Ana içeriğe atla

apti

TEMEL HEDEFİMİZ TARIMDA TEKNOLOJİ KULLANIMINI ARTIRMAK

10.03.2022 - 13:42

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ile Mart sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde Şimşek, Türkiye İş Bankası olarak tarım alanında üreticilere sağladıkları finansman desteklerini anlattı.

Hasat zamanında ödenmek üzere senede bir kez vadeli ve oldukça cazip faiz oranlarına sahip tarım kredilerimiz ile üreticimizin yatırım, işletme ihtiyacı, traktör, makina ekipman veya hayvan alımı, sera kurulumu gibi aklınıza gelecek her konudaki harcamalarını uygun koşullarda finanse ediyoruz. Bu finansal destekler ile ihracatçı haline gelen üreticilerimiz de bulunuyor, organik tarıma başlayıp büyük şehirleri beslemeye başlayan üreticimiz de. Bu noktada temel hedefimiz, tarımda teknoloji kullanımını artırmak ve bu noktalardaki dönüşümü finanse etmek.

Anında Tarım Kredisi 7/24 İşCep’te

Yakın zamanda sektörde bir ilk olan 50.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli Anında Tarım Kredisi ürününü hayata geçirdik.

Sulama Sistemleri Kredi Kampanyası

Bunun yanı sıra sürdürülebilir/ temiz enerji kaynaklarının kullanılmasını özendirmek amaçlı bir dizi ürün geliştiriyoruz. Buna ilişkin son örneğimiz, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasına yönelik hayata geçirdiğimiz Sulama Sistemleri Kredilerimiz. Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği ile de işbirliği halinde, çiftçilerimize proje bedelinin %100’üne kadar 60 aya varan vadelerle finansman imkanı sağlıyoruz. Ek olarak, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği odaklı olarak Proparco, Armatec Enerji İşbirliğiyle Tarımda Enerji ve Kaynak Verimliliği, GES ve Biogaz yatırımlarını içeren finansmanlar da sunuyoruz.

Zirai Drone Kredisi

Üreticilerin ilaçlama maliyetlerinin daha da düşürebileceği ve çiftçilerin ürün verimliliğini artırabileceği yılda 1 geri ödemeli 60 aya varan vadelerde Zirai Drone Kredisini de çiftçilerimizin kullanımına sunduk. Bu tür özellikli kampanyalar ile kullandırılan krediler haricinde, tarımsal işletmeden traktöre, seracılıktan, hayvan alımına, kadın çiftçi kredisinden organik tarım kredisine kadar üretimi ilgilendiren tüm konuları kapsayan kredi ürünlerimizi de sunuyoruz.

Tarımı teknoloji ve finansla birleştiriyoruz

Dijitalleşme stratejisini tarım sektörüne de yansıtacak projelerle de tarımda verimliliğin artmasına destek oluyoruz. Tarım sektörüne özgü bir platform haline dönüşen mobil uygulamamız İmeceMobil, tüm üreticilerimize ücretsiz olarak sunuluyor. İmeceMobil ile çiftçilerin fi nansal ve dijital anlamda okuryazarlığı artırılırken, sunulan hizmetler sayesinde ilaç, gübre, sulama gibi tarımsal girdi kullanımlarında %40’lara varan oranlarda maliyet tasarrufu ve %30’lara yakın verimlilik artışı sağlanıyor. Vodafone Business ile hayata geçirilen Dijital Tarım Çözümü, tarımsal gübre, ilaç, su gibi girdilerin kullanımının azaltılmasını amaçlıyor. Bu proje kapsamında İş Bankası’nın hibe ettiği 30 adet dijital tarım istasyonundan yararlanan çiftçilerimiz yaklaşık 1,5 yıl içerisinde toplam 57 milyon TL’lik ekonomik fayda sağladı. Bunların yanı sıra, çiftçi buluşmaları organize ederek 2021 yılında 1.800’den fazla çiftçiye finansal okuryazarlık desteği verdik. WorkupAgri hızlandırma programımız kapsamında tarımda teknolojik çözümler üreten startup’ları destekliyor, tarım sektörünü her anlamda güçlendirmeyi, tarımda inovasyonu, girişimciliği ve sürdürülebilirliği teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

 

ghjjh

Yukarı