Ana içeriğe atla

apti

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

17.02.2020 - 11:05

Geniş şube ağlarıyla tüm üretici kesimini desteklediklerini  belirten  Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Zoru berekete dönüştüren çiftçilerimizin her türlü ihtiyacında yanında bulunuyoruz.” diye konuştu.

Çiftçilere verdiğiniz tarım destek kredilerinizden bahseder misiniz?
Traktör Kredisi, Tarım Ekipman Kredisi, Tarımsal İşletme Kredisi, Pick-Up Türü Arazi Taşıtı Kredisi, TMO Makbuz Senedi’ne Dayalı Kredi, Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi, Büyükbaş Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi ve Büyükbaş Hayvan Alım Kredileri, Seracılık İşletme ve Yatırım Kredileri, Arıcılık İşletme Kredisi, Tarımsal Arazi Kredisi, Tavukçuluk İşletme Kredisi, Organik Tarım Kredisi ürünleri ile tarımla uğraşan müşterilerimizin bitkisel ve hayvansal her türlü tarımsal faaliyetlerinin finansmanı amacıyla çok sayıda ürünümüz bulunuyor. Sektöre kullandırdığımız nakdi kredilerin bakiyesi 2019 Kasım sonu itibariyle 5 milyar TL seviyesini aştı.
İmece Kart, tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan tohum, fide, gübre, zirai ilaç, mazot (akaryakıt), yem, tarımsal ekipman vb. harcamaların faizsiz dönem avantajıyla karşılanmasını ve hasat döneminde elde edilen gelirler ile geri ödenmesini sağlayan üreticilerimize özel tasarlanmış bir ürünümüz. İmece Kart’ın, tarımsal girdilerin uygun koşullarla kredilendirilmesinin yanı sıra Bankamatik Kartı özelliği de bulunuyor. İmece Kart kullanan üreticilerimize yönelik olarak tarımsal girdi satışı yapan çok sayıdaki firma ve sektör kuruluşu ile işbirlikleri yapıyor ve özel koşullu kampanyalar düzenliyoruz.
 

Tarım kredilerinin çiftçilere avantajları nelerdir? Bu krediyi verirken hangi şartlar ön planda oluyor?
Üreticilerimize kredilerimizi 5 yıla varan vade, uygun teminat ve avantajlı faiz oranları seçenekleriyle sunuyor, geri ödemelerin hasat döneminde elde edilen gelirlerle yapılmasına imkan sağlıyoruz.Sektördeki tüm üreticilerin ihtiyaçlarına özel hazırladığımız farklı finansal ürünler, şubelerimiz tarafından yurt çapına yaygın bir şekilde kullandırılıyor. Bu amaçla Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) tarafından sağlanan “Tarım Kredileri Değerlendirme Sistemi (TARDES)” ve “Tarım Bilgi Sistemi Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)” bilgi servisleri tüm şubelerimizce kullanılabiliyor. Böylece üreticilerimizin tarım kredi taleplerinin ihtiyaca en uygun şekilde değerlendirilmesi ve çok kısa sürede karşılanması mümkün oluyor. Üreticilerimize kredi kullandırırken arazi büyüklüğüne ya da hayvan sayısına ilişkin bir alt sınır koymuyoruz. Devletin kayıt sistemlerinden kendi üretim tiplerine uygun olanına (çiftçi kayıt sistemi, örtü altı kayıt sistemi vb.) kayıtlı olmak kaydıyla, tüm üreticilerimizi tarım sektörüne yönelik kredilerimizden yararlandırabiliyoruz.

Tarım kredilerinin Türkiye ekonomisine katkıları nelerdir? 2020 yılında bir değişiklik söz konusu olur mu?
Türkiye’nin Bankası olarak yurt sathına yaygın geniş şube ağımızla tüm üretici kesimi desteklemeyi öncelikli bir görev olarak görüyoruz ve sürdürülebilir, güvenli ve katma değerli tarımsal üretime katkı sağlamanın, ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu bilincinde olarak tohumları mucizeye, zoru berekete dönüştüren çiftçilerimizin her türlü ihtiyacında yanında bulunuyoruz.

ghjjh

Yukarı