Ana içeriğe atla

ayos

“Sektöre örnek oluyoruz”

08.11.2017 - 14:23

70 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanmasına destek oldukLarını söyleyen Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş, leasIng sektöründe yenilenebilir enerji finansmanında birçok yeniliğin öncüsü olduklarını dile getirdi.

“OPERASYONEL DESTEK ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ”
Aklease olarak 1988’den bugüne yatırımcıya finansman desteği sağladıklarını söyleyen Altundaş, “Leasing sektöründe yenilenebilir enerji finansmanında birçok yeniliğin öncüsüyüz. Yurt dışından enerji finansmanına uygun, uzun vadeli ve rekabetçi fonlara erişim imkanımız var. Fonlama ağımızdaki para ve sermaye piyasaları, yurt dışı bankalar, ihracat kredi kuruluşları (ECA) ile sağlanan uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynağı, leasingin avantajlarını birleştirerek müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimize çeşitli fonlama kaynaklarımız ile maliyet avantajı ve uzman kadromuzla operasyonel destek çözümleri üretiyoruz” dedi.
Altundaş, 2010 yılında sektörün o güne kadarki en büyük yenilenebilir enerji projesi olan toplam 60MW büyüklüğündeki rüzgar santrali projesine 2+10 yıl vade ile finansman sağladıklarını söylerken, 24 rüzgar türbinine sahip projeyle yaklaşık 70 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanmasına destek olduklarını, böylece öncü ve yenilikçi bir misyon ile sektöre örnek olduklarını dile getirdi.
Altundaş, “2013’te çıkarılan, lisanssız elektrik üretiminde üst sınırı 1 MW’a yükselten yasa ile yatırımcının daha çok ilgisini çekmeye başlayan, Türkiye’nin birçok farklı ilindeki birçok önemli GES (güneş enerjisi santrali) yatırımını finanse ettik ve mevcut projelerde yer almaya devam ediyoruz” diye konuştu.
Bir rüzgar santrali veya GES projesinde yatırımın yüzde 80-90’ının leasinge konu olan rüzgar türbini, güneş paneli, invertör gibi enerji üretim-aktarım ekipmanları olduğunu söyleyen Altundaş, “Yatırımın temeli olan ekipmanlar için uzun vadeli, uygun maliyetli finansmanın yanı sıra tüm satın alım prosedürlerinin (nakliye, sigorta, navlun, gümrükleme, akreditif) müşterimiz adına uzman ekiplerimizle güvenilir bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz” dedi.

AKLEASE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Aklease olarak net kira alacaklarında 2016 yılını bir önceki yıla göre yüzde 26 gibi önemli bir büyüme sağlayarak son derece başarılı tamamladıklarını ifade eden Altundaş, “2017 yılında da aynı ivme ile sağlıklı büyümemizi devam ettiriyoruz. 2017 yılı ikinci çeyrek sonunu, 5,5 milyar TL net kira alacağı ve yüzde 11,5 pazar payı ile sektörün en büyük iki oyuncusundan biri olarak tamamladık. Hedefimiz, makine-ekipman yatırımlarının finansmanı yanında, yenilenebilir enerji yatırımları gibi niş alanlarda yer almaya devam ederek sektördeki öncü konumumuzu sürdürmektir” diyerek sözlerine son verdi.

dfg

Yukarı