarak Kredi Garanti Fonu (KGF) ile imzaladığımız protokolle teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişim güçlüğü çeken KOBİ’lere ve KOBİ dışı daha büyük ölçekli firmalara KGF kefaletli kredi desteği sunuyoruz. Bu protokol kapsamında kredi tutarları ve vadeleri, krediden yararlanacak firmaların özelliğine göre farklılık göstermekle birlikte, tüm KOBİ’ler ve bazı faaliyet kolları ile sınırlı olmak kaydı ile KOBİ ölçeği dışında kalan firmalar, herhangi bir bölge ve/veya il sınırı olmaksızın KGF kefaletinden faydalanabiliyor” şeklinde konuştu. 

İHRACATÇI KOBİ’LERE ÖZEL KART: İHRACATÇI KART
Türkiye’nin ihracatının yüzde 60’a yakınını gerçekleştiren ihracatçı KOBİ’lere sektörde bir ilke imza atarak özel bir ticari kart sunduklarını ifade eden Bilgiç, “İhracatçı KOBİ’lere özel hazırladığımız ‘İhracatçı Kart’ ile KOBİ’ler, Türkiye’de bir ilk olarak hem şirket kredi kartının tüm özelliklerinden faydalanıyor hem de İş Bankası aracılığı ile gerçekleştirdikleri ihracat işlemlerinden MaxiPuan kazanıyorlar” dedi. 

dfg

Yukarı