Ana içeriğe atla

ayos

Karma projelerin popülerliği devam edecek

06.09.2017 - 11:11

“Günümüzde içerisinde birçok sosyal imkanı barındıran karma projeler hem oturmak hem de yatırım yapmak için oldukça avantajlı duruma geldi” diyen Eroğlu Gayrimenkul Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Yelda Altürk, “Bu nedenle karma projelerin popülerliğinin devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Toplumsal tercihler ve tüketici davranışlarındaki değişiklikler her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektörünün de şekillenmesinde önemli bir paya sahip oluyor. Özellikle İstanbul gibi gününün yüzde 25’ini trafikte geçiren insanlar artık zamanlarını çok daha etkin yönetmek istiyor ve hem kendilerine hem de ailelerine ve arkadaşlarına daha fazla zaman ayıracak yöntemler geliştiriyorlar. Bu durum insanların yaşadıkları evlerden, çalıştıkları ofislerden veya alışveriş yaptıkları mekanlardan beklentilerini de şekillendirir hale geliyor. Evlerimizi bir barınaktan öte sosyal bir yaşam merkezi olarak görmeye başladık. Bu durum da sosyal yaşamı ve ilişkileri güçlendiren, insanlara zaman kazandıran ve kendilerine daha çok vakit ayırmalarına olanak sağlayan karma projeler birer cazibe noktası haline geliyor.

Karma proje inşa edilirken, nelere dikkat edilmesi gerekiyor? 
Bir karma proje inşa edilirken öncelikli olarak konumunun, tasarım ve mimarisinin yanı sıra içerdiği fonksiyonların nitelik ve niceliğine de dikkat etmek gerekiyor. Konum olarak merkezi lokasyonda, toplu taşımaya yakın ve ana arterlerle direkt bağlantılı olması son kullanıcının en fazla dikkat ettiği özellikler arasında. Ayrıca proje içinde alışveriş, market, otopark, güvenlik ve fitness gibi imkanlar ne kadar fazla olursa o kadar son kullanıcının tercihinde etkili oluyor.

Karma projelerde inşa edilirken Avrupa standartlarına (ışık, hacim, yeşil alan vs.) ne derecede uyuluyor? Şu an mevcut yapılar bu standartlara ne kadar sahip?
Yerli ve yabancı müşteriler için lüks ve konfor ortak beklenti haline geldi. Bu noktada projelerimiz Avrupa standartlarının bile ötesine geçebiliyor. Diğer taraftan müşterileri, yatırım ve oturum amaçlı satın alım yapan müşteriler diye ikiye ayırmak daha doğru olur. Yatırımcılar düşük aidat ve yüksek prim kapasitesi beklerken, yaşam alanı isteyen müşteriler de güvenlik, sosyal imkanlar ve konforu tercihlerinde ön planda tutuyorlar. 

Karma yapılar gelecek dönemlerde de popülerliğini devam ettirecek mi? Bu bakımdan sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Günümüzde içerisinde birçok sosyal imkanı barındıran karma projeler hem oturmak hem de yatırım yapmak için oldukça avantajlı duruma geldi. Bu nedenle karma projelerin popülerliğinin devam edeceğine inanıyorum. Üstelik bu tip projeler bulunduğu bölgenin gelişimine de katkıda bulunuyor. Örneğin belirttiğim özellikleri barındıran gözde projemiz Skyland İstanbul’un bulunduğu Seyrantepe bölgesi, merkezi konumu ve her geçen gün daha fazla gelişen yapısıyla şimdiden şehrin yeni cazibe, ruh ve değer merkezi olmaya başladı. Ayrıca bu tip projelerle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi haline gelen gayrimenkul sektörü,  kalkınmamıza ve ekonominin büyümesine de önemli derecede katkı sağlıyor.

dfg

Yukarı