Ana içeriğe atla

ayos

QNB Finansbank’tan KOBİ’lere hızlı ve etkin çözümler

13.12.2017 - 13:52

KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinde önemli bir rolünün olduğunu belirten QNB Finansbank Bireysel ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Verdiğimiz kredilerle KOBİ’lerin büyümesini,  Türkiye ekonomisine ve istihdama çok daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

5 yıl içerisinde KOBİ’lerin bankacılık sektöründeki öneminin arttığını söyleyen Aydın, “QNB Finansbank olarak KOBİ kredi hacmimiz bundan 5 sene öncesine göre yaklaşık 4 kat büyüdü ve bankamız içerisinde KOBİ kredilerinin payı da daha yüksek seviyelere geldi. 2017 ekim sonu yüzde 30’luk bir büyüme sağladık ve toplam kredilerde 30 milyar TL’yi aştık” dedi. 
Aydın, KOBİ’lerin değişen piyasa koşullarına hızlı uyum sağlamaları, işsizliğin azaltılması ve yeni iş alanları açılmasındaki katkıları sebebiyle, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasının temel taşlarını oluşturduğunu söyleyerek, “Ülkemizde işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’ler; toplam istihdamın yüzde 78’ini, toplam yatırımların yüzde 50’sini ve toplam ihracatın yüzde 60’ını oluşturuyor. Bu rakamlara baktığımızda, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki önemli rolünü açıkça görebiliyoruz” diye belirtti. 
“Müşterilerimizin işlemlerini en hızlı ve etkin şekilde yapabilmelerini ve iş yerlerinden ayrılmadan tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamak için şube dışı kanallara yaptığımız yatırımları her geçen gün artırıyoruz” diye konuşan Aydın, “KOBİ’lere hizmet veren ve para yatırıp, çekme dışında tüm bankacılık işlemlerini telefonda gerçekleştirmeyi sağlayan KOBİ Rahat Hat ile anlık ve profesyonel destek veriyor, kullanıcı dostu internet bankacılığımız sayesinde dış ticaret işlemleri ve kredi kullanımı dahil birçok işlemi online bir şekilde sağlıyoruz” dedi.
Aydın, “QNB Finansbank olarak KOBİ’lerin büyümesini desteklemek üzere ‘COSME’ kredisi ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. COSME kredisini, cirosu 2 milyon TL’den, çalışan sayısı ise 10’dan az olan firmalara sunabiliyoruz. Eylül 2016’dan bu yana 7 bini aşkın müşteriye 220 milyonluk kullandırım sağladık” diye konuştu. 

KADIN GİRİŞİMCİYE DESTEK
Türkiye ekonomisinde ve kalkınmada önemli rol üstlenen kadın girişimcilerin yanında yer alarak önemli sorunlardan biri olan sermaye ihtiyacına odaklandıklarını ifade eden Aydın, “Bu kapsamda Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından başlatılan Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı çerçevesinde 200 milyon TL’lik fonu kadın müşterilerimizin hizmetine sunduk. 2017 yılının son çeyreğinde de aynı şekilde kadın girişimcilerimize 50 milyon TL ek bir fon kullandırım yaptık” dedi.

AMAÇ EKONOMİYE CANLILIK KATMAK
Aydın, “Kredi Garanti Fonu, KOSGEB ve yurt dışından KOBİ’ler için aldığımız uzun vadeli kaynakların da desteğiyle KOBİ’lere 2017 yılı içinde 20 milyar TL ‘den fazla yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz. Verdiğimiz kredilerle KOBİ’lerin büyümesini,  Türkiye ekonomisine ve istihdama çok daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak istiyoruz. Kredilerin yanında ‘işimizin sadece rakamlarla değil insanlarla’ olduğunu da unutmadan, dış ticaret, nakit akışı yönetimi ve yatırım gibi uzmanlık gerektirecek konularda KOBİ’lere ürün ve danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz. Amacımız işinde kalıcı başarı yakalamak veya işini daha büyük ölçeğe taşımak isteyen KOBİ’lere hızlı ve etkin çözümler üretmek, bu sayede ekonomiye canlılık katmak” diyerek sözlerine son verdi.

dfg

Yukarı