Ana içeriğe atla

bridgestone

İŞ MAKİNELERİ LEASINGİNDE YÜZDE 1 KDV AVANTAJI

12.07.2019 - 09:42

İKİNCİ EL DEĞERİ YÜKSEK OLAN İŞ MAKİNELERİNİN LEASING SEKTÖRÜNDE BÜYÜK ÖNEME SAHİP OLDUĞUNU İFADE EDEN AKLEASE GENEL MÜDÜRÜ 
ÇETİN DÜZ, “FİRMALAR, YATIRIMA KONU MAKİNE VE EKİPMANLARININ BÜYÜK KISMINI LEASING İLE FİNANSE ETTİKLERİNDE YÜZDE 1 KDV AVANTAJI ELDE EDİYORLAR.” DEDİ.

İş makineleri leasingi hizmetinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?  
Ülkemizde son yıllarda hızla artan, gerek kamu gerekse özel sektör tarafından yapılan taahhüt işleri, altyapı ve üstyapı projelerinin temel araçlarından olan iş makineleri, sektör olarak hızlı bir gelişim yaşıyor. Tamamıyla yatırımlara yönelik kullanılan ve dolayısıyla ülke kalkınmasına doğrudan pozitif etki eden iş makineleri sektörü, maden, havalimanı, köprü, demiryolu, tünel, bayındırlık projeleri ve endüstriyel yatırımlar gibi birçok farklı alanda hizmet veriyor. 
Biz de Aklease olarak firmaların ihtiyacı olan iş-inşaat makineleri ve yatırım ekipmanlarına orta ve uzun vadeli finansman modelleri ile kira ödeyerek ulaşmalarını sağlıyoruz. Firmalar, yatırıma konu makine ve ekipmanlarının büyük kısmını leasing ile finanse ettiklerinde yüzde 1 KDV avantajı da elde ediyorlar.

Daha çok hangi makine ve ekipmanları finanse ediyorsunuz?  
Pek çok alanda faaliyet imkanı olan ve ikinci el değeri yüksek olan iş makineleri, leasing sektörü için büyük öneme sahip ve sektör finansmanından önemli pay alıyor. Aklease olarak toplam kira alacağımızın yüzde 15’ini iş-inşaat makineleri oluşturuyor. Aklease olarak ekskavatör, yükleyici, forklift, vinç gibi tüm iş makinelerini lease ediyoruz. 

Makineleri leasing ile almak, şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Leasingin  sağladığı avantajları üç ana başlıkta değerlendirebiliriz;
Maliyet Avantajı: Birçok makine ve ekipmanda indirimli KDV (yüzde 1) oranı uygulanmakta olup, faiz ödemeleri üzerinden BSMV ödenmez. Teminatlar her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. KDV faizlendirilmez ve taksitler halinde geri ödenir. 
Uzman Kadro ile Operasyonel Kolaylık: Satın alma için gerekli tüm hukuki ve operasyonel  (ithalat, yükleme, akreditif, transfer vb) süreçler şirketimizin ekipleri tarafından yürütülür. Özellikli satın alma süreçlerinde uzman kadro desteği sağlanır. 
Nakit Akışı Avantajı: Yatırımların nakit akışına uygun taksitle ve uzun vade ile finansmanı sağlanır. Projenin gelir döviz cinsi ve proje nakit döngüsüne göre esnek geri ödeme planı oluşturulabilir. Böylece hem uzun vadeli kaynak sağlanır hem de yatırımcının banka ve işletme sermayesi limitlerinin daha da etkin kullanılması sağlanmış olur. 

Bunun yanında yatırım sürecinde firmalara;
• Operasyonel ve hukuki süreçlerde uzman desteği, 
• Uygun maliyetli, orta ve uzun vadede finansman fırsatları, 
• Teşvik kapsamındaki yatırımlarda teşvik devri ile makine-ekipman alımlarının yapılabilmesi, 
• Yatırım vadesine göre belirlenecek esnek ödeme planları ve 
• Yatırım gelirine uygun döviz cinsinde geri ödeme koşulları sunuyoruz.

dfs

Yukarı