Ana içeriğe atla

bridgestone

YAPI KREDİ, KOBİ’LERE HİZMETTE DE SINIR TANIMIYOR

14.03.2019 - 10:32

YAPI KREDİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SERKAN ÜLGEN. “TÜM ALANLARDA OLDUĞU GİBİ KOBİ BANKACILIĞINDA DA ‘HİZMETTE SINIR YOKTUR’ YAKLAŞIMIYLA HAREKET EDİYORUZ. KOBİ BANKACILIĞI ALANINDA DA ÖNCÜ BİR ROL ÜSTLENİYORUZ.”

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, KOBİ bankacılığıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Bankanızın KOBİ’lere yaklaşımıyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?
Tüm alanlarda olduğu gibi KOBİ bankacılığında da ‘Hizmette Sınır Yoktur’ yaklaşımıyla hareket ediyoruz. Çalışmalarımızı KOBİ’ler için değer yaratmak ve sürdürülebilir gelişmelerini desteklemek amacıyla gerçekleştiriyoruz. Müşteri kitlemizin birbirinden farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve segment bazlı servis modelimiz sayesinde KOBİ bankacılığı alanında öncü bir rol üstleniyoruz. Hedefimiz KOBİ’lere sağladığımız finansal desteği artırarak hem firmalara hem de faaliyet gösterdikleri sektörlere en iyi şekilde katkı sağlamak.

KOBİ’lere özel ne tür çözümler ve hizmetler sunuyorsunuz?
Sektörlere özel çözümler oluşturmak önceliklerimizin başında geliyor. Farklı sektörlerdeki KOBİ’lerin nakit döngüsüne özel olarak hazırladığımız finansman ürünlerimizle desteğimizi sürdürüyoruz. Sektörel kredilerimizin yanı sıra esnaf ve KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için yılın belirli dönemlerinde kredi kampanyaları düzenliyoruz. Bunlara ek olarak müşterilerimizin kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılamak için faizsiz kredimiz, masrafsız kredimiz ve ödemesiz dönemli kredilerimiz de bulunuyor.

Kredi Garanti Fonu (KGF) ile iş birliğine bu sene de devam ediyor musunuz?
Ediyoruz. KGF’nin sağladığı teminat desteğiyle, yatırımcı KOBİ ve ihracatçı firmalara müşterilerimize uygun vade ve avantajlı faiz oranlarıyla kredi imkânı sunuyoruz. 2018’de KGF kapsamında toplam 8.6 milyar lira tutarındaki krediyi müşterilerimizle buluşturarak KGF kapsamında kullanılan kredilerde yüzde 12 oranında pazar payına ulaştık. Mevcutta KGF işbirliğiyle yürüttüğümüz KOBİ Değer Kredisi Programı’nda da öncü bir rol oynayarak piyasaya olan desteğimizi güçlendiriyoruz. Bu kapsamda KGF iş birliğiyle KOBİ’lere özel 1 milyon TL’ye varan tutarlarda, 6 ay ödemesiz dönemli kredi imkânı sunuyoruz.

KOBİ’lere yönelik, başka bankalarda olmayan avantajlı çözüm ve hizmetleriniz neler?  
Sektörde bir ilk olan Yapı Kredi POS Avans, müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz avantajlı ürünlerden biri. POS Avans ile Yapı Kredi Üye İşyerleri, herhangi bir faiz ödemeden, zahmetsiz bir şekilde POS alacaklarını vadesini beklemeden ödemelerinde kullanabiliyor. Alıcılar ise POS Avans ile tahsilatlarını ödeme güvencesi altında yapabiliyor, dilerlerse kendilerine gelen POS Avans tutarlarını vade tarihini beklemeden farklı alıcılara transfer edebiliyor veya nakde dönüştürebiliyor. Bu sayede oluşturulacak ödeme zinciriyle POS Avans’ın, nakit akışının kesintisiz devam etmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu üründen faydalanabilmek için müşterilerimizin Yapı Kredi Kurumsal İnternet Şubesi, Yapı Kredi Mobil veya tüm şubelerimiz aracılığıyla para transferi talimatı vermeleri yeterli oluyor. Bunun yanında yine sektörde bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz Self Servis World ürünümüzle de KOBİ’lerimizin kendi kampanyalarını oluşturmalarına olanak tanıyoruz. Yapı Kredi Kurumsal İnternet Şubesi’ni kullanan KOBİ’lerimiz, sistemin arka planında çalışan ‘Akıllı Kitle Seçimi’ uygulamasıyla milyonlarca World kredi kartı kullanıcısı arasından kendilerine en uygun hedef kitleye kampanyalarını SMS ve e-posta ile kolayca duyurabiliyor.

dfs

Yukarı