Ana içeriğe atla

ayos

VAKIF KATILIM’IN 2023 HEDEFİ SEKTÖR LİDERLİĞİ

11.04.2017 - 18:03

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Katılım bankacılığında pazar payımızın 2018 yılında yüzde 10’lar seviyesine yükselmesini ve 2023’te sektör liderliğini hedefliyoruz” dedi.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, 2016’nın Şubat ayı sonunda hizmet vermeye başladıklarını söyleyerek, “Gençliğimizin getirdiği dinamizmi ve takipçisi olduğumuz kadim vakıf kültürünün yüzyıllara dayanan birikimini harmanlayarak hızlı bir olgunlaşma ve büyüme süreci geçiriyoruz. Kuruluşumuzun birinci yılı dolmadan 30 şube hedefimizi yakaladık. Şu anda 11’i İstanbul’da olmak üzere toplam 36 şubeye ulaşarak coğrafi olarak ülkemizin önemli bir kısmına eriştik. Bu süre içerisinde çalışan sayımız 500’ü aştı. 2017 yılında ise 45 yeni şube açarak toplamda 75 şube ve yaklaşık bin çalışan sayısına ulaşmak önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. 
2016 yılı sonunda net kârlarının 19 milyon TL’yi bulduğuna değinen Göktaş, “Milli ekonomimize destek vermek amacıyla özkaynaklarımızı da devreye sokarak topladığımızdan fazla fonu reel sektöre destek olarak sunduk ve 3 milyar TL nakdi, 1.4 milyar TL gayrı nakdi olmak üzere ekonomiye toplam 4,4 milyar TL’lik destek sağladık. İlk yılımızda katılım bankacılığı sektörüne önemli bir hareketlilik getirerek, 3 milyar TL fon toplarken, bu fondan daha fazlasını reel sektöre destek olarak kullandırarak 4.7 milyar TL’lik bir aktif büyüklüğe ulaştık” diye konuştu. 

“KATILIM BANKACILIĞININ YÜZDE 15’E ULAŞMASI HEDEFLENİYOR”
Katılım Bankacılığı Strateji Belgesi’nde, faizsiz bankacılık olan katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payının 2025 yılında yüzde 15’e ulaşmasının hedeflendiğine işaret eden Göktaş, “Bu da 300 milyar dolara ulaşan aktif büyüklük ve yaklaşık 181 milyar dolar seviyesinde katılım fonu büyüklüğü anlamına geliyor. Bunun için ülkemizdeki potansiyelin harekete geçirilmesi kadar yurtdışı fonların Türkiye’ye getirilmesi de önem taşıyor. Burada kritik unsurlardan biri İstanbul’un finans merkezi haline gelmesi. Bu aşamada katılım bankaları olarak hızla büyümemiz ve İslami Finans alanında dünyadan aldığımız payı da hızla geliştirmemiz gerekiyor. 
Vakıf Katılım olarak birinci yılımızı doldurmadan hedeflerimizi tutturduk ve önemli başarılara imza attık. Biz vizyonumuzu katılım bankacılığında referans kurum olmak şeklinde belirledik. Bu doğrultuda katılım bankacılığında pazar payımızın 2018 yılında yüzde 10’lar seviyesine yükselmesini ve 2023’te sektör liderliğini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

TÜM FİNANSAL KALEMLERDE YÜZDE 100 BÜYÜME HEDEFİ
Göktaş, sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında tüm finansal kalemlerde yüzde 100’lük bir büyüme hedefi koyduk. Katılım Bankacılığı sistemi, üretimi destekleyen bir ekonomik model olduğu için doğal olarak 2017’de KOBİ segmentinde ağırlıklı çalışmalarımız olacak. KOBİ’lere yönelik standart ürünler sunmanın yanında onların ihtiyaçlarına çözüm olacak yeni ürün ve hizmetler de geliştirmeyi hedefliyoruz. Kamu bankası olmamızın verdiği güven algısı hasebiyle özellikle yurtdışı fonların ülkemize kazandırılması konusunda önemli bir rol üstleneceğimize ve bu alanda da sektöre önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırım ve proje finansmanı konusunda kâr-zarar ortaklıkları ve sermaye ihraçları ile etkin rol almayı, bunun yanı sıra bireysel segmentlerde ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirmeyi planlıyoruz.”

dfg

Yukarı