Ana içeriğe atla

bridgestone

HOPA’DA ÖNEMLİ BİR SORUN ÇÖZÜME KAVUŞTURULUYOR

05.09.2019 - 16:48

Hopa’nın gelecek 50 yıllık su sorununu çözecek İçme suyu projesinde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Hopa’nın yıllardır süre gelen su sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan projeyi yakından takip eden Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi çalışma alanını gezerek proje yüklenici firma yetkilisi Kemal Makaroğlu’ndan devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

BAŞKAN EKMEKÇİ İLÇEMİZİN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Proje hakkında inceleme sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ‘’Hızla devam eden inşaatın yüzde 80 i tamamlanmış durumda, Hopa’nın içme suyu sıkıntısını ortadan kaldıracak olan projeyi yakından takip ediyorum. Çünkü yıllardır yağmurlu havalarda şehir şebekesine gelen çamurlu su ciddi sorunlar yaşatmakta. Çamurun şehir şebekesini tıkamaması içinde su kesintisi yapılmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ben ve ekibim su konusunu her zaman ilk planda tutuyoruz ve çözüm odaklı çalışıyoruz. Yıllardır süre gelen bu sorununu, yapımı hızla devam eden Su Arıtma Tesisimiz ve Su Depolarımızla çözeceğiz. Çalışmaları projelendirdiği gibi devam eden yüklenici firma sorumlularına ve çalışmaların her aşamasına emek veren tüm mesai arkadaşlarına Hopa halkı adına teşekkür ediyoruz. Projenin her aşamasını yakından takip ediyoruz ve bizlerden istenecek taleplerini de çözme noktasında azami çaba gösteriyoruz” dedi.

 “KENDİ İLÇEMİN EN ÖNEMLİ SORUNUNU ÇÖZECEĞİMİZ İÇİN MUTLUYUM”

Yüklenici firma yetkilisi Kemal Makaroğlu’da verdiği bilgide şu ifadelere yer verdi: “İnşaatın betonarme kısmının yüzde 80'inin tamamladık.  Su Arıtma tesisine ana kaynaktan saniyede 145 litre su girişi gerçekleşecek. Çökertme Havuzunda dinlenen su, Arıtma alanından geçerek şehir şebeke hattına verilecek. 

Bu çalışmaların bir devamı olarak İlçenin her noktasına su verebilmek su kesintilerine son vermek için Merkez Kuledibi Mahallesin de 2500 tonluk, Balmumcu mevkiin de 600 tonluk, Sundura Mahallesinde 700 tonluk su deposu yapımı hızla devam ediyor.

2020 yılında başlayacak ve 2021 yılında tamamlanması projelendirilen 133 km’lik isale hattı ve şehir şebekesi hattının da yenilenmesi çalışmasının tamamlanması ardından ilçenin 2051 yılına kadar su ihtiyaçlarının karşılanması sorunu çözümlenmiş olacak. Başkanımıza çalışmalarımızı yerinde incelediği için teşekkür ediyorum” dedi.

Hayati Akbaş

dfs

Yukarı