Ana içeriğe atla

ayos

OKKALAR İNŞAAT’TAN 2017’DE 4 YENİ PROJE

10.05.2017 - 17:49

Okkalar İnşaat  Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, “2016’da taahhüt etmiş olduğumuz projeleri daha erken teslim etmenin gururunu yaşarken yeni proje çalışmalarını da sürdürdük. 78 dairelik Kayra Park, 60 dairelik Tuana Park ve 260 dairelik projelerimizi sahiplerine teslim ettik. 2017 yılında ise üçü İstanbul’da biri Konya’da olmak üzere 4 yeni projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Holding olarak üretim, rekabet ve büyüme anlamında 2016 yılını nasıl geçirdiniz, hangi yatırımlara imza attınız? 2017 yılında hangi yatırımlara ağırlık vermeyi hedefliyorsunuz? 
Okkalar İnşaat olarak, inşaat sektöründe 40 yıllık tecrübemiz ile 1 milyon metrekarenin üzerinde konut projesi, iş merkezi ve ticari bina inşa ettik. İstanbul ve Konya başta olmak üzere, şehrin merkezinde yer alan yüksek yaşam standartlarında ve doğa ile uyumlu projeleri hayata geçiriyoruz. 2016 yılı hedeflerimiz öngörüldüğü şekilde ilerlerken yaşanan 15 Temmuz süreci pek çok sektörü etkilediği gibi sektörümüzü de etkiledi ve tüketiciler yatırım yapma konusunda tereddüt yaşadı. Sonrasında kredilerin düşmesi ve firmaların kampanyalar düzenlemesine firmamız da sessiz kalmadı. Düzenlediğimiz kampanyalar ile bıçak gibi kesilen yılın üçüncü çeyreğinde en yüksek cirolara ulaştık. 2016 yılı aynı zamanda hevesle inşaat yapan ancak sektörün zorluklarını bilmeyen firmaların düşük fiyatlara evlerini sattıkları ve piyasadan kayboldukları bir yıl oldu. Bizim gibi köklü firmalar ise yeni yatırımlarına durmadan devam etti ve yeni projelerini satışa sundu. 2016 yılında taahhüt etmiş olduğumuz projeleri daha erken teslim etmenin gururunu yaşarken yeni proje çalışmalarını da sürdürdük. 78 dairelik Kayra Park, 60 dairelik Tuana Park ve 260 dairelik projelerimizi sahiplerine teslim ettik. 2017 yılında ise üçü İstanbul’da biri Konya’da olmak üzere 4 yeni projeyi hayata geçireceğiz. 

İş dünyasında stratejilerinize yön veren temel faktörler nelerdir?
Yatırımcılarımıza yüksek prim yapması öngörülen lokasyonlarda projeler sunmak ve bölgenin önemli ihtiyaçlarını belirleyerek buna uygun projeler geliştirmek, iş dünyasındaki temel stratejilerimizi oluşturuyor. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler şirketimiz için çok önemli. Firma olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirleyip,  bu ihtiyaçların giderilmesi için çalışıyoruz. Hem bölge bazında hem de proje bazında alınan istek ve öneriler üzerine örnek projeler geliştirmeyi esas alıyoruz. İnsan hayatının değerini yükselten, kullanım amacına göre en verimli ve optimum çözümler sunan projeler üretmeyi esas alıyoruz.

“DEVLETİN ALDIĞI ÖNLEMLER SEKTÖRÜ ÇOK RAHATLATTI”
2017’de iş dünyasını ve şirketleri bekleyen riskler nelerdir? Bu risklere karşı hangi politikaları izlemeyi hedefliyorsunuz?  

Türkiye genelinde yaklaşık 6,5 milyon yeni konut ihtiyacı var. Bu da demek oluyor ki, bu yıl da inşaat sektörüne yine çok iş düşüyor. 15 Temmuz süreci sonrası devletimizin aldığı önlemler sektörü çok rahatlattı. 2017 yılına bu rahatlamanın etkilerini göreceğimizi düşünüyoruz. Ancak inşaat yapan ama sektörün zorluklarını bilmeyen firmaları yine zor bir süreç bekliyor diyebiliriz. Bizim gibi köklü firmalar ise doğru lokasyonlardaki projeleri ile sektörü domine etmeye devam edecek. Son yıllarda, deprem ve afetlere karşı sağlam, yüksek kalite standartlarında konutlar yapılsa da konutların yüzde 70’ten fazlası hala risk taşıyor. Bu riskleri ortadan kaldırmak için kentsel dönüşüm konusunda ortaya konan iradeyi destekliyoruz. Okkalar İnşaat olarak bu alanda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

dfg

Yukarı