Ana içeriğe atla

apti

ZİRAAT GYO 2021 YILI İLK YARI BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

06.08.2021 - 10:52

7,5 milyar TL piyasa değeri ile bu alanda Türkiye'nin en değerli gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Ziraat GYO) 2021 yılı ilk yarı bilançosunu açıkladı.

2016 yılında kurulan ve başarılı bir halka arz gerçekleştirerek 6 Mayıs 2021 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Ziraat GYO, yatırımları ile sektörün öncü şirketleri arasında yer alıyor. Faaliyetlerini yüksek karlılıkla sürdüren Ziraat GYO, 2021 yılının ilk altı ayında 72,6 milyon TL konsolide net dönem karı elde etti. Geçen yılın aynı döneminde Şirketin net dönem karı 15,2 milyon TL olarak gerçekleşmişti. 2020 yılını güçlü mali performansla tamamlayan Ziraat GYO, 2021 yılının ilk yarısında da sürdürülebilir karlılık ve verimlilik içinde büyümesini sürdürdü.

Şirketin, Türkiye’de 9 farklı şehirde, Almanya ve Bosna-Hersek’te ise birer şehirde olmak üzere toplam 3 ülke, 11 şehirde, değeri 5,1 milyar TL’ye ulaşan gayrimenkul portföyü bulunmaktadır.

Şirketin aktif büyüklüğü 2020 yılsonundan bu yana %31,7 artarak 7,2 milyar TL’ye, yatırım amaçlı gayrimenkulleri %8 artarak 5,1 milyar TL’ye, özkaynakları ise halka arz ile birlikte %38,3 artış ile 7 milyar TL büyüklüğe ulaştı.

Ziraat GYO, kira getirili gayrimenkullerden 2021 yılının altı aylık döneminde konsolide bazda 42,3 milyon TL kira geliri elde etti. Şirketin satış gelirleri ise aynı dönemde 36,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ziraat GYO Genel Müdürü Peyami Ömer Özdilek; Şirketin, güçlü ortaklık ve sermaye yapısı, yurtdışı faaliyetleri, çeşitlendirilmiş ve dengeli gayrimenkul portföyü, öngörülebilir ve yüksek kira gelirleri, başta İstanbul Uluslararası Finans Merkezi olmak üzere mevcut ve devam eden katma değeri yüksek projeleri ile sektörde önemli bir yere sahip olduğunu, 2021 yılı hasılat ve kar öngörülerine planlanan şekilde ulaşılacağını belirtti. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri’nin inşaatının hızla devam ettiğini ve 2022 yılı Haziran ayı içerisinde finans merkezinde yaşamın başlamasının hedeflendiğini söyleyen Özdilek, Ziraat Kuleleri’nin kiralanması ile birlikte portföydeki kira getirili gayrimenkullerin payının %36’dan %79’a yükseleceğini, bunun da doğal olarak kira gelirlerine önemli oranda katkı sağlayacağını belirtti.

Şirketin kar dağıtım politikasına da değinen Özdilek; “2021-2022 yıllarına ilişkin dağıtılabilir kârımızın en az %10’unu, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri Projesi’nin tamamlanmasını takiben 2023 yılı ve sonraki yıllarda ise dağıtılabilir kârımızın en az %30’unu yatırımcılarımıza nakit veya bedelsiz hisse senedi olarak dağıtmak üzere kar dağıtım politikamız oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ghjjh

Yukarı