Ana içeriğe atla

ayos

Akıllı konut projeleri artık lüks değil, ihtiyaç…

13.12.2017 - 09:46

Günümüzde akıllı konut projelerinin lüksten çıkarak ihtiyaç haline geldiğinden bahseden Mandarins Gayrimenkul Satıştan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Emin Can Aydın, ilk etabını Mayıs 2018’de teslim edecekleri The Mandarins Acıbadem projeleri hakkında bilgiler verdi.

Akıllı konut otomasyon sisteminde sağladığınız olanaklar nelerdir? 
Mandarins Gayrimenkul olarak günümüz teknolojisine ayak uyduran, İstanbul’un insanlar üzerinde yarattığı stresi ve yorgunluğu ortadan kaldırarak yaşam konforu sağlayan bir proje hayata geçirmek istedik. Uygulamamızda evdeki ısı konforunu yönetebilme, jaluzi kontrolü ve ışık ayarı, aydınlatma sistemi kontrolü, uzaktan multimedia sistemlerinin kontrolü gibi fonksiyonların yanı sıra günün herhangi bir zamanında ekmek ve gazete gibi tüm küçük ihtiyaçları sunan butler hizmeti kullanılabilecek. Ayrıca daire içlerinden girişlere doğru yerleştirilen güvenlik kameraları sayesinde haberiniz olmaksızın gerçekleşecek olası bir giriş/çıkışı kayıt altına alabileceğiz.
The Mandarins Acıbadem’de akıllı telefonlarla uyumlu Sensehome yazılımını, bir mobil uygulaması halinde konut sakinlerinin kullanımına sunacağız.

Akıllı konutlar bize ne tür kolaylıklar sağlamaktadır?
Standart bir evde tüm odaları eşit oranda ısıtmak oldukça zor ve maliyetli oluyor. Aydınlatmanın derecesini ayarlamak da standart olmadığından, gerekli görüldüğü zamanlarda kısmak veya artırmak mümkün olmuyor. Günümüzdeki akıllı evlerde odalarda otomatik hava temizliği sağlanırken, aynı zamanda sıcaklık ve soğukluk derecesi eşit olarak ayarlanabiliyor. Dışardaysanız eve gelmeden doğalgaz aktif hale getirilebiliyor, ışıkları açık unuttuğunuzu fark ettiğinizde uygulamalar sayesinde uzakta da olsanız kapatma imkanınız olabiliyor. Bunların yanında sağladığı güvenlik imkanları sayesinde konut sakinlerinin gözü arkada kalmayacak.

Akıllı konut projeleri bir lüks mü yoksa ihtiyaç mı?
Birkaç yıl öncesine kadar az sayıda yapıda hayata geçirildiğinde lüks olarak görülüyordu. Artık herkes bu teknolojilerin var olduğunun farkında. İnsanlar, reklamlarda veya yakınlarının evinde gördüğünü kendisi de yaşamak istiyor. Yaşam konforu sağlamasının yanında, konut sahibine faturalarda sağladığı maliyet avantajları ve sundukları güvenlik imkanları sayesinde günümüzde akıllı konut projeleri lüksten çıkarak ihtiyaç haline geldi.

Son olarak yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Avrasya Tüneli’nin Anadolu Yakası çıkışında yükselen The Mandarins Acıbadem projemiz, iki etaptan ve bin 115 daireden oluşuyor. Tavan yüksekliği, tüm dairelerde ferahlık ve kullanım konforu sağlamak amacıyla 3,15 santimetre olarak belirlendi. 5 yıldızlı yaşam konforu sunduğumuz projede; kuru temizleme, fatura ödeme ve seyahat organizasyonlarının sağlanması gibi asistanlık hizmetleri, kapalı-açık yüzme havuzu, fitness center, sauna ve tuz odası terapisinin bulunduğu bin 300 metrekare büyüklüğündeki sağlıklı yaşam merkezi yer alıyor. Proje Anadolu Yakası’nda ilk niteliğinde… Projede yiyecek ve içecek servisinin de olacağı panoramik İstanbul manzarası sunan Roof Teras da yer alacak. Otoparkların her katında elektrikli araç şarj istasyonlarına yer verilecek. 
İlk etabımızı Mayıs 2018’de teslim edeceğiz. Proje tamamlandığında, bünyesinde bulundurduğu 70 dükkan ile bulunduğu bölgeye açılacak olan Anadolu Yakası’nın en büyük açık alan alışveriş merkezinin bir parçası olacak. Birinci etabımızın hemen bitişik parselinde yer alacak ikinci etabımızda, tüm konfor ve kalite standartlarımızı sürdürürken toplu ulaşım akslarına daha da yaklaşmış olacağız. Planlarımız dahilinde, Acıbadem çevresinde projelerimize devam edeceğiz.

dfg

Yukarı