Ana içeriğe atla

ayos

KARYAP YURTDIŞINA AÇILMAYI HEDEFLİYOR

12.06.2017 - 10:35

Karyap Mimarlık Firma Sahibi Gökhan Usta, 5 yıl içinde Türkiye’de mimari ve konsept projeler çizen firmalar arasında olmak istediklerini söyleyerek, “Özellikle Ortadoğu’da çok ciddi bir Pazar var. Karyap olarak dünya pazarına girmeyi hedefliyoruz” dedi.

Karyap Mimarlık Firma Sahibi Gökhan Usta, kentsel dönüşüm projelerinde İstanbul’da önde gelen firmalardan birisi olduklarını söyleyerek, “Yaptığımız projeler arasında, binaların güçlendirme çalışmaları, tarihi eserler ve binaların güçlendirilmesi, statik analizi ile performans raporu hazırlamak yer alıyor. Böylesine özel bilgi ve kabiliyet gerektiren çalışmaları yapabilen nadir firmalardan birisiyiz” dedi.

“SEKTÖRDE İLK 10 ARASINDAYIZ”
Karyap olarak 2013 yılında faaliyetlerine başladıklarını belirten Usta, “Kentsel dönüşüm projelerinde uzmanlaştık. İstanbul’da 100’e yakın kentsel dönüşüm çalışmaları yapan firma var. Bu firmaların yüzde 70’i bizim gibi firmalara müşterilerini yönlendiriyor. Asıl işi bizim kulvarımızdaki firmalar yapıyor. Karyap olarak sektörde ilk 10 arasındayız. Şu ana kadar yaklaşık 2 binin üzerinde binanın kontrolünü yaptık. İstanbul’da çalışma yapmadığımız ilçe bulunmuyor. Bütün ilçelerde binaları kontrol ettik, bu kontroller sırasında elimize çok ciddi veriler geçti. Kontrolünü yaptığımız binaların yüzde 95’i riskli yani sağlam değil. Çok kötü bir durum” diye konuştu. 
Yapı projeleriyle alakalı çalışmaların başından sonuna kadar hizmet verdiklerine değinen Usta, “Mevcut binaların kontrol edilmesi yani performans analiziyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisansımız var. Bu lisans, İstanbul’da her firmada yok. Statik projeler, güçlendirme projeleri faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. Binasının mevcut durumunu öğrenmek isteyen vatandaş ya da müteahhit bize geliyor. Biz binanın önce renövesini çıkartıyoruz, daha sonra ekiplerimizi yolluyoruz, malzeme numunelerini alıyoruz. Daha sonra bunları yönetmeliklere göre bilgisayarda modelleyip analiz çıkartıyoruz. Binanın riskli olup olmadığına karar veriyoruz. Yeni yapılacak binalarla ilgili güzel görsel, mimari projeler çiziyoruz. Kentsel dönüşümde 1 ay içinde binanın raporunu onaylı bir şekilde çıkartıyoruz. Yani vatandaşların kentsel dönüşümden 1 ay içinde yararlanmalarını sağlıyoruz” dedi. 
İnşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Usta, “İnşaat, Türkiye’de bitmeyecek sektörlerden birisi. Örneğin Almanya’da bütün bölgelerin planı yüzde 99 oranında yapılmış. Türkiye’de ise planların yapılmadığı yüzde 90’lık bir kısım duruyor. Yani plansız bir yerleşme mevcut. Özel sektör açısından inşaatı değerlendirirsek, 2002 yılından sonra, ciddi bir atılım gösterdi. Çok ciddi inşaatlar yapılmaya başlandı. Yapı kaliteleri de çok değişti. Eskiden normal standartlarda mahalle arası konutlar derken şimdi çok prestijli özellikli lüks konutlara yönelim oldu. Siteleşme yaygınlaştı” şeklinde konuştu. 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALI”
İstanbul’da yaklaşık 3 milyon konut bulunduğunu söyleyen Usta, sözlerine şöyle devam etti: “Şu ana kadar sadece 2 bin-2 bin 500 binanın analizini yaptık. 3 milyon konutun yüzde 95’i yani yaklaşık olarak 2,5 milyon konuttan daha fazla riskli yapı sözkonusu. Türkiye’nin üretiminin yüzde 50’sinden fazlası İstanbul’da yer alıyor. Yani çok büyük bir depremde Türkiye üretiminin yüzde 95’i yani İstanbul’daki üretimin yüzde 95’i tehlikede. Tabi ki can güvenliği bizim için çok önemli. İstanbul’da olacak bir deprem, sadece İstanbul’u değil, komple Türkiye’yi etkileyecek. Bu yüzden kentsel dönüşümün daha da hızlandırılması ve bütün insanların bu bilince varması gerekiyor.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ”
Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine değinen Usta, “İstanbul’da yapılan kentsel dönüşüm, sadece kısa katlı binaların yıkılıp yeniden yapılmasını kapsıyor. Örneğin 7-8 katlı bir binanın 4 kat imarı varsa bu bina kentsel dönüşüm içine girmiyor. Esas bu tür binaların kentsel dönüşüme girmesi lazım. Bizim kentsel dönüşüm yasasında bununla ilgili ciddi bir açık var. Kaçak katlarda yaşayanların da mağdur edilmemesi gerekiyor. Gerekli mercilerden özellikle bu konuya çözüm bulunmasını bekliyoruz. Onun dışında geri kalan binalarla ilgili ciddi devlet destekleri var. Kira yardımları yapılıyor, belediyede ruhsat harçları alınmıyor, tapu harçları alınmıyor, noterde harç alınmıyor. Vatandaşlara kredi veriliyor, bunlar çok ciddi destekler. Ancak destekler, asıl yapılması gereken binaları kapsamıyor. Bu kapsamın genişletilmesi gerekiyor” dedi. 

“HEDEFİMİZ; YURTDIŞINA AÇILMAK”
Karyap olarak 5 yıl içinde Türkiye’de mimari ve konsept projeler çizen firmalar arasında olmak istediklerinin altını çizen Usta, “Modern, güvenli yaşam alanları yaratacak büyük metrekareli inşaatların projelerinde yer almak istiyoruz. Daha sonraki 5 yıl içinde artık bu projeleri yurtdışında da yapmayı hedefliyoruz. Ortadoğu’da bizim için çok güçlü bir pazar var. Suriye savaştan çıktığında büyük ihtimalle oranın imarını da biz Türkler yapacağız. Şu anda Irak’ta olduğu gibi. Musul’da kurtarılan bölgelerle ilgili şu anda bile Türk müteahhitlere teklifler var. Biz artık Türkiye’den çıkıp, dünya pazarına girmek istiyoruz. Analiz anlamında da Türkiye’de dünyadaki önemli firmaların içinde yer almayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

dfg

Yukarı