Ana içeriğe atla

ayos

Kentsel dönüşümde hızlanma gayrimenkul sektörünü büyütecek

10.05.2017 - 13:49

İMPO İmar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, “Kentsel dönüşümde son dönemde yatırımcının yolu açıldı. Bakanlar Kurulu artık belli bir bölgeyi ‘riskli alan’ ilan edebilecek. Böylece müteahhitlerin tasarlanan büyüklükte alanlar için proje geliştirmeleri kolaylaşacak. Kentsel dönüşümdeki hızlanma gayrimenkul sektörünün büyümesini sağlayacak” dedi.

İMPO İmar AŞ olarak kentsel dönüşüm konusunda yaptığınız çalışmalardan ve sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?
İmpo ailesi olarak kentsel dönüşüm konusunda 2013 yılından bugüne risk taşıyan çarpık kentleşmenin yoğun olduğu bölgelere özgü sonuç odaklı çözümler ve fonksiyonlar üretilmesinde ve yenilenmesinde izlenecek yolu tanımlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. 
Her kentin ya da dönüşüm projesi uygulanacak alanın, sosyo-ekonomik ve mekânsal özellikleri farklılıklar göstereceği için,  kentsel dönüşüm yol haritası da her çalışma alanına özgü olmalı. Bu nedenle ana hedefimiz, kentsel dönüşüm bölgesindeki mekânsal, sosyal ve ekonomik gelişimi master plan çerçevesinde gerçekleştirmek. 
Şehir ve bölge planlama, harita mühendisliği, hukuk, sosyoloji ve mimarlık lisans eğitimini tamamlamış uzmanlardan oluşan ekiplerimiz öncelikle bölge bütünü için ortak amaç, hedef ve stratejiler belirliyor. Bütün bunları yaparken yüzde 100 uzlaşma hedefiyle hareket ediyor.

Kentsel dönüşümle birlikte gayrimenkul sektöründe neler değişecek?
Kentsel dönüşümde son dönemde yatırımcının yolu açıldı. Bakanlar Kurulu artık belli bir bölgeyi ‘riskli alan’ ilan edebilecek. Böylece müteahhitlerin tasarlanan büyüklükte alanlar için proje geliştirmeleri kolaylaşacak. Bir bölgenin yüzde 65’i riskli ise 100’ü kapsama alınmış olacak. Projeler hızlanacak. Özellikle de binaların yüzde 60’ı ruhsatsız olan İstanbul’da… Kentsel dönüşümdeki hızlanma gayrimenkul sektörünün büyümesini sağlayacak. Çünkü metropollerin merkezinde arsa kalmadığı için çareyi şehirlerin çeperinde arayan yatırımcı ve geliştiriciler artık merkezde proje geliştirme cesaretini yeniden kazanacak. 

Kentsel dönüşüm projelerinizden örnekler verir misiniz? 2017’de hangi projelere ağırlık vermeyi hedefliyorsunuz?
İstanbul Bağcılar’da yaklaşık 100 bin metrekare büyüklüğündeki alanda, toplam bin 650 bağımsız birimde, yerel yönetimle birlikte çalışma yaptık. Hazırladığımız planlar ve yol haritası ile Bağcılar’da yüzde 40 oranında yeşil alan ortaya çıkardık. Bağcılar Belediyesi’nin hassas yaklaşımı sayesinde bölgede iyi sonuçlar alınabildi. 
Aradan geçen 3 yıllık sürede Bağcılar’da Evren Mahallesi, Demirkapı Mahallesi, Sultangazi’de Cumhuriyet Mahallesi’ndeki dönüşüm projelerini ve Mardin İlinde Yeşilli İlçesi, Siirt İli Kurtalan İlçesi, Yalova Merkez’de mahalle ölçeğinde riskli alan ilan edilmesine yönelik çalışmalarını gerçekleştirdik. İstanbul Bağcılar Kemalpaşa’daki 4.7 hektarlık alanın dönüşümü devam ediyor.  Farklı şehirlerde sözleşme sürecinde olan yeni başlayacak işlerimiz de mevcut. 

Gayrimenkul sektörüne yönelik uyguladığınız temel stratejiler nelerdir?
İmpo ailesi olarak insan hayatını kolaylaştırmayı ilke ediniyoruz. Yasal düzenlemeler, kentsel dönüşüm işleri derken yatırımcıların ve proje geliştiricilerinin günceli takip etmeleri, doğru bilgiye ulaşmaları, buna göre haklarını korumaları ve doğru karar alabilmelerinin önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bunu göz önünde bulundurarak imardurumu.com portalını hayata geçirdik. Vatandaş oturduğu yerde kendi parselinde kaç metrekare inşaat yapabileceğini, ne tür bina yapabileceğini, plandaki fonksiyonu öğrenebilecek.

dfg

Yukarı