Ana içeriğe atla

ayos

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NDAN KOBİLERE TAM DESTEK

20.07.2017 - 14:26

2017 yılında KOBİ bankacılığına yönelik çalışmaları yoğun bir şekilde sürdüreceklerini belirten Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, “KOBİ’lerimiz işlerine, İş Bankası olarak biz de onlara destek vermeye her zaman olduğu gibi kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

“KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözüm geliştirilmesi, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. KOBİ segmentindeki müşterilerimize, onlar için daha etkili olabilecek, üretim, kalite ve standartlarını artırmalarına destek olacak programlar sunuyor, hem finansal hem de danışmanlık anlamında destek vererek onlarla çözüm ortağı gibi hareket ediyoruz” açıklamasında bulunan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, “Başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ticari işletmelere sağladığımız finansal desteğe rakamsal açıdan baktığımızda, 2017 ilk çeyrek verilerine göre 167,3 milyar TL ticari kredi büyüklüğü ile nakdi ticari kredilerde özel bankalar arasında ilk sırayı alıyoruz. Ticari kredilerimizin yüzde 29,9’unu KOBİ kredileri oluşturuyor. 2017 yılı ilk çeyrek itibariyle, KOBİ müşterilerimizin nakdi krediler toplamı 50 Milyar TL.  Sektörel ve bölgesel farklılıklar gözetmeden Türkiye’deki tüm KOBİ’lere kaynak aktarıyoruz” dedi.

KOBİ’LERİN FİNANSMAN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM ORTAĞI
İş Bankası olarak KOSGEB ile yapılan son anlaşma çerçevesinde; Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı, 2016 ve 2017 yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programları ile 2017 yılı Acil Destek Kredisi Programı’na aracılık eden bankalardan biri olduklarını dile getiren Şencan, “Kredi Garanti Fonu (KGF) ile imzaladığımız protokol kapsamında, teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişim güçlüğü çeken KOBİ’lere ve KOBİ dışı daha büyük ölçekli firmalara KGF kefaletli kredi desteği sunuyoruz. Bu protokol kapsamında kredi tutarları krediden yararlanacak firmaların özelliğine göre farklılık göstermekle birlikte, tüm KOBİ’ler ve KOBİ ölçeği dışında kalan firmalar herhangi bir bölge veya il sınırı olmaksızın KGF kefaletinden faydalanabiliyor” dedi.
Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sürdürülebilmesinde önemli bir dinamik olan kadınların hem iş gücüne hem de ekonomiye katılımını İş Bankası olarak desteklediklerini belirten Şencan, bu kapsamda kadın girişimcilere, gerek finansal olarak gerekse vizyon ve ufuklarını genişletecek eğitim projeleri ve seminerler yoluyla işlerini büyütmeleri ve daha da ileriye taşımaları için destek verdiklerini dile getirdi. 

POS VE ÖKC’LERDE AYRICALIKLI AVANTAJLAR SUNUYORUZ
“KOBİ’lerimize finansman desteğinin yanı sıra POS ve ÖKC cihazları ile ilgili de avantajlı çözümler sunuyoruz” açıklamasında bulunan Şencan, “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) kapsamında anlaşmalı marka özelinde hediye MaxiPuan, bankamız kredi kartlarına vade farksız 9 aya kadar taksitlendirme fırsatlarını içeren kampanyalarımız devam ediyor. POS- ÖKC başvuru sürecimizi de oldukça kolaylaştırdık. Artık KOBİ’lerimiz şubeye gitmeden POS-ÖKC başvurularını isbank.com.tr üzerinden gerçekleştirebiliyor, işlerine ara vermek durumunda kalmıyorlar” dedi. 

İHRACATÇI KART İLE MAL İHRACATI İŞLEMLERİNDEN MAXİPUAN KAZANMAK ARTIK MÜMKÜN!
İlklerin bankası olarak Türkiye ihracatının yüzde 60’a yakınını gerçekleştiren ihracatçı KOBİ’lere sektörde bir ilke imza atarak özel bir ticari kart sunduklarını belirten Şencan, “İhracatçı Kart ile KOBİ’ler, Türkiye’de bir ilk olarak hem şirket kredi kartının tüm özelliklerinden faydalanıyor hem de İş Bankası aracılığı ile gerçekleştirdikleri mal ihracatı işlemlerinden MaxiPuan kazanıyorlar” dedi.

DIŞ TİCARETE DESTEK 
“Dış ticaret üzerine faaliyet yürüten KOBİ’lerimizin ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlı ve sağlıklı ilerlemesi ve  ihtiyaçlarını doğru zamanda karşılayabilmesi adına yurt içi ve yurt dışındaki yaygın şube ağımızla en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bölge satış müdürlüklerimizde KOBİ’lerimizin sorunlarına çözüm geliştirilmesi konusunda faaliyet gösteren mevzuata hakim dış ticaret uzmanı yöneticilerimiz bulunuyor” açıklamalarını yapan Şencan, “Bunun dışında Türkiye’ye BPO sistemini ilk getiren bankayız.  BPO ile dış ticaret yapan müşterilerimizin alıcı ve satıcı konumundayken güvenle ilerlemeleri ve sürecin hızlı şekilde gerçekleşmesi mümkün. Ayrıca uluslararası finans kuruluşlarından temin ettiğimiz kaynakları da KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçları çerçevesinde sunuyoruz” dedi.

KOBİ’LERİN FİNANSMANA ERİŞİM NOKTASINDA FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE FINTECH TRENDLERİ
“Finansal teknolojiler, özellikle ödeme ve para transferi altyapıları başta olmak üzere kişisel finansal danışmanlık ve blockchain temelli hizmetler olarak ciddi bir büyüme içerisindeler. Bunlara ek olarak, bankaların sadece elektronik şubelerden oluşan yeni yapılanmaları, kolay kredi veren ya da kişiler arası para transferine odaklanan uygulamaları piyasayı daha da heyecanlandırıyor” diyen Şencan, “Günümüzde Fintechler, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmek için regülasyonlardan dolayı hala bankalara ihtiyaç duyuyor. Finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankaların sundukları mobil uygulamalar ve internet şubeleri KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olan en önemli alternatifler olarak yer alıyor.  
Bunun yanında ön muhasebe, fatura finansmanı gibi bazı konularda hizmet veren Fintechler de mevcut” dedi. 

İŞ’TE KOBİ: KOBİ’LERİN SİTESİ
2009 yılında KOBİ’lere özel olarak İş’te KOBİ internet sitesini oluşturduklarını belirten Şencan İş’te KOBİ’ye dair şu açıklamalarda bulundu: “Sitemizin zengin içeriği ile KOBİ’ler; 30 farklı sektöre ilişkin incelemelere, çeşitli haberlerden araştırmalara, makalelere, videolara ve uzman görüşlerine kadar birçok bilgiye üye olduktan sonra ücretsiz ulaşabiliyor. Verdiğimiz hizmet ile bugüne kadar 34 ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldük. Şu an 80 bini aşkın üyemiz bulunuyor. 
İş’te KOBİ ile KOBİ’lerimizin işlerine de destek olmak adına SUNUMATİK uygulamasını hayata geçirdik. SUNUMATİK ile kullanıcılar kendi firmalarının tanıtım sunumlarını Türkçe veya İngilizce olarak hazırlama imkanına sahip oluyor. Ayrıca var olan ürün, hizmet ve kampanyalarını da site üzerinden kolayca ve etkin bir şekilde tanıtabilme şansını elde ediyorlar. Bu avantajları sunan uygulamamız, bugüne kadar 15 farklı uluslararası ödülün sahibi oldu.”

dfg

Yukarı