Ana içeriğe atla

bridgestone

Ekingen Elektronik yerli üretimle ilerlemeye devam ediyor

11.07.2019 - 16:28

Ekingen Elektronik, elektronik güvenlik sektöründe hizmet veren köklü bir firma. Firma olarak öncelikli hedeflerinin tamamen üretim odaklı olduğunu belirten Ekingen Elektronik Pazarlama Müdürü Enes Ekingen, yerli üretimi yapılan ürünlerin sayısının artacağını açıkladı.

Öncelikle bize kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?
Ekingen Elektronik’te Satış ve Pazarlama Departmanı’nda çalışıyorum.  Ekingen Elektronik 1985'te kurulmuş bir aile firması. Biz daha çok elektronik güvenlik sektöründe hizmet veriyoruz. Ürün gamımızda hırsız alarm sistemleri var.  Aynı zamanda Ajax Sistem’in distribütörlüğünü yapıyoruz. Yangın algılama sistemlerinde ise  yerli üretim yapıyoruz. 12 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Perpada yapmış olduğunuz lansmanla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?
Lansmanı özellikle Perpa’da sektörün kalbinde yapmak istedik. Lansman duyurusunda Ajax ürünleri için“sektörün en yakışıklısı” dedik. Çünkü Ajax ürünleri Kozmetik ve dizayn olarak biraz farklıdır. Kendimizden değil üründen bahsettik. Katılım olarak beklediğimiz gibi olmasa da güzel ve sıkıntısız bir şekilde geçti.

Ekingen Elektronik olarak hedefleriniz neler?
Firma olarak öncelikli hedefimiz tamamen üretim odaklı olmak. Şu an satışını yaptığımız ürünlerin yüzde sekseni ithal, yüzde 20'si kendi ürettiğimiz ürünler. Bizim amacımız bu oranı her yıl yukarı seviyeye çıkarabilmek.  Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Kendi kalıphanemizi ve kendi üretim hattımızı kurduk. 
Yangın algılama sistemlerinin yanı sıra 30 yıldır seslendirme ürünleri de satıyoruz. Ama bu ürünleri de yurt dışından getiriyoruz. Bunları da kendi bünyemizde üretmeye başlayacağız. Yıl sonuna doğru 6-7 ürünle yüzde 100 yerli üretime başlamış olacağız. Bizim ana amacımız firma olarak dışa bağımlılığı azaltarak kendi üretimimizi yapmak.

Sektörle ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Medya sektöründen sektörde bizim gibi üretim  yapan firmaları yalnız bırakmamasını istiyoruz. Bizler nasıl ki yurt dışındaki iyi firmaları medyadan duyuyorsak, bizim medya kuruluşlarının da sosyal medyayı ve interneti efektif olarak kullanarak Türkiye’nin üretim gücünü yurt dışına göstermesini istiyoruz.

dfs

Yukarı