Ana içeriğe atla

ayos

Doğru yerde, doğru zamanda doğru işi yapmak!

13.06.2017 - 12:10

4 ayrı sektörde, 7 şirket ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunan ve yaklaşık 15 yıldır faaliyetlerini sürdüren Babacan Holding, yepyeni projeleri ile yine İstanbul’un çehresini değiştirmeye devam ediyor. Bu noktada görüşlerini aldığımız Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “Piyasada çok niteliksiz yapı bulunuyor. Bunların sağlıklı bir şekilde değişmesi ve yenilenmesi şart! Bu anlamda biz de bu sektörde bulunmaktan ayrıca memnunuz” dedi.

Babacan Holding hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
Geliştirdiğimiz kalite odaklı özgün iş modelleriyle, faaliyet gösterdiğimiz sektördeki yenilikçi entegre çözümlerimizle tüm paydaşlara ve topluma güven ile sürdürülebilirlik temelinde 2002 yılından bu yana hizmet sunuyoruz. 
Babacan Holding olarak; 4 ayrı sektörde, 7 şirket ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor, ülke ekonomisinin gelişimini istihdamla, döviz girdisiyle, yenilikçi projelerle destekliyoruz. 

Gayrimenkul sektöründe tamamlanan ve yapımı devam eden projelerinizi kısaca anlatır mısınız?
Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerin başında; Marina Yalıları, Crown Deluxe, Prime Suites, Crown Residence, Crown Tower ve Crown Park yer alıyor. Satışlarımızın devam ettiği projeler arasında ise; Babacan Port Royal, Babacan Premium ve Babacan Palace bulunuyor. 
Babacan Port Royal; toplam 5 blok, 802 daire ve 80 adet ticari üniteden oluşuyor. İnşa edildiği lokasyondaki projelere kıyasla yüzde 30 daha ekonomik fiyatlar sunuyoruz. Projede alan büyüklükleri talebe göre şekillendirilebilirken, 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. Residence, tower, terrace, home office ve AVM’den oluşan karma konseptli Babacan Premium’da 1+1, 2+1, 3+1 geniş teraslı süit daireler mevcut. 5 yıldızlı otel konsepti ile satışa sunulan dairelerin alan büyüklükleri 66-287 metrekare arasında değişiyor. 

Kentsel dönüşüm konusuyla ilgili ne gibi projeleriniz var?
Bildiğiniz üzere 2013 yılında İstanbul’un büyük gecekondu bölgesi olan Kadıköy Fikirtepe’de kentsel dönüşüm ilan edilmişti. Biz de yapmış olduğumuz büyük çaplı projelere istinaden 1 milyon 600 bin metrekarede hayata geçirilecek bu büyük dönüşümde yer almak istedik ve Fikirtepe içerisinde bulunan 2 ayrı mahalleye girerek, çalışmalara başladık. Birinde 22 bin 400 metrekarede yaklaşık 450 gayrimenkulü, diğerinde ise 10 bin metrekarede 128 gayrimenkulü dönüştürüyoruz. 
Aslında şu an devam etmekte olan Esenyurt’taki projemiz Babacan Premium da bir kentsel dönüşüm projesi. Eskiden bu arazide yağ fabrikası vardı. Biz bu fabrikayı satın almak suretiyle kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürdük ve şu anki Premium projemizi inşa ettik. Burada bin 200 konut, bir de çarşı inşa ediyoruz ve inşaatımızın yüzde 60 seviyelerindeyiz. Tabii bu proje diğerlerine göre çok daha kolay ilerledi. Nedeni ise bu fabrikanın bedelini zaten ödemiştik. Dolayısıyla burada seri bir proje inşa ettik. Diğer projelerde ise vatandaşın revir talebini dinliyorsunuz, beklentisini alıyorsunuz, yeri geliyor onun bir ihtiyacını gideriyorsunuz… gibi işin içerisinde sosyal halkla birçok sentezleşme mevcut.  

Sektörde oldukça başarılı bir kişisiniz. Peki, bu başarınızı neye borçlusunuz? 
Başarımızın sırrı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi yapmak diyebiliriz. Biz gayrimenkul sektöründe yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteriyoruz. 15 yıllık süreçte, merdiven basamaklarından emin adımlarla çıktık. Sabrettik, emek verdik ve hızlı zengin olma hırsına kapılmadan, yavaş adımlarla basamakları çıkmaya çalıştık. Her zaman için yaptığımız inşaat projelerini bir öncekine göre bir tık daha yukarıda yapmaya gayret gösterdik. 
İnsanları ev sahibi yapabilmek bizim için kutsal bir görev. İşin maddi ve ticari tarafının yanında manevi tarafının da olduğuna ben kendi adıma inanıyorum. Çünkü bizim insanımızın gerçekten barınmaya ihtiyacı var. Piyasada çok niteliksiz yapı bulunuyor. Bunların sağlıklı bir şekilde değişmesi ve yenilenmesi şart! Bu anlamda biz de bu sektörde bulunmaktan ayrıca memnunuz. 
Evet, çok çalışıyoruz ve çok emek veriyoruz. Ancak bu başarıyı tek başımıza inşa etmemiz mümkün değil, bu noktada çok iyi bir ekibe sahip olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim.  

Son olarak, Babacan Holding için 2016 yılı nasıl geçti öğrenebilir miyiz? Ayrıca 2017 için neler planlanıyor?
Bizim için 2016 yılı kar zamanı değil de, ar zamanı oldu. Gerek gayrimenkul sektöründe gerekse turizm sektöründe fedakarlıklarla geçen bir dönemdi… Malum ülkemizin içinden geçtiği sıkıntılı süreçleri haliyle bizler de yaşadık, ama yine de hayata geçirdiğimiz projeleri satabildiğimiz ve hedef cirolarımıza yakın rakamlara ulaşabildiğimiz bir yıldı 2016… 
2017 yılı için neler planladığımıza gelirsek, öncelikle 2017 yılının 2016 yılına göre daha iyi geçeceğini umuyorum. Öyle ki 2017 diğer yıla göre siyasi belirsizliklerin çözüldüğü, kısmen terör eylemlerinin azaldığı bir yıl. Ayrıca ekonomik iyileştirmeler bakımından da daha iyi bir sene… Mesela bu dönemde gayrimenkul sektörüne adeta can suyu olan KGF Kredisi gündemde. Bu kredi ile birlikte piyasalarda da bir canlanma meydana geldi. 
2017 yılında Babacan Holding olarak ciddi hedeflerimiz var. İki projemizi satışa çıkardık; birisi bin 200 diğeri ise 800 konutlu olmak üzere. Dolayısıyla bizim için dolu dolu geçmesini düşündüğümüz ve arzu ettiğimiz bir yıl olacak bu yıl.

dfg

Yukarı