30 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Turizm

GÜNLÜK KİRALANAN EVLERE YENİ DÜZENLEME YOLDA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy günlük kiralanan evlerle ilgili yasal düzenlemenin hazırlandığını belirterek, “Airbnb tarzı günlük kiralama faaliyetleri için hazırladığımız düzenleme yıl sonunda hazır olacak. Artık bu kiralamalarda kimlik bildirimi zorunlu olacak. Konaklama başına da vergi ödenecek. Rekabette eşitlik olmalı.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde günlük turist girişinde rekorlar kırılmasına rağmen bazı sektör temsilcilerinin otellerinde istenilen dolulukları yakalayamadıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Deprem ve seçim etkisi, havaların temmuz ayına kadar serin gitmesi, Rus coğrafyasındaki yaşanan sorunlar ve buradan gelen turistlerin tatil bölgelerimizden ev satın alıp veya kiralayıp buralarda vakit geçirmesi ve son olarak küresel piyasalarda yaşanan resesyon sonucu bazı otellerde istenilen doluluklar yakalanamadı” ifadelerini kullandı.

Ersoy, bu otellerde turistlerin konaklama sayılarını azalttığını ya da 5 yıldızlı oteller yerine 4 yıldızlı otellere yöneldiğini belirtti.

Günübirlik kiralama uygulamalarına dair de açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Biz bu konuda dünyadaki örneklere bakıyoruz. Dünyada nasılsa Türkiye’de de öyle olmalı. Günübirlik kiralama uygulamalarına karşı değiliz. Bu uygulamaları nasıl kendi içimize dahil ederiz, ona bakıyoruz. Yeni düzenleme üzerinde hazırlıklarımız sürüyor. Yıl sonunda hazır olur. Öncelikle kimlik bildirimi bu uygulamalar için de zorunlu olacak. Ayrıca konaklamaya göre bir vergi alınacak. Rekabette eşitliğin sağlanması için çok önemli bir konu.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir