Ana içeriğe atla

ayos

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN 15 TEMMUZ’A DAİR GÖRÜŞLER

20.07.2017 - 15:17

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Başta 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimiz ve Gazilerimiz olmak üzere; cesareti, inancı, birlik ve beraberliği ile tüm dünyaya örnek olan yüce milletimize şükranlarımızı sunarız. 15 Temmuz, milli birlik ve beraberliğimizin zaferidir. Bu birlik ruhuyla, ülkemizi çok daha güçlü ve kararlı adımlarla, yarınlara taşıyacağımıza inancımız tamdır” dedi. 
TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, “Kardeş kuruluşlarımızla birlikte tüm varlığımızla 15 Temmuz ruhunun yaşatılması ve 15 Temmuz 2016’da yaşananların unutulmaması için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti bütün alanlarda göstermeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı azimle devam ettireceğimizi 15 Temmuz’un yıldönümü münasebetiyle bir kez daha belirtirken şehitlerimiz için Allah Teala’dan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 15 Temmuz 2016’daki gayretleriyle ülkemizi ihanetten kurtaran cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, devlet yetkililerimize, siyasetçilerimize, kanaat önderlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, fedakar emniyet mensuplarımıza ve özel harekatçılarımıza, milli istihbarat görevlilerimize, vatanına milletine sadık kahraman silahlı kuvvetlerimize, hain darbe girişimine kahramanca direnerek tarihi bir zafer kazanan aziz milletimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize, birliğimize ve kardeşliğimize kasteden darbe girişimini planlayanları bir kez daha kuvvetle kınıyoruz. Bu darbe girişimine, başta vatandaşlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin hep birlikte ortak tepki vermesi, Türkiye’nin gücünü net bir şekilde ortaya koydu. Türkiye çok kısa zamanda bu zor günlerden birlik ve beraberlik içinde, daha da güçlenerek çıkmayı başardı” dedi.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Yakın tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle öncelikle kaybettiğimiz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor ve benzer acılarının tekrarlanmamasını ümit ediyorum.  15 Temmuz 2016 tarihinin en önemli sonucu birlik ve beraberliğimizin değerini bir kez daha derinden hissetmemizdir. Ülkemizin karşılaştığı tüm zorlukları, tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi, ortak bir bilinçle aşabileceğimize ve hepimizi daha aydınlık günlere taşıyacak ortak hedeflere ancak ‘biz’ olarak koşabileceğimize yürekten inanıyoruz.  Biz de Türkiye’nin Sabancı’sı olarak 90 yılı aşkın süredir olduğu gibi, bundan sonra da toplumumuz ve ekonomimiz için değer yaratmaya büyük bir kararlılıkla devam edeceğiz.”
Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral, “15 Temmuz hain darbe girişimiyle Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine kast eden şer odakları, ülkemizin her alandaki muzaffer yürüyüşünün önünü kesmek istemiş ancak sonunda halkın milli egemenlikten ve demokrasiden yana direnişiyle bu karanlık emellerine erişememişlerdir. Toplumumuzu oluşturan diğer tüm kesimler gibi Türk iş dünyası da bu mücadelede çok onurlu ve cesur bir duruş sergileyerek ülkenin ekonomik çöküşünü hedefleyen saldırıları önlemeyi başarmıştır. Yatırımlarımızın hızını kesmek yerine daha da hızlandırarak, istihdamı azaltmak yerine işgücü talebimizi gün geçtikçe arttırarak, üretimi düşürmek yerine sanayimizin bacalarını çok daha güçlü tüttürerek, 15 Temmuz’daki halk zaferini taçlandıracağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Bu vesile ile, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde, şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, geride kalan aileleri ve sevdiklerine sabırlar diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.”
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarından 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimini, tarihimize yakışır biçimde ortaya koyduğumuz güçlü milli irade ve sağduyuyla bertaraf etmemizin birinci yıldönümündeyiz. Bu büyük badireyi Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında omuz omuza vererek çok kısa sürede atlattık. Yol göstericimiz Cumhuriyetimizin en temel yapıtaşı demokrasi oldu. Gelecekte de milletimizin birlik ve beraberliğini sağlayan gücün hiçbir zaman tükenmeyeceğine inancımız tamdır. Bu güç, gelecek nesillerimizi de 15 Temmuz gibi hain olaylara karşı uyanık tutacaktır. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, bütünlüğümüz ve demokrasimiz için kahramanca mücadele verirken yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “15 Temmuz gecesi verilen mücadele, Türk milletinin karakterinde yer alan bağımsızlık duygusunun bir tezahürü. Aziz milletimiz o gece; din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın el ele vererek vatan savunması yapmıştır. Türk milleti, genlerinde yer alan özgürlük ve bağımsızlık hasletlerini o gece ortaya çıkararak tankların, topların ve uçakların önünde göğsünü siper etmiştir. Aslına bakarsanız o gece demokrasiyi ve cumhuriyeti korumak için sokağa inen millet değil, Çanakkale ruhunun cisimleşmiş, vücut bulmuş haliydi. Vatanımızı o ruh koruyup kurtarmıştır. Türkiye’nin ve Türk milletinin tarihin her döneminde iç ve dış düşmanları oldu. Üstelik, Türkiye her alanda aşama kat ettikçe ve büyüdükçe düşmanları artıyor. Bu tavra karşılık ise ancak, farklılıklarımızı birer zenginlik kabul ederek, el ele vererek, birlik ve beraberlik içinde daha fazla çalışıp, her alanda daha fazla ilerlemektir olacaktır. Bunu başardığımız takdirde 15 Temmuz, tarihimizdeki son darbe girişimi olarak kalacaktır” dedi.
YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, “YASED olarak, 15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizdeki demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit ve gazi olan vatandaşlarımızı ve güvenlik güçlerimizi, bir kez daha şükranla anıyoruz. Şehitlerimize rahmet, iyileşme ve tedavi süreci devam edenlere şifalar, ailelerine de sabır ve kuvvet diliyoruz. Ülkemizin karşı karşıya kaldığı bu hain ve elim olay, Türk halkının tüm kesimlerinin, tüm siyasi liderlerin, iş dünyasının ve sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içinde harekete geçmesiyle, başarısızlıkla sonuçlanmış, böylece Türkiye, demokratik anayasal düzene ve hukuk devletine olan bağlılığını ortaya koymuştur. Dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz ve bu inancımızı yatırım perspektifimizi koruyarak göstermeyi sürdüreceğiz” dedi.
 

dfg

Yukarı