Ana içeriğe atla

ayos

AVM’LERE GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ

07.03.2017 - 14:00

Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Securitas olarak hizmet verdiğimiz AVM’lerde teknolojiyi biraz daha ön plana taşıyarak hata payını düşüren sistemlere ağırlık verdik” dedi.

AVM güvenliğine yönelik sunduğunuz ürün ve hizmetlerde hangi kriterler ön plana çıkıyor?
Yaşanan terör olayları halka açık tüm alanlarda güvenlik konusunu gündeme taşıdı. Halkın sık ziyaret ettiği AVM’ler de bu gündemde yerini aldı. Securitas olarak hizmet verdiğimiz AVM’lerde teknolojiyi biraz daha ön plana taşıyarak hata payını düşüren sistemlere ağırlık verdik. AVM’lerde görünür önlemlerin dışında,  görünmeyen ve arka planda çalışan sistemler kullanıyoruz. Asıl analiz ve müdahale kararı bu sistemler aracılığıyla alınıyor. Üzerinde akıllı yazılımlar bulunan kameralarla tanımlı alanlarda tarama yaparak şüpheli paketler, aynı bölgede rutin olarak dolaşan şüpheli şahıslar, park ihlali yapan araçlar anında tespit ediliyor ve operatörlerimizin önüne getiriyor. İhtiyaca göre o bölgeye güvenlik görevlisi  yönlendiriliyor. Securitas olarak Türkiye’nin önde gelen AVM’lerini bu sistemlerle koruyoruz ve iyi sonuçlar alıyoruz. Bu konuda dünyaya örnek olacak uygulamalar yapıyoruz. Tabi AVM misafirlerine bu teknolojileri anlatmak çok mümkün olmuyor, o nedenle girişlerdeki X raylar halen kullanılıyor. Uzaktan izleme hizmetleri ile hem riskler minimize ediliyor hem de orta vadede AVM’lere düşük maliyetlerle güvenlik çözümleri sunuluyor.  

AVM güvenliğinde teknolojinin payı giderek artıyor. Teknolojiye yaptığınız yatırımlardan bahseder misiniz? 
Teknoloji yatırımımız 2,5 milyon TL’ye ulaştı. Teknoloji standardı olarak dünya güvenlik sektörü ile eş noktadayız. Ankara ve İstanbul’da Uzaktan İzleme Merkezleri’miz var. Bu merkezlerimizin aracılığıyla perakende şirketlerine sadece güvenlik değil uzaktan refakat hizmeti de veriyoruz. Örneğin Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birine gece sevkiyatında güvenlik görevlisi bulundurma istediğini güvenlik kameraları ile çözdük. Her gece yapılan sevkiyatlar Uzaktan İzleme Merkezi’nden kameralar aracılığıyla refakat edilerek yapılıyor. 

Müşterilerden ne yönde talepler alıyorsunuz? Müşteri memnuniyeti konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Son yasal düzenleme ile Valilik de yeterli görmediği takdirde AVM’lere ekstra güvenlik önlemi alması yönünde yönlendirme yapabiliyor. Bu nedenle güvenlik önlemlerinin artırılması yönünde bir talep var. Eleman sayısından çok önlemler artırıldı diyebilirim. Bazılarına ekstra x-ray cihazları konuldu, bazıları teknolojiye ağırlık verdiler. Ama en çok ilginin teknolojiye olduğunu söyleyebilirim. Securitas olarak her türlü süreçleri müşterilerimize raporladığımız için müşteri memnuniyetimiz sektör ortalamasının çok üstünde. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz uygulamalar yurtdışında örnek uygulama olarak dünya basınıyla paylaşılıyor, bu bizim için gurur verici bir durum çünkü bu durum bizim Securitas olarak bilgi birikimimizi hayata nasıl geçirdiğimizi ve başarılı olduğumuzu gösteriyor.
 

dfg

Yukarı