Ana içeriğe atla

ayos

TİCARETTE GÜVEN ORTAMI…

28.02.2017 - 10:21

QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, “İç piyasada ticaretin daha güvenli yapılabilmesi ve ticaret hacminin artırılması amacıyla başlatılan Karekodlu Çek hizmeti ile karşılıksız çek riskinin azalacağını öngörüyoruz. Karekodlu Çek, bilgiye güvenli ve hızlı erişim sağlayarak ticarette şeffaflık ve güven ortamı yaratacak” dedi.

‘Karekodlu Çek Sistemi’ nasıl işliyor ve bu sistemin getirdiği avantajlar nelerdir?

Sektördeki ilk uygulayıcılarından olduğumuz karekodlu çek, yeni düzenleme ile 1.1.2017’den itibaren zorunlu hale geldi.

Karekodlu çek uygulaması; çeki elinde bulunduran kişinin çek yaprakları üzerinde yer alan karekodu, akıllı telefonuna indireceği KKB’nin Findeks uygulamasını kullanarak okutacağı ve bu doğrultuda hem keşidecinin çek geçmişine ait özet rapor hem de skor bilgilerini görebileceği bir sorgulama sistemidir.  Tüm çeklerin karekodlu olmasıyla Bankamız politikalarına uyan ve çek talep eden tüm müşterilerimiz bu hizmetten yararlanabilirler. Karekodlu çek için alacaklı ve borçlunun Findeks üyesi olması gerekiyor. Findeks üyesi olmayan ancak çek kullanmak isteyen müşterilerimizin üyeliği, çek teslimleri sırasında otomatik yapılıyor.

Çek teslimlerinde müşterilerimizden karekod özelliği için ayrı bir masraf alınmamakta olup, standart çek masraflarımız geçerli. Çek ile yapılan alışverişlerini daha güvenli hale getirmek isteyen ve ticareti kolaylaştırmayı hedefleyen tüm bireysel ve tüzel müşterilerimiz bu ürünü kullanabilir.

Karekodlu çek uygulamalarının hayatımızda neleri değiştirdiğinden bahseder misiniz?

İç piyasada ticaretin daha güvenli yapılabilmesi ve ticaret hacminin artırılması amacıyla başlatılan Karekodlu çek hizmeti ile karşılıksız çek riskinin azalacağını öngörüyoruz. Karekodlu Çek, bilgiye güvenli ve hızlı erişim sağlayarak ticarette şeffaflık ve güven ortamı yaratacaktır.

Ticarette çek sahibinin geçmişine ait bilgi sahibi olunması önemli. Karekodlu Çek, banka ve şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içerdiğinden, çek yaprağının doğruluğu kolaylıkla ve hızlıca teyit edilebilir. Aynı zamanda, çeki alan kişi, keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına dair bilgi edinerek çeki alıp almama kararını verir. Bu sayede Karekodlu çek, finansal döngünün daha sağlıklı işlemesinde rol oynamakla beraber, keşideciye de avantajlı iş olanakları sunabilir.

Çeklerde Karekod Uygulamasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğ tahsilatta güvenlik sorunlarına ne oranda çözüm kazandıracak?

Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan karekodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks uygulaması ile okutarak hızlıca sorgulama yapabilir, bu özellik sayesinde sahte çek riski olasılığı minimuma iner. Karekodlu çek uygulaması ile çekleri kabul etmeden önce çek raporlarına bakılması halinde keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına dair bilgi edinilmesi ve olumsuz ödeme geçmişinin görülmesi ile olası zararların önler, kayıp ve çalıntı riskini ortadan kaldırır.

dfg

Yukarı