Ana içeriğe atla

ayos

TOKİ 7 yılda 425 bin konut üretecek

10.05.2017 - 13:57

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Türkiye’nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz” dedi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılında yakın coğrafyada yaşanan gelişmeler ve Türkiye’de ortaya çıkan koşullar ile terör olaylarının gayrimenkul sektörünü etkilediğini söyledi. Olumsuzluklara rağmen temkinli bir büyüme yakalandığını ve konut sektöründe de beklentilerin üzerinde rekor düzeyde satışlar gerçekleştirildiğini belirten Turan, “Düşen faiz oranları ve TOKİ olarak iştirak şirketlerimizle destek verdiğimiz kampanyaların da etkisiyle konut satışları özellikle 2016’nın son döneminde ivme kazanarak özel ve kamu iş birliğinde 1 milyon 340 bini aştı” diye konuştu.

‘’450 MİLYAR LİRAYI BULDU’’
Türkiye’de geçen yıl toplam inşaat harcamalarının büyüklüğünün yaklaşık 450 milyar lirayı bulduğunu kaydeden Turan, sektörün milli gelir içindeki payının yüzde 8,9’a, bağlı sektörlerle birlikte dolaylı payının da yüzde 30’lara yaklaştığını aktardı. Bu büyümenin 2017 yılında ve sonraki yıllarda da süreceğini düşündüğünü ifade eden Turan, Türkiye’de bu konuda büyük bir potansiyelin olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
“2017’de dünyada inşaat harcamalarının yaklaşık 10,43 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Dünya inşaat malzeme pazarının da yaklaşık yüzde 4 büyümesi öngörülüyor. Türkiye’deki inşaat malzeme pazarı da reel olarak yüzde 6-7 büyüyüp 335 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. TOKİ olarak 2017 yılında 65 bin yeni konut ihale edeceğiz. 2016 yılında da 64 bin konut ihale ettik. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 986 bin konuta yapı ruhsatı verilirdi, 750 bin konut yapı kullanma izin belgesi aldı. Yani Türkiye’de 10 yıl önce yılda 326 bin konut üretilirken, bugün bu rakam ikiye katlanarak 750 bine çıktı. Ayrıca 6 milyonun üzerinde konutun zaman içinde yenilenmesi gerekiyor. Bu şu demektir; sektörün önünde kentsel dönüşüm kaynaklı büyük bir yatırım ekonomisi duruyor. Türkiye’de gayrimenkul sektörün geleceği parlak ve önünde büyük bir derinlik vardır. Yeter ki sektörde görev alan paydaşlar, nitelikli projeler geliştirebilsin.”

TOKİ GAZİPAŞA’DA İLK ADIMI ATTI
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Gazipaşa’da konut yapacağı arazilerin tapusunu devraldı.
TOKİ’nin Gazipaşa’da yaptığı çalışmalar sonuçlandırıldı. Bakılar ve Koru mahallelerinde bulunan Mal Müdürlüğü’ne ait toplam 144 dönüm arazi TOKİ’ye devredildi. Gazipaşa Tapu Müdürlüğü’nde düzenlenen imza törenine Belediye Başkan Yardımcısı Semra Yalçın Bilgiç, Gazipaşa Mal Müdürü Cavit Özer, TOKİ uzmanı Kadir Daşçı ve Gazipaşa Tapu Müdürü Zafer Çapur katıldı. İmza atma töreninin ardından Mal Müdürlüğü’ne ait 144 dönüm arazi TOKİ’ye devredildi.
TOKİ uzmanı Kadir Daşçı, Gazipaşa Belediyesi’nin öncülüğünde çalışmanın bu noktaya geldiğini belirterek, “Tespit ettiğimiz arazinin bugün devrini gerçekleştirdik. Koru ve Bakılar mahallesinde çok güzel bir arazide, yöre mimarisine uygun projelerle inşallah projemizi hayata geçireceğiz. Gazipaşa’ya şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Gazipaşa Belediye Başkanı Çelik de göreve geldiği günden bu yana ilçe halkının TOKİ talebinde bulunduğunu, bu doğrultuda girişimlerde bulunduklarını söyledi. Yapılan girişimler sonucu çalışmanın bu noktaya geldiğini aktaran Başkan Çelik, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız TOKİ’de zor kısmı geride bıraktık. Koru ve Bakılar mahallerimizde bulunan 144 dönümlük arazinin TOKİ’ye devrini sağladık. Bu aşamadan sonra belediye olarak bölgenin imar planını hızlı bir şekilde askıya çıkaracağız. İmar planı sorunu çözüldükten sonra TOKİ proje hazırlayacak ve talep toplanacak. Daha sonra ise proje ihaleye çıkacak. Yıl sonuna kadar projeyi ihale aşamasına getirmeyi planlıyoruz” dedi.

dfg

Yukarı