Ana içeriğe atla

bridgestone

NAKDİ KREDİLERDE HALKBANK’IN ÖNCELİĞİ YİNE KOBİ’LER OLACAK

14.03.2019 - 10:27

HALKBANK’IN KOBİ KREDİLERİNİ DE İÇEREN TOPLAM TİCARİ KREDİLERİ 2018’DE YÜZDE 31,6 ARTARAK 288,9 MİLYAR TL’YE YÜKSELDİ. HALKBANK GENEL MÜDÜRÜ OSMAN ARSLAN, “NAKDİ KREDİLERDE 2019’DA ÖNCELİĞİMİZ YİNE KOBİ’LER OLACAK. TÜRKİYE EKONOMİSİNE VERDİĞİMİZ DESTEKLER ÜLKEMİZİ DAHA DA İLERİ TAŞIYACAK.”

Halkbank, 80 yaşını kutladığı 2018’de sektör ortalamasının üzerinde performans gösterdi. Bu dönemde toplam krediler sıralamasında 3. sıraya yükseldi. Toplam mevduatını yüzde 28,8 artırarak pazar payını yüzde 11,5’e çıkardı. Müşterilerinin her türlü talep ve ihtiyacına özel çözümler üreterek ülke ekonomisine güçlü desteklerini sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “80. yaşımıza yakışan bir performans gösterdiğimiz 2018’de de Türkiye’de esnaf ve KOBİ’lerin en güçlü destekçilerinden biri olduk. Güçlü mali yapımızı koruyarak yürüttüğümüz özverili faaliyetler piyasa istikrarına katkı sağladı. Toplam kredilerimizde ve toplam mevduatımızdaki yüksek artış, ekonomideki nakit akışının garantörlerinden biri olduğumuzu bir kez daha gösterdi.”

KOBİ KREDİLERİ PAZAR PAYI YÜZDE 15,9
İşletmelerin nakdi veya gayri nakdi krediye ihtiyaç duyduklarında akla gelen ilk bankalardan birinin Halkbank olduğunu belirten Arslan, kdi kredilerindeki pazar paylarını yüzde 15,9’a çıkardıklarını vurguladı: “Bankacılık faaliyetlerimizi Yeni Ekonomi Programı’na bağlı kalarak yürütmekteyiz. KGF teminatlı krediler, TOBB işbirliğiyle hayata geçirilen Nefes Kredisi ve TİM ile imzaladığımız ihracat seferberliği protokolü, sektörel işbirliği içerisinde yaptığımız çalışmaların verimli örnekleri olmuştur. 40 bin işletmenin faydalanması planlanan KOBİ Değer Kredisi kullandırımında da yine üst sıralarda yer alacağız. Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması amacıyla sunduğumuz Halk Destek Kredisi ile de piyasa istikrarına güçlü bir katkı sağlayacağız. Ayrıca, diğer kamu bankalarının da desteğiyle hayata geçirilen konut kampanyası, imar barışı ve bedelli askerlik kredisi gibi birçok ürünümüz iç piyasanın canlılığına önemli katkılarda bulunmuştur. Nakdi kredilerde bu yıl önceliğimiz yine KOBİ’ler olacak, Türkiye ekonomisine verdiğimiz destekler ülkemizi daha da ileri taşıyacaktır.”

HALKBANK ESNAF VE SANATKÂRIN YANINDA 
Esnaf ve sanatkârlara da kesintisiz destek verdiklerini belirten Osman Arslan, esnafa 2019’da 22 milyar TL kredi kullandıracaklarını açıkladı: “Bankamızın temel hedefi, esnafın KOBİ’ye, KOBİ’nin de büyük sanayi erbabına dönüşmesidir. 2002-2018 yılları arasında 1,8 milyon esnafa 93,5 milyar TL kredi kullandırdık, yüzbinlerce işletmenin faaliyetlerini nakit sıkıntısı yaşamadan sürdürebilmesine katkı sağladık. 2018’de 218 bin esnaf, yaklaşık 19 milyar TL değerindeki kredimizden yararlandı. 2019’da da 350 bin esnaf ve sanatkâra 22 milyar TL kredi kullandıracağız.” 

dfs

Yukarı