Ana içeriğe atla

bridgestone

ODEABANK, DIŞ TİCARETTE FIRSAT VE RİSKLERİ MASAYA YATIRDI

23.12.2019 - 11:22

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü: "Banka olarak ihracat odaklı, ülkemizin makro hedefleriyle örtüşür bir büyüme stratejisi yürütüyoruz."

İhracat rakamlarının artırılması ve pazarların çeşitlendirilmesi için dış ticaret finansmanının öneminin tartışıldığı toplantıda konuşan Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, yurt dışında ve yurt içinde yaşanan gelişmelerin, ihracat yapan firmalara finansal desteği daha da önemli hale getirdiğini söyledi. 
Odeabank’ın ihracata yönelik stratejilerine de değinen Öncü, şunları söyledi: "Yeni önceliklerimizle ve stratejimize uyumlu olarak ihracata dönük ve yüksek katma değerli hizmet ve ürün sunan sektör ve firmalara odaklanıyoruz. Banka olarak ihracat odaklı, ülkemizin makro hedefleriyle örtüşür bir büyüme stratejisi yürütüyoruz. Hedefimiz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile ticaret işlemlerine aracılık etmek ve bu bölge için Türkiye’nin önde gelen bankası konumuna sahip olmak. Ülkemizin öncelikleri ve bankamızın orta vadeli stratejileriyle de uyumlu olarak dış ticaretin finansmanına katkı sağlayarak ticari kredilerde büyümeye odaklanmış durumdayız. Türkiye’nin önemli bir dış ticaret bankası olmak istiyoruz."

ALTINSAÇ: "TÜRKİYE’NİN 2020’DE YÜZDE 3 CİVARINDA BÜYÜYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ"
Türkiye’nin ihracat potansiyelinin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: "ABD’nin yürütmekte olduğu ticaret savaşları dünya ekonomik büyümesini yavaşlatıyor. Gelen son veriler 2020 yılında küresel büyüme görünümünde zayıflama eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Özellikle ihracatımızın büyük çoğunluğunu oluşturan Avrupa’da da ekonomik durgunluk olasılığı artmış durumda. 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 3,4 büyümesi öngörülüyor.  Gelişmiş ekonomilerin yüzde 1,7 büyümesi beklenen bir ortamda, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yüzde 4,6 oranında olacağı tahmin ediliyor. 2020 yılında Türkiye’nin yüzde 3 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz. Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde ülkeler dış ticaretteki pozisyonunu korumak için rekabet içinde yeni pazarlara yönelmiş durumda. Türk ihracatçıların da hedefinde yer alan Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleri ihracat açısından son dönemde önem kazanıyor." 
Konuşmasında düşük küresel faiz ortamı ve küresel çapta gevşek para politikalarının devamı Türkiye ekonomisini belli bir süre rahatlatacağını belirten Altınsaç; "Türkiye’nin istikrarlı büyüme trendini muhafaza etmesi için büyüme modelini değiştirmesi gerekir. Tüketime dayalı büyüme modelinden yatırıma dayalı büyüme modeline geçmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda enflasyonla mücadele anlamında da kritik olacaktır" dedi.

dfs

Yukarı