Ana içeriğe atla

bridgestone

TEKSTİL ve MODA SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ BULUŞMASI PREMIERE VISION İSTANBUL KAPILARINI 10. DEFA AÇTI

21.03.2019 - 11:30

Dünyanın en büyük ve seçkin tekstil üreticilerini senede iki defa bir araya getirerek geleceğin trendlerini belirleyen Première Vision’un İstanbul buluşması, 20-22 Mart tarihleri arasında, şehrin merkezinde yer alan İstanbul Kongre Merkezi’nde 10. defa gerçekleşiyor. Yılda 2 defa düzenlenen ve Türkiye ve çevre coğrafyanın en önemli tekstil fuarı olan Première Vision İstanbul’da, yerli ve uluslararası 100’e yakın tekstil üreticisi, 2020 yılının İlkbahar-Yaz koleksiyonlarını Türkiye, Doğu Avrupa, Batı Avrupa ve Orta Doğu’dan gelecek profesyonel ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Fuarın ilk günü gerçekleştirilen açılış törenine ise sektörün önde gelen isimleri katıldı; İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, ITHIB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Bilici, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu üyesi Aşkın Kandil, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Première Vision Uluslararası Fuarlar Direktörü Guglielmo Olearo ve Première Vision Türkiye Ofis Direktörü Gülperi Erkanlı.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz “2014 yılından bugüne yurtdışından gelen misafirlerle sektörümüzün tüm paydaşlarının buluştuğu Première Vision İstanbul Fuarı Türk tekstil sektörünün gücüne güç katmakta, tekstil ülkesi Türkiye’nin ve Türk tekstilinin tanıtımında önemli bir rol üstlenmektedir” diye konuştu.

Première Vision İstanbul’un sektördeki önemini vurgulayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu üyesi Aşkın Kandil ise “2014 yılından bu yana UTİB olarak Première Vision İstanbul’da sürdürülebilir, çevre dostu ve uluslararası standartlardaki ürünlerimizin dünya ile buluştuğu bir işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Première Vision Türkiye Ofis Direktörü Gülperi Erkanlı ise tekstil ve moda sektöründe öncü olan bir fuarın, Türkiye’de gerçekleşmesinin önemine vurguladı; “Türkiye’nin bilgisi ve becerisiyle Première Vision’un sahip olduğu yaygın ağ ve sahip olduğu trend öngörüsü bir araya geldiğinde gerçekten ortaya harikalar çıkıyor. Bizim çok ciddi bir tekstil üretim geleneğimiz var (…) Modanın nerede döndüğüne baktığımızda da ağırlıklı olarak Avrupa markaları moda dünyasına yön veriyor. Bu bağlamda da Première Vision katılımcısı olan firmaların bu markalarla işbirliği içerisinde olabilmesi, lokasyon olarak coğrafi avantajının olması bizi kesinlikle çok avantajlı kılıyor. Sadece Türkiye’deki hazır giyimciler değil Fas’tan da hazır giyimciler fuarımızda katılımcı olarak yer almakta" diye konuştu.

Première Vision İstanbul, iplik&elyaf, kumaş, denim, aksesuar ve hazır giyim üreticilerini aynı çatı altında bir araya getirerek sektör profesyonellerine tam kapsamlı hizmet vermeyi amaçlıyor. Yerli tekstil firmaları için ihracata açılan kapı olarak tanımlanan Première Vision İstanbul, Avrupa’dan alım heyetlerini de ağırlıyor. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarına yönelik katılımcıların yer alacağı fuar, Avrupalı ‘Fast Fashion’ markalarınıda ziyaretçi olarak ağırlıyor. Avrupalı alım heyetlerinin dışında Orta Doğu, Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Türkî Cumhuriyetlerden gelecek sektör temsilcileri de fuarın ziyaretçileri arasında yerini aldı. Première Vision İstanbul, 10.sezonu ile Doğu ve Batı arasında ‘moda köprüsü’ olma misyonuna güçlenerek devam ediyor.

TÜRKİYE TEKSTİL SEKTÖRÜNDEKİ GÜÇLÜ POZİSYONUNU SÜRDÜRÜYOR

Première Vision İstanbul, son iki sezonda hazır giyim üreticilerinin de geniş sayıda katılımı ile güçlenmeye devam ediyor. TOBB, ITHIB, ITKIB, UTIB, ATHIB, EIB ve TGSD gibi sektörün önde gelen kuruluşlarının da desteklerini arkasına alması fuarın önemini gözler önüne serer nitelikte. Talepkar ve hızlı teslimat konusunda hassas olan moda markalarının yüksek beklentilerini karşılamayı başaran Türk tekstil sektörü, uluslararası platformlarda güçlü konumunu bu sene de sürdürmeye devam ediyor.

PREMIERE VISION İSTANBUL İLE GELECEĞİN TRENDLERİNE BAKIŞ

İplik&elyaf, kumaş, denim, aksesuar ve konfeksiyon gibi çeşitli ve farklı alanlardan başarılı sektör oyuncuları Première Vision İstanbul’da İlkbahar – Yaz 2020 sezonunun trendlerini sergiliyor. Her yıl olduğu gibi fuarın kalbini oluşturan trend alanında gelecek sezonun ana renk ve trendleri görücüye çıkıypr. Fuarın klasikleşmiş ‘Let’s Talk AboutFashion’ etkinlikleri kapsamında Première Vision Moda Departmanı Direktör Yardımcısı Julie Greux, fuar boyunca İlkbahar-Yaz 2020 sezonunu tüm detayları ile ziyaretçiler ile paylaşacak.

GELECEĞİN PROFESYONELLERİNE PREMIERE VISION’DAN DESTEK

Première Vision İstanbul genç tasarımcılara destek olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz üç sezonda gerçekleşen ve fuar ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi gösterilen öğrenci atölyesi “Open Fashion Studio” bu sezon da dünyanın en büyük birleştirici ürünler üreticisi YKK işbirliğinde gerçekleşiyor. Bu sezon, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencilerinden oluşan dört grup, fuar süresince sürdürülebilirlik ve fonksiyonellik kavramları çerçevesinde, fuar katılımcılarının tedarik ettiği kumaşlar ile tasarladıkları “küçük siyah elbise”’yi farklı bir boyuta taşımak için çalışıyor.

dfs

Yukarı