Ana içeriğe atla

ayos

OTOMATİK KATILIN

15.12.2016 - 16:51

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya girecek olan Otomatik Katılım uygulaması ile vatandaşların emeklilik döneminde refah seviyesinin artacağını, tasarruf alışkanlığının gelişeceğini ve bu alışkanlığın Türkiye’de tabana yayılacağını söyledi.

Emeklilik ve hayat sigortacılığı sektörünün öncü şirketi Vakıf Emeklilik, 16-17 Kasım 2016 tarihlerinde Uşak ve Denizli’de Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Otomatik Katılım Uygulaması konulu iki toplantı düzenledi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, toplantılarda; Türkiye’de BES’in geldiği noktayı, Otomatik Katılım ile ilgili uygulama detaylarını ve Vakıf Emeklilik’in bu alandaki deneyimlerini paylaştı.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 6 milyon 486 binden fazla BES katılımcısı bulunduğunu belirten Obalı, fon miktarının ise 58 milyar lirayı aştığını söyledi. 2017 yılında hayata geçecek olan Otomatik Katılım uygulaması ile birlikte bu rakamların çok daha yukarıya taşınacağını ifade eden Obalı, “Otomatik Katılım uygulamasının hem bireyler hem de ülke için önemli bir katkı sağlayacağına inancımız tam. Bu uygulama ile vatandaşımızın emeklilik döneminde refah seviyesinin artacağını, tasarruf alışkanlığının gelişeceğini ve bu alışkanlığın Türkiye’de tabana yayılacağını düşünüyoruz” dedi.
Vakıf Emeklilik olarak çeyrek asrı geride bıraktıklarını belirten Obalı, şunları kaydetti: “Bireysel Emeklilik sektörünün öncü şirketiyiz. Otomatik Katılım uygulamasının ilk başarılı örneklerinden birini de 2014 yılında biz gerçekleştirdik. Kasım ayı itibariyle, toplam katılımcı sayısında 450 bini,  fon büyüklüğünde ise 4,5 milyar TL’yi geçmiş durumdayız.” 

dfg

Yukarı