Ana içeriğe atla

ayos

Dünyanın en büyük 10 video gözetim çözümü firması

06.09.2017 - 09:44

Neutron Güvenlik Teknolojileri’nin video gözetim çözümlerinde ulusal ve uluslararası pazarda faaliyet gösteren, kendi ürün ve yazılımlarını üreten bir işletme olduğunu belirten Neutron Güvenlik Teknolojileri A.Ş. Proje ve Satış Müdürü İlyas Yeşilmen,  firmalarının her yıl gelirinin yüzde 12’sini Ar-Ge’ye ayırdığını ve video gözetim çözümlerinde teknoloji çağına öncülük ettiğini belirtti.

Güvenlik sektörünün Türkiye’deki mevcut durumundan ve potansiyelinden ve firmanızın buradaki rolünden kısaca bahseder misiniz? 
Türkiye’de güvenlik sistemleri sektörü son 5 yıldır ciddi bir ivme kazandı. 2016 yılı sonunda sektör yaklaşık 650 milyon dolar bir pazar payına ulaşırken, bu payın 2017 yılının 4. diliminde 800 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Neutron, bu sektörde pazarın yüzde 29’luk kısmına sahip.
“Geriden takip ettiğimiz teknolojileri neden kendimiz üretmeyelim ve neden halkımıza dünya ile eşzamanlı sunmayalım?” sorunu sorduktan sonra, tüm gücümüzle ve mükemmel bir ekip ruhuyla 2012 yılında işe koyulduk. Bugün baktığınızda, kendi teknolojilerimizi üretip, bu teknolojileri insanların kolayca ulaşıp, kullanabileceği hale getirdik. Türkiye’de bu sektörde ilk mobil uygulamayı yaparak, diğer firmalara da yol açmış olduk. 2016 yılı sonunda 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaşarak sektörde bir rekor kırdık.

Sektörün gelişmesini engelleyen ya da sektörde bir türlü aşılamayan en önemli sorun sizce nedir? Bu konuda önerileriniz var mı?
Sektörümüzün en önemli 2 sorunundan bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki; Türkiye’ye yurt dışından ürün ithal eden sektör firmalarının inovasyondan ve yenilikçilikten çekinmeleridir. Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum; Türkiye’de satılan eski tip alarm sistemlerini düşünelim. Bu sistemler 35 yıldır hiç bir yenilik yapılmadan satılıyor. Öncelikle “Bu sistemleri neden insanlar bir mobil uygulama ile kontrol edemesin, daha sonra bir adım ötesine giderek, neden akıllı ev kontrolü de yapamasın?” dedik ve bütün bu yeniliklerin ardından, ciddi bir çalışmanın sonucu olarak ortaya mükemmel bir ürün çıktı. İkinci versiyonu olarak bu sisteme kamera da entegre ettik ve bu şekilde evinizde ya da işyerinizde alarmınızın çaldığını uygulama aracılığıyla biliyor, hatta izleyebiliyorsunuz. 
Diğer soruna gelirsek; satış sonrası hizmete önem verilmemesi… Günde yaklaşık 2 bin kişiye telefon ve uzak bağlantı ile destek verebiliyoruz. Bu hem Türkiye’de hem dünyada bir ilk… Çünkü böyle bir hizmeti verebilmek için çok büyük bir teknik kadroya ve mükemmel bir ekip ruhuna sahip olmak gerekir.

Gelecek dönemlere ilişkin ne gibi planlar yaptığınızı öğrenebilir miyiz? 
2017 yılı ikinci yarısında kurduğumuz ve 2018 yılı itibariyle tüm devlet, özel ve son kullanıcıya yönelik alarm satış ve kiralama hizmeti verdiğimiz ve önümüzdeki dönemlerde 1 milyon üyeye ulaşmayı hedeflediğimiz Neutron Alarm projemiz ile sahaya iniyoruz. Bu alanda da sektörün en iyisi olmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

ISAF Fuarları’nın sektöre neler kattığını düşünüyorsunuz? Bu sene gerçekleştirilecek ISAF Fuarından beklentileriniz nedir?
Neutron olarak hem ulusal hem uluslararası fuarlara sıkça katılıyoruz. Fuarların genel itibariyle amacı firmaları bir araya getirmek ve iş ortaklıklarına zemin hazırlamaktır. Bizce İSAF Türkiye’de ki en güçlü elektronik güvenlik sistemleri fuarıdır. Bu fuarın pazar payımıza ve iş ortaklıklarımıza pozitif etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

dfg

Yukarı