Ana içeriğe atla

ayos

ÖNCÜ KONUMUMUZU DEVAM ETTİRECEĞİZ

11.04.2017 - 17:58

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2016 yıl sonu itibarıyla katılım bankacılığının sektördeki payının yüzde 4.8 iken, Kuveyt Türk’ün katılım bankacılığı sektöründeki payının yüzde 36.5 olduğunu ifade etti. Uyan, “2017’de yaklaşık 54 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşarak sektördeki öncü konumumuzu devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2016 yılsonu itibarıyla net karlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artışla 542 milyon TL’ye yükseldiğini söyleyerek, “Kullandırılan fonların toplamı 30 milyar TL’ye toplanan fonlar ise 31,9 milyar TL’ye ulaştı. Ayrıca yılsonu itibarıyla şube sayımız 385’e, çalışan sayımız ise 5 bin 588’e yükseldi. Türkiye’yi sukukla tanıştıran katılım bankası olarak, 2016 yılsonuna kadar toplamda 4.2 milyar TL tutarında yurtiçi, 1.8 milyar USD ve 800 milyon MYR tutarında yurtdışı sukuk ihracında bulunduk” dedi.  
Altın bankacılığı denince ilk akla gelen banka olarak, yastık altında duran hane halkı tasarruflarını reel ekonomiye kazandırarak Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağladıklarına değinen Uyan, “2016 yılsonu itibarıyla, katılım bankacılığı sektöründe birinci, bankacılık sektörü altın mevduatı pazar payında ise üçüncü sırada yer aldık” diye konuştu.

“KATILIM BANKACILIĞINDA PAYIMIZ YÜZDE 36.5”
2016 yıl sonu itibarıyla katılım bankacılığının sektördeki payının yüzde 4.8 iken, Kuveyt Türk’ün katılım bankacılığı sektöründeki payının yüzde 36.5 olduğuna işaret eden Uyan, “Bankamızın 2016-2020 stratejik planı çerçevesinde, 2020 yılında 90 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşılmasını hedefliyoruz. Bankamızın ana stratejik hedefi ise özkaynak karlılığı ve hizmet kalitesinde sektördeki ilk 5 banka arasında yer almak. Bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Kuveyt Türk; operasyonel merkezileşme, dijitalleşme, otomatize edilmiş süreçler ve karar destek sistemleri ile verimliliği artırmaya; teknoloji odaklı, inovatif ürün ve hizmetler geliştirerek dijital kanallarda farklılaştırılmış müşteri deneyimi sunmak için çalışmalarına devam ediyor. KOBİ ve ticari segment müşterilerimiz için leasing, proje finansmanı ve dış ticaret finansmanı alanlarında ürün, hizmet ve süreçlerimizi sürekli geliştirerek, bu alanlarda lider katılım bankası olmak istiyoruz. Nakit yönetimi ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirerek ve geliştirerek KOBİ’lerin ana bankası olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜME DEVAM EDECEĞİZ”
2017’de yaklaşık 54 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşarak sektördeki öncü konumlarını devam ettirmeyi hedeflediklerini belirten Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aktiflerimiz içerisinde en büyük paya sahip olan kullandırılan fonlar kalemi 2001 yılında 352 milyon TL iken 2016 yılsonu itibarıyla 30 milyar TL seviyesine ulaştı. 2017 yılsonunda da kullandırılan fonların aktiflerimiz içindeki payını yüzde 67’nin üzerine taşımayı planlıyoruz. Yurtiçinde coğrafi kapsama alanı en geniş katılım bankası olmamızın yanı sıra, Almanya’da 2015 yılında faaliyete başlayan yüzde 100 iştirakimiz olan KT Bank AG’nin mevcut 4 adet şubesi ile Almanya’da katılım bankacılığına ilgi duyan müşterilere hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2017 yılında alternatif dağıtım kanallarındaki dijital dönüşüm çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyoruz.”

dfg

Yukarı